WHO je že pred tem objavila smernice, po katerih naj sladkorji predstavljalo manj kot deset odstotkov celotnega dnevnega energijskega vnosa posameznika. A sedaj agencija Združenih narodov v novih smernicah države poziva, naj poskušajo to še prepoloviti.
Zmanjšanje priporočljivega deleža sladkorja pri dnevnem energijskem vnosu na pet odstotkov bi pomenilo, da ljudje na dan ne bi smeli pojesti ali popiti več kot 25 gramov sladkorja, kar je približno šest čajnih žličk. V povprečni pločevinki gazirane sladke brezalkoholne pijače je sicer okoli deset čajnih žličk sladkorja, piše francoska tiskovna agencija AFP.
WHO s tem misli na vse zdravju škodljive enostavne sladkorje – monosaharide in disiharide, ki jih proizvajalci, kuharji in potrošniki sami dodajajo hrani in pijači, prav tako pa so naravno prisotni v živilih, kot so naravni sadni sokovi in med.
Smernice WHO se tako ne nanašajo na sladkorje v svežem sadju, zelenjavi in mleku, saj da pri teh ni dokazov, da so zdravju škodljivi.
Pri tem je agencija ZN poudarila, da je večina sladkorjev, ki jih dandanes vnašamo v telo, "skritih" v predelani hrani, ki je ne obravnavamo kot sladke. K tem živilom sodi na primer kečap.
WHO je sicer danes dodala, da priporočilo, naj se poraba sladkorja omeji na pet odstotkov celotnega dnevnega energetskega vnosa, ostaja pogojno, saj da je bilo narejenih malo epidemioloških raziskav na populacijah, ki porabijo tako malo sladkorja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV