V resnici je bil ta naslov zanjo prava nočna mora. Pritiski javnosti so bili za mlado najstnico premočni in ni več vedela, kako bi se soočila z njimi. ''Ljudje so me vsak dan raztrgali na koščke. Za nekatere sem bila preveč konservativna, za druge preveč liberalna. Za nekatere prelepa, spet za druge pregrda,'' je povedala danes 19-letna lepotica. Leto nenehne javne izpostavljenosti in številnih kritik jo je pahnilo v veliko depresijo. ''Vedno sem rada hodila po bližnjih hribih in gorah in to je bilo eno od mojih najljubših mest, tokrat pa je bilo drugače. Enostavno sem bila na dnu in razmišljala, da skočim iz gore.''
Takrat je mlado dekle iz majhnega mesta v Nebraski doseglo dno. ''Sem perfekcionistka in takrat sem sama sebe postavljala pod velik pritisk,'' priznava. A k sreči je prej poiskala pomoč. Danes pri 19-ih letih jemlje zdravila proti depresiji, odločila pa se je, da o tem spregovori tudi v javnosti. ''Gre za stvar, ki se mi je ni treba sramovati, ampak je bolje, da razumem, da lahko to težavo rešim. Da je upanje in da ne smem nikoli obupati.''
Sicer pa tudi v Sloveniji opažamo porast števila ljudi, ki se soočajo z depresijo. To duševno motnjo pa je dobro čim prej prepoznati. "Zelo pomembno je, da duševne težave pravočasno odkrijemo in zdravimo, saj je ob njihovi zgodnji prepoznavi zdravljenje zelo učinkovito. Depresija in druge duševne težave lahko namreč močno poslabšajo kakovost življenja,“ pojasni dr. Helena Jeriček Klanšček z Inštituta za varovanje zdravja.
Simptomi, ki kažejo nanjo, so naslednji: občutki žalosti, brezvoljnost ali nemoč, utrujenost, sprememba vzorcev spanja, izguba veselja do aktivnosti, misli na smrt, sprememba apetita, prisotnost strahov in umikanje v samoto.
Kam po strokovno pomoč?
Če pri sebi opazite simptome depresije ali druge duševne težave, ki vas ovirajo pri vsakodnevnem življenju (prisotnost strahov, vsiljivih misli in tako naprej), ali če razmišljate o samomoru, vsekakor čim prej poiščite strokovno pomoč. Najprej vam lahko pomaga že vaš osebni zdravnik, ki vam bo predpisal zdravljenje ali vas napotil k specialistu oziroma k drugim oblikam pomoči. Če je vaša stiska zelo huda, vaš osebni zdravnik pa ni dosegljiv, se obrnite na dežurnega zdravnika ali najbližjo splošno oziroma psihiatrično bolnišnico, lahko pa tudi na reševalno službo (112). Za informacije o ustreznih oblikah pomoči, za podporo ali pogovor pa se obrnite na telefone za pomoč v stiski:
- 01 520 99 00 Klic v duševni stiski (med 19.00 in 7.00 zjutraj)
- 116 123 Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik (skupna številka; klic je brezplačen in mogoč 24 ur dnevno)
- 01 422 33 70 Gerontološko društvo Slovenije (telefon za starejše ljudi in njihove svojce, deluje vsako delovno sredo od 9.00 do 14.00)
- 01 528 39 95 Spominčica - Slovensko združenje za pomoč pri demenci (deluje vsak delovni ponedeljek, sredo in četrtek od 15.00 do 17.00)
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV