Vizita.si
Za varne užitke je v vodi še posebno treba poskrbeti za otroke.

Novice

Nasveti za varno kopanje

M.K.
14. 08. 2009 15.00
0

Osvežitev v vodi je ena najbolj priljubljenih poletnih dejavnosti, vendar je lahko tudi nevarna, če se ne držite pravil varnega kopanja. Za varne užitke v vodi upoštevajte nekaj nasvetov.

Najprej nekaj najbolj pomembnih pravil, ki se jih držite, ne glede na to ali se boste osvežili v morju, jezeru ali bazenu:

Če se le da, se izogibajte skakanju v vodo.
Če se le da, se izogibajte skakanju v vodo.FOTO: Dare Čekeliš

– pred kopanjem ne uživajte alkoholnih pijač,
– v vodo se ne podajajte s polnim ali s popolnoma praznim želodcem,
– pred kopanjem v morju ali jezeru si obujte ustrezne gumijaste čevlje,
– vode ne požirajte ali grgrajte, saj tako povečate možnost za okužbo,
– v vodi se ne zadržujte predolgo,
– v vodo ne skačite,
– med potapljanjem ne glejte pod vodo,
– upoštevajte higienska pravila.

Nasploh je dobro vedeti, da pri kopanju hitro lahko staknete kakšno nalezljivo bolezen ali okužbo. Te običajno dobite zaradi vstopa povzročiteljev iz vode v organizem. Običajno prek ustne, nosne ali očesne sluznice, spolovil, poškodb na koži in tudi po dihalnih poteh. Dobro je vedeti tudi naslednje:

Vode ne požirajte!

Za varne užitke je v vodi še posebno treba poskrbeti za otroke.
Za varne užitke je v vodi še posebno treba poskrbeti za otroke.FOTO: iStockphoto

S požiranjem vode si namreč lahko nakopljete virusno ali bakterijsko črevesno okužbo, ki lahko povzroči drisko in povišano telesno temperaturo. A naj vas pomirimo, da je verjetnost za okužbe med kopanjem razmeroma majhna. Četudi vam včasih uide nekaj vode skozi požiralnik, ne pogoltnete toliko vode, da bi to lahko povzročilo škodo. Bolj ogroženi pa so otroci, ker nevede lahko pogoltnejo večje količine, zato je na njih treba bolj paziti.

Vstop povzročiteljem prek telesa pa preprečuje tudi zdrava koža. Povzročitelji pa so v vodi največkrat tudi zelo razredčeni. Toda to velja predvsem za odrasle in mladino, medtem ko je tveganje pri otrocih do tretjega leta večje, pri malčkih do prvega leta starosti pa je še večje, saj še niso odporni.

Čim manj se potapljajte

Potapljajte se le z ustrezno opremo.
Potapljajte se le z ustrezno opremo.FOTO: Reuters

Prek telesnih sluznic pa je mogoče dobiti nekatere "kopališke bolezni", kot sta virusno ali klamidijsko vnetje oči in vnetje sečnih poti. Če se že morate potapljati, pa vam zato odsvetujemo, da med potapljanjem pod vodo gledate.

Skozi ranice na koži in sluznicah, a tudi prek zdrave očesne sluznice pa si lahko nakopljete okužbo z leptospirozo (poletna ali žetvena mrzlica).

Dobro je vedeti, da zlasti po kopanju v stoječih vodah lahko pride do vnetja ušesa zaradi zadrževanja nečiste vode v zunanjem sluhovodu.

Prek prebavnega sistema, sluznic, a tudi z vdihavanjem vodnih aerosolov oziroma drobnih kapljic vode, se lahko okužite z enterovirusi, ki lahko povzročijo katero od bolezni iz te skupine, denimo meningitis ali bolezen z drisko in izpuščaji.

Sicer pa tudi Policija svetuje:

Pazite na svoje malčke, saj so še bolj dovzetni za razne okužbe kot odrasli.
Pazite na svoje malčke, saj so še bolj dovzetni za razne okužbe kot odrasli. FOTO: iStockphoto

– Ne skačite v vodo, ko ste vroči in potni: telo se mora postopno privaditi na temperaturo vode.

– Ne puščajte otrok brez varstva na obali ali bregovih jezer, rek, še manj v vodi: otroci ne poznajo nevarnosti. Starše in vzgojitelje opozarjamo, naj budno pazijo na otroke, ki se igrajo ob vodi, pa čeprav plitvi.

– Vodne blazine in drugi pripomočki za plavanje ne zagotavljajo popolne varnosti v globoki vodi.

– Nikoli ne plavajte s polnim, pa tudi ne s popolnoma praznim želodcem, po obilnem obroku počakajte najmanj dve uri, izogibajte se alkoholni pijači.

– Ne skačite v motno vodo, v plitvine ali na neznanih mestih: neznane situacije so zelo nevarne.

– Upoštevajte vremenske razmere. Ne plavajte sami na daljših razdaljah: tudi zelo dobro utrjeno in izurjeno telo lahko premaga trenutna slabost.

– Vzvalovljeno morje in morski tokovi praviloma odnašajo kopalce od obale.

– Na kopališčih se ravnajte po določbah kopališkega reda in znakov, postavljenih na kopališču, ter po odredbah in navodilih reševalca iz vode in druge osebe, ki je zadolžena za vzdrževanje reda na kopališču.

– Uporabljajte kopališke naprave glede na svoje znanje plavanja brez nevarnosti za svoje zdravje in življenje.

– Brzice skrivajo presenečenja in pasti. Ravnajte premišljeno in ne izzivajte narave. Pred spustom zberite čim več podatkov o reki in poskrbite za ustrezne ukrepe za varnost in reševanje.

– Na kopališčih storilci kaznivih dejanj ne počivajo. Previdnost pred priložnostnimi tatovi, spolnimi nasilneži in drugimi, ki se lahko pojavijo na kopališčih, zato ne bo odveč. Pazite na druge in njihovo premoženje. Če bomo vsi tako ravnali, bo zagotovljena večja varnost.

– Pred plavanjem ne popivajte in s prijatelji ne stavite, da ste sposobni na primer preplavati bližnjo gramoznico.

– Bodite previdni pri hoji ob vodi, še zlasti če hodite po strmih bregovih rek, kjer se zdrs lahko tragično konča. Starši še posebej pri tem pazite na svoje otroke.
 

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650