Vsi smo že slišali zgodbe prijateljev in sosedov, o njihovem neuspešnem iskanju rešitev za odpravo bolečin, od obiskovanja terapevta do terapevta in počasi izgubljanja zaupanja v zdravljenje ter zdravstvo.
Velika verjetnost je, da ste ta prijatelj ali sosed vi in trenutno doživljate isto stisko. Bolečine omejujejo vaše življenje in počasi prehajate v občutke brezupa in trplenja.
Predstavljajte si, da obstaja drugačna pot. Takšna, ki vas vodi do novih, učinkovitih in dolgotrajnih rešitev za vaše bolečine.
Sodobna pot zdravljenja, kjer strokovnjaki različnih področij, z medsebojnim sodelovanjem, omogočajo vrhunske storitve zdravljenja poškodb in bolečin hrbtenice, sklepov in mišic.
Se sprašujete, ali je to sploh mogoče, da obstaja drugačna pot zdravljenja? V čem se razlikujejo, zakaj so tako uspešni pri zdravljenju bolečin in kako vam lahko pomagajo že danes, boste spoznali v nadaljevanju.
Kaj je pasivna in kaj aktivna fizioterapija?
Ali ste vedeli, da je fizioterapevtsko zdravljenje bolečin v križu prepogosto obravnavano pasivno? Kaj to sploh pomeni?
Pasivna fizioterapija
Pasivna fizioterapija je način izvajanja terapije, kjer so glavna metoda zdravljenja instrumentalne naprave, ki so usmerjene zgolj v zmanjšanje simptomov oziroma zmanjševanje bolečine.
Se vam je porodilo vprašanje: "Vendar, ali ni bistvo fizioterapije, da zmanjša bolečino?"
Odgovor je DA, eden od namenov fizioterapije je, da zmanjša bolečino, vendar se je potrebno vprašati, kakšno dolgoročno učinkovitost dosežemo, kadar vedno odpravimo zgolj posledico in nikoli ne vzroka zanjo?
Vsaka bolečina ima svoj vzrok oziroma izvor, ki ga je potrebno odkriti in odpraviti. Zakaj? Da se simptomi in bolečina ne pojavljajo vedno znova in znova.
Sodobne raziskave so ugotovile, da pasivna fizioterapija, ki je usmerjena zgolj v zmanjšanje simptomov, dolgoročno ni učinkovita.
Aktivna fizioterapija
Najučinkovitejša metoda zdravljenja bolečin v križu se je izkazala aktivna fizioterapija, ki s svojim aktivnim pristopom spodbuja posameznika k povrnitvi funkcionalnega gibanja in povečanja mobilnosti po akutni poškodbi ali kroničnem stanju.
Aktivna fizioterapija temelji na sodelovanju fizioterapevta in pacienta, katera sta oba aktivno vključena v proces rehabilitacije.
Glavne poškodbe in patologije
Aktivna fizioterapija je uspešna metoda zdravljenja za mišičnoskeletna obolenja, kadar pride do:
- travmatske oziroma akutne poškodbe,
- kadar trpite za kroničnimi bolečinami,
- degenerativnimi boleznimi ali
- kadar ste primeren kandidat za operacijo.
Travmatska ali akutna poškodba
Travmatska ali akutna poškodba nastane zaradi padcev, direktnih udarcev ali prometne nesreče.
Ponavadi pride do zvina gležnja, zloma kosti, natega ali strganja mišice in strganje kite.
Kronične bolečine in degenerativna stanja
Kronične bolečine in degenerativna stanja na drugi strani nastanejo kot posledica preobremenitev na telesu, ki so nastajala več mesecev ali celo let.
Fizioterapevtsko zdravljenje kroničnih bolečin in degenerativnih stanj zahteva svoj pristop, ki se razlikuje od tistega, ki se uporablja pri akutnih poškodbah!
Uspešno se fizioterapevtsko zdravi
kronične bolečine v hrbtu, diskus hernijo, išias, protruzijo diska v vratu ali ledveni hrbtenici, tekaško koleno, teniški komolec, vnetje kit rotatorne manšete rame, artritis, obraba kolena in tendinopatije – skakalno koleno.
Predoperativna in postoperativna fizioterapija
Določene travmatske poškodbe in kronična stanja so nujno potrebna za operativni poseg in takrat je ključnega pomena fizioterapevtska obravnava v predoperativni in pooperativni fazi zdravljenja.
Fizioterapevti v predoperativni fazi zdravljenja vzpostavljajo izboljšano živčno-mišično povezavo, okrepijo mišično maso in ohranjajo zadosten obseg gibljivosti (po operaciji se izredno hitro izgublja mišična masa in omeji se obseg gibljivosti!). Fizioterapevt pripravi posameznika na operacijo.
Naslednja pooperativna faza zdravljenja se prične takoj po operaciji (v skladu z navodili operaterja!) in je ključnega pomena pri rehabilitaciji po rekonstrukciji sprednje križne vezi, operaciji meniskusa, artroskopiji kolena, poškodbi mišice supraspinatus ali dolge glave bicepsa, menjavi kolka in kolena.
Vsaka poškodba ni primerna za takojšni operativni poseg in takrat jo zdravimo v sklopu celostne neoperativne rehabilitacije poškodb.
Kaj je celostna rehabilitacija poškodb in bolečin?
Vaše telo se je skozi življenje razvijalo glede posameznih obremenitev in doživljajo napore, ki so ga edinstveno izoblikovali. Telesne strukture se prilagajajo na podlagi načina življenja (obremenitev), ki ga živite ali ste ga živeli (naporna služba, igranje športa itd.)
Celostna fizioterapevtska rehabilitacija je sodobni pristop, kjer se vsakemu posamezniku individualno prilagodi program zdravljenja. Vendar, ali je v praksi to sploh mogoče?
1. Specialističen diagnostični pregled
Začetek vsake uspešne rehabilitacije se prične s specialističnim diagnostičnim pregledom, kjer diagnostik preko izvajanja palpacije, meritev in specifičnih testov pridobi vpogled v funkcionalno stanje telesa, biomehansko delovanje struktur, stopnjo obremenilne kapacitete telesa, delovanje mišič in njihove vzdržljivosti.
Na tej točki se najbrž sprašujete, kaj za diagnostika sploh pomenijo vse informacije, ki jih pridobi skozi diagnostični pregled.
Vsaka bolezen in vsaka težava se na telesu prikaže edinstveno. Vaše telo ima svoje specifične vzroke za nastanek bolezni, omejitve, ki jih je bolezen s seboj prinesla in stopnjo fizične sposobnosti.
Predstavljajte si, da ste med igranjem nogometa doživeli strganino/rupturo v kiti ahilove tetive (bolečine imate sedaj od pete do mečne mišice). Logično prepričanje je, da je za poškodbo kriva igra nogometa vendar fizioterapevt diagnostik ugotovi, da je do poškodbe na prvem mestu prišlo zaradi vašega napačnega obremenjevanja struktur in porušene mišične simetrije.
Fizioterapevt diagnostik na podlagi pridobljenih informacij zastavi takšen fizioterapevtski program, katerega cilji zdravljenja so zastavljeni odpravljanju vzroka in simptomov bolezni ali poškodbe!
Kako to izgleda v praksi?
2. Individualen fizioterapevtski program
Začetek fizioterapevtskega zdravljenja se prične z aktivno fizioterapijo, kamor so vključeni fizioterapevtski postopki, ki dokazano učinkujejo in zdravijo.
Aktivno fizioterapevtsko zdravljenje vključuje manualno terapijo, uporabo najsodobnejših instrumentalnih naprav (PERISO terapija, elektroterapija HiTOP, ultrazvočna terapija) in specialna terapevtsko vadbo.
Na podlagi pridobljenega diagnostičnega poročila (npr. po poškodbi pri nogometu) in zastavljenih ciljev se prične v praksi izvajati fizioterapevtska rehabilitacija po poškodbi kite ahilove tetive z uporabo:
- Manualne terapije (fizioterapevt pri svojem delu uporablja roke), ki z določenimi gibi in premiki sproži sprostitev napetosti v mečni mišici (ki je zaradi poškodbe napeta),
- TECAR terapije (ustvarjanje globinske toplote v telesu), ki zmanjšuje bolečino,
- Terapijo z GLOBINSKIMI UDARNIMI VALOVI (ustvarjanje udarnega vala), ki z ponovnimi mikropoškodbami spodbujajo hitrejše celjenje tkiva in
- Specialno fizioterapevtsko vadbo, katere glavni namen je v primarni fazi krepitev mečne mišice.
Kaj se zgodi, ko se bolečina zmanjša, tkivo uspešno zaceli in s fizioterapevtsko vadbo dosežemo zadostno mero mišične moči?
3. Kineziološka faza zdravljenja
Nastopi naslednja faza kineziološkega zdravljenja, pri kateri je ključno sodelovanje fizioterapevtov in kineziologov.
Kineziološko zdravljenje se prične takoj po začetni fizioterapevtski fazi in njegov glavni cilj je, da vas pripelje do takšne telesne pripravljenosti, kot je bila pred nastankom poškodbe.
Praktično bi v tej fazi pri zdravljenju poškodbe kite ahilove tetive izvajali vadbo za krepitev upogibalk gležnja, se osredotočali na doseganje popolne simetrije moči mišic v gležnju in nadaljnjo v celotnem spodnjem udu.
Skozi kineziološko fazo se bo poškodovan predel okrepil, zadostno bo gibljiv in povečala se bo sposobnost prenašanja ravnotežnih obremenitev, kar bo postopno vodilo k izvajanju osnovnih vaj za krepitev celotnega telesa in postopno vključevanje vadbe s pliometrično obremenitvijo.
Pred zaključkom rehabilitacije se opravijo specialni kineziološki testi, ki potrdijo uspešnost zdravljenja in so "zelena luč" (odobritev) za ponovno ter varno igranje nogometa (z manjšo možnostjo nastanka nove poškodbe ali ponovitve stare)!
4. Preventivna faza vzdrževanja
Velika skrivnost vsake uspešne rehabilitacije je v preventivni fazi vzdrževanja. Kaj to pomeni?
Preventivna faza vzdrževanja nastopi po fizioterapevtski rehabilitaciji in njen glavni cilj je dolgoročno vzdrževanje zdravega gibalne funkcije telesa!
Z vzdrževanjem fizične kondicije, telesne priprave na vsakdanje in športne aktivnosti ter vzdrževanjem zdrave hrbtenice boste zmanjšali možnost, da bi se vam stare bolečine povrnile!
Kaj dosegamo drugače kot pri zdravljenju na napotnico?
S fizioterapijo na napotnico vam pripada 8 obravnav, ki se delijo na malo (30 min), srednjo (45min) in veliko (60 minut).
Osem obiskov fizioterapevta je dovolj zgolj za odpravljanje simptomov, vendar ni dovolj za odpravljenje vzroka nastanka simptomov!
Uspešno in kakovostno zdravljenje poškodb in bolezni zahteva združevanje fizioterapije, diagnostike, rehabilitacijske tehnologije, kinezioterapije in strokovnjakov medicine.
Klinika Medicofit združuje specialiste za aktivno fizioterapijo, katerih glavni cilj je povrnitev polne gibalne telesne funkcije vsakemu pacientu.
Korak dlje v fizioterapevtskem zdravljenju, kjer se vam povrne zaupanje v polno obremenjevanje telesa in vas vodi do svobodnega gibanja brez bolečin.
Dobrodošli v prihodnosti kakovostnega zdravljenja!
Zgodba uspeha iz prve roke
Z vami bi želeli deliti uspešen utrinek zdravljenja iz vsakdanje prakse, iz izkušenj in oči našega pacienta.
Gospod M. : "Mislil sem, da bom moral za vedno živeti z bolečinami v hrbtenici, saj sem dolgo iskal rešitve in neuspešno hodil od terapevta do terapevta. Medicofit je zadetek v polno! Končno sem spet pridobil zaupanje do svojega telesa in se lahko gibam brez bolečin."
Naj vaše življenje postane takšno, kot ga je pričel ponovno živeti gospod M.!
VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA.
Naročnik oglasa je Medicofit.