Mati neozdravljivo bolne Ashanti Elliott-Smith trdi, da so njeno hčero v šoli prisili, naj sname vijolično lasuljo, saj naj bi z njo druge otroke spodbujala k temu, da si prebarvajo lase. Ashanti, ki trpi za redko boleznijo progerijo, zaradi katere se njeno telo stara osemkrat hitreje kot običajno telo in tako verjetno ne bo živela dlje od 15. leta starosti, je iz šole prišla povsem objokana. Kot trdi njena mati, je bila pred celim razredom tako ponižana, da sedaj noče več k pouku. ''Bila je tako ponosna na svoje lase, to pa jo je popolnoma uničilo. Ko sem jo pripeljala v šolo, so ji tri učiteljice na poti rekle, da je videti glamurozno in da ima lepo lasuljo in da je lepa. A takoj, ko sem se odpravila domov, so ji rekli, da jo mora sneti. Njeno malo srce se je zlomilo. Gabijo se mi. Morala bi imeti pravico, da nosi lasuljo takšne barve, kot si želi,'' je za tuje medije povedala njena mati Phoebe Smith. Ashanti je zaradi svoje bolezni izgubila vse lase, dobila zgubano kožo, bolečine v sklepih in se že spopada z boleznimi srca.
.
Rožnato lasuljo so Ashanti podarili družinski prijatelji, ki so ji želeli polepšati otroštvo. Ko jo je nadela, se je počutila kot princeska in se z njo želela pokazati tudi svojim sošolcem. A čakal jo je hladen tuš in nerazmevanje učiteljev. ''Gre za rožnato lasuljo, otroci bi razumeli. Imam le še nekaj let z njo in želim si, da bi preostanek življenja živela s polno žlivo. Lasuljo je nazadnje nosila v šoli prejšnji četrtek, vse odtlej pa ne želi več nazaj k pouku,'' je še dodala mati, ki je prepričana, da bi morali imeti otroci, ki so zaradi bolezni ostali brez las, pravico, da nosijo lasuljo, pa četudi je vijolične barve.
Ravnateljica Colin Taylor iz šole Headteacher Oakmeeds Community College je za britanski Mail Online povedala: ''Ashanti je k pouku prišla z veliko vijolično lasuljo in takrat je prvič nosila kakršno koli lasuljo ali drugo obliko pokrivala. Njena učiteljica je o njeni lasulji spregovorila z vodjo učiteljev in dogovorili so se, da lahko Ashanti lasuljo nosi doma, ne pa pri pouku, saj v šoli ni bilo mrzlo, pa tudi zato, ker do sedaj ni želela nositi lasulje.'' Poleg tega pa dodala, da bi nošenje lasulje razumeli, če bi Ashanti zaradi hladnejšega vremena zeblo ali če bi bila bolj naravne barve, ne strinjajo pa se z lasuljo, ki tako izstopa. ''V preteklosti so otroci, ki so imeli resne bolezni v naši šoli nosili lasulje, a so bile te naravnega videza, ne pa tako svetlih barv, kot je bila ta. Se bomo pa o tem z veseljem pogovorili tudi z Ashanti in njeno mati po počitnicah.''
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV