Vizita.si
Da bi shujšali, ne smete biti preobremenjeni s težo.

Zdravje

Napaka, ki jo delate, ne da se zavedali

L.E.
04. 09. 2015 09.52
5

Britanski strokovnjaki polagajo na srce: da bi shujšali, vas teža ne sme skrbeti. Če ste zaradi odvečnih kilogramov v stresu, jih boste namreč paradoksalno težje izgubljali.

Da bi shujšali, ne smete biti preobremenjeni s težo.
Da bi shujšali, ne smete biti preobremenjeni s težo.FOTO: iStockphoto

"Paradoksalno je ugotovitev, da je pretežek, za posameznika sama po sebi tako stresna, da zaradi tega vsak dan težje sprejema odločitve, ki so zdrave," pove avtor študije, dr. Eric Robinson z univerze v Liverpoolu. Takšnim posameznikom moramo pomagati, a jim je dejansko težje priskočiti na pomoč. "Človek bi si mislil, da jim boš pomagal, če boš v njih vzbudil zavedanje, da je nevarno, da so pretežki. Da bo zaradi tega posameznik lažje izbral bolj zdrav življenjski slog. Pa je v resnici potem zanj celo težje, ker se odvečne teže v družbi drži tudi stigma. Debelost pripelje ne samo fizične, ampak tudi psihične težave."

V študiji so znanstveniki pogledali podatke 14 tisoč odraslih Britancev in Američanov, ki so bili zbrani v treh ločenih študijah. V eni so posameznike spremljali od njihovega 23. pa vse do 45. leta. V drugih dveh so jih spremljali sedem in deset let. Analiza vseh teh podatkov je bila v zborniku Journal of Obesity. Njena ugotovitev: ko so se posamezniki zavedli, da morajo shujšati, so začeli jesti celo več in je njihova teža celo zrasla. Težava je človeški mehanizem za sproprijemanje s stresom, pove dr. Peter LePort s kalifornijskega MemorialCare Center for Obesity, centra, kjer pomagajo prekomerno težkim. "Eden od načinov, kako se ljudje odzivajo na stres, je, da začnejo več jesti. Tudi če na začetku sploh nimajo veliko preveč kilogramov, lahko potem, ko jih začne zaradi tega skrbeti, njihova teža še naraste. Težava pri sproprijemanju s stresom tako, da posežemo po hrani, je namreč, da stres spet začutimo takoj, ko nehamo jesti." Enako pravzaprav delujejo tudi drugi slabi načini sproprijemanja s stresom – nakupovanje, droge, alkohol.

Stres poveča apetit

Občutek stresa pa vpliva tudi na hormon sitosti. To je hormon, ki pošlje v možgane sporočilo, da lahko nehamo jesti. Ko smo v stresu, imamo večji apetit, ker se ta hormon dejansko oglasi kasneje. Rešitev: morali bi se navaditi, da imamo 3 do 4 obroke dnevno in enostavno telo odvaditi tega, da ves čas dobiva nekakšne prigrizke. Morda se sliši nemogoče, a ni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650