Svojega prvorojenca Jaesona je namreč povila pred 35 leti, štiri leta pozneje pa še Alana. Otroka sta odrasla in starša sta ostala sama. "Začutila sem biološko potrebo, ki je nisem mogla ustaviti. Ko sem zagledala otroka, sem si ga želela ukrasti in pobegniti z njim. Ga objeti in skrbeti zanj. Ko sem bila starejša, sem imela celo večjo potrebo po otrocih kot v mladih letih," je povedala. Tako je pri 40 letih naravno zanosila, a splavila, zato se je odločila za umetno oploditev. Ali je pri tem uporabila svoje jajčece ali jajčece darovalke, ni želela razkriti, a pri 53 letih je rodila svojega tretjega otroka Arija. Nad ponovnim rojstvom je bil navdušen tudi njen mož Ken: "To je bila čudovita izkušnja. Takrat sem si mislil: ’To lahko brez težav ponoviva še enkrat.’ "
Ko je bila Frieda v poznih 50-ih letih, sta se za umetno oploditev odločila še enkrat, a tokrat je zdravniki niso več želeli opraviti. In niso bili edini, ki so njeni odločitvi nasprotovali. Njun prvi sin Jaeson, ki je danes v svojih 30-ih letih in ima dva otroka, je jasno povedal, da ne odobrava njune odločitve. "Jaeson je bil besen in rekel je, da sva nora." Par se je tako po pomoč obrnil na kliniko v Južni Afriki, kjer so bili zdravniki videti manj zaskrbljeni nad njuno starostjo oziroma kot je pozneje priznala Frieda, sta zakonca "morda" zdravnikom rekla, da sta nekaj let mlajša.
Starostna meja se dviguje, s tem pa tudi tveganje
Čeprav je morda 65-letnica resnično skrajnost, je dejstvo, da se je starost, pri kateri se ženske odločajo za materinstvo, zagotovo dvignila. In če so zdravniki do neke mere pripravljeni pacientom pomagati z umetno oploditvijo, je pri tako visoki starosti nosečnost lahko nevarna.
Povečajo se možnosti za visok krvni pritisk, prezgodnje rojstvo, vaginalne krvavitve, preeklampsijo (Povišanje krvnega tlaka in povečane stopnje proteinov v urinu, kar se zgodi zaradi zamašenih žil v posteljici. Navadno se pojavi v 6. mesecu nosečnosti in je izjemno nevarna tako za mater kot za otroka.) in nosečnostno sladkorno bolezen.
Doktor bioetike – znanosti, ki se ukvarja z etiko v biologiji in medicini – Arthur Caplan z univerze v Pensilvaniji močno nasprotuje odločitvi za rojstvo v tako poznih letih. Kot pravi, ni res, da so današnji 70-letniki včerajšnji 50-letniki, saj statistika kaže, da pri teh letih tudi zdrave posameznike prizadenejo mentalne in fizične oslabitve. "Tu moramo vedno najprej misliti na otroka in na njegovo dobro. In če boste potrebovali negovalca ali vstopili v dom za ostarele, ko bo otrok začel osnovno šolo, se bodo najverjetneje pojavile težave," pove dr. Caplan.
Kljub temu, da Frieda zatrjuje, da nima težav z vzgojo v svojih letih, pa njen tretji sin Ari Birnbaum prizna, da ni čisto tako. "Včasih se mi zdi, da nimata dovolj energije zame, kaj šele za brata. Zelo hitro se utrudita."
Ne glede na to, sta zakonca Birnbaum prepričana, da lahko svetu dokažeta, da je rek, da nas otroci ohranjajo mlade, resničen. "Življenje mi je v navdih in sedaj sem nad njim navdušena bolj kot kdaj koli," zaključi 65-letna Frieda.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV