Do šestnajstega leta je bila Emily Clark iz mesta Cwmbran v Walesu zdravo in veselo dekle, ki je sanjalo o tem, da bi postala zdravnica. Rada se je pohvalila s tem, da za razliko od bratca in sestric pravzaprav nikoli ni bila pri zdravniku, potem pa je decembra lani na trebuhu opazila oteklino in ker ni splahnela, je šla na pregled. Za na videz nedolžno oteklino pa se je skrivala grozljiva diagnoza. Preiskave so namreč pokazale, da trpi za rakom limfatičnega sistema, imenovanim ne-Hodkinov limfom.
Ti limfomi se načeloma pojavljajo po 50. letu, le redko v obdobju odraščanja, bolezen pa pogosto izbruhne tudi pri osebah z napredovanim virusom HIV. Pojavi se povečanje bezgavk, vendar pa so simptomi pogosteje povezani s prizadetostjo drugih organov, saj se bolezen ne širi iz ene skupine bezgavk na drugo, temveč neurejeno in manj predvidljivo. Tumorji se tako najprej razvijejo v prebavilih, možganih, na ščitnici, kosteh in testisih.
Rakave celice medtem prodirajo v kostni mozeg, kar povzroči anemijo in z njo povezano utrujenost, neobičajne krvavitve in okužbe, ki se lahko večkrat ponovijo. Če ima bolnik agresivno obliko limfoma, za katero je značilno, da tumorji rastejo zelo hitro in bolniki brez zdravljenja v kratkem času umrejo, je zdravljenje zelo agresivno. Ponavadi se začne s kemoterapijo in tudi pri Emily je bilo tako.
Na začetku je sicer kazalo bolj slabo, po štirih ciklusih kemoterapije pa je najstnica izvedela, da je bolezen v remisiji. "Po izjemno napornih in bolečih štirih mesecih, ko je z mano trpela vsa družina, je bila novica pravi balzam za dušo. Hudo mi je bilo, ker sem veliko zamudila v šoli, ko pa so mi 18. aprila sporočili, da rak miruje, sem se ponovno začela veseliti prihodnosti in delati na tem, da uresničim svoje sanje in postanem zdravnica," je povedala Emily, zaradi svoje izkušnje pa se je odločila, da preko bloga in dobrodelne organizacije pomaga sotrpinom in spodbuja ljudi, da se vpišejo v register darovalcev kostnega mozga.
Bolezen se je vrnila
Zdelo se je, kot da ji nič ne more do živega, pred dobrim mesecem pa se je vse porušilo kot hišica iz kart. Po tem, ko se je nekaj dni slabo počutila, je odšla na pregled in 13. novembra izvedela, da se je bolezen vrnila. Najhuje pa je, da je njena edina možnost bodisi presaditev kostnega mozga bodisi presaditev matičnih celic. Družina, ki je v zadnjih letih doživela več pretresov, saj tudi ostali otroci trpijo za različnimi boleznimi, se je znašla še pred eno hudo preizkušnjo. Nihče od dekličinih bližnjih sorodnikov namreč ni ustrezen darovalec, zato sta se Emily in njena mama Donna lotili na vse načine pozivati ljudi, naj se vpišejo v register darovalcev in ji pomagati. Še do nedavnega je bila njena največja želja, da bi postala zdravnica, sedaj pa ji je najpomembnejše, da do božiča najde darovalca in dobi novo priložnost za življenje. "Emily ima zlato srce in je že prej nesebično pomagala ljudem v stiski preko svojega bloga in preko naše organizacije iskala darovalce, sedaj pa je sama tista, ki nujno potrebuje pomoč," je za medije povedala Ann O'Leary, vodja registra za razvoj v dobrodelni organizaciji Anthony Nolan. A čas teče, bolezen pa napreduje. Se bo Emily izpolnila božična želja in ji bo v nekaj tednih uspelo najti darovalca, preden bo prepozno?
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV