20-letni Callum Hall je na grškem otoku Skiathos preživel lepe počitnice, prava mora se je začela tri tedne kasneje. Potem ko je v Grčiji stopil na morskega ježka, je študent, ki se je pred tem izobraževal za učitelja telovadbe, končal na invalidskem vozičku, lahko bi celo umrl.
Ko je skočil s čolna in nato po nesreči stopil na morskega ježka, si ni mislil, da lahko kaj takšnega popolnoma spremeni njegovo življenje. “Čutil sem, kot bi me pičila čebela,“ se spominja. “Iz palca sem izpulil tri bodice ter nato na vse skupaj pozabil.“ Toda tri tedne kasneje, ko je bil že doma v Angliji, se je razvila huda okužba. Ob njegovi hrbtenici je zrasel ognojek, ki je bil velik kot dve teniški žogici skupaj. Ko je počil, je poškodoval njegovo hrbtenjačo, od prsnega koša navzdol je postal paraliziran. Domači so ga hitro odpeljali v bolnišnico, kjer so zdravniki dejali, da gre morda za njegove zadnje trenutke. Urgentno so ga operirali, mu odstranili ognojek in ga uspeli obdržati pri življenju. Smrt zaradi stika z morskim ježkom je redka, vendar se zgodba lahko konča tudi tako tragično, sploh kadar je vbodov več in so ti globoki.
Danes Callum navdušuje s svojo zrelostjo in pozitivno naravnanostjo. Komaj 20-letni fant ne obupava, temveč je hvaležen, da je sploh živ. “Možnost, da ob hrbtenici nastane takšen absces, je samo ena na 50 tisoč ljudi. Še nikoli se ni zgodilo, da bi kaj takšnega povzročil morski ježek. Toda zavedam se, da lahko od zdaj naprej živim na dva načina. Lahko zapadem v depresijo in se zaprem vase, lahko delam na svoji osredotočenosti in gledam v prihodnost.“ Sam se je odločil za slednje. Nekdaj zavzet športnik namerava svojim zdravnikom dokazati, da njegove možnosti, da kdaj spet shodi, niso tako slabe, kot pravijo. “Sprejel sem dejstvo, da bo trajalo nekaj časa, toda odločen sem, da bom zdravnikom dokazal, da lahko spet shodim.“ Trenutno že lahko premika prste na nogah. Toda da bi mu res uspelo, si želi zbrati tudi nekaj finančne pomoči, ki bi mu lahko omogočila bolj kakovostno fizioterapijo, kot mu jo lahko nudi lokalna bolnišnica. Želi si denimo preizkusiti napravo, ki invalidom pomaga stati, s čimer pomaga okrepiti povezavo med možgani in nogami.
Verjetno ste tudi sami kdaj stopili na morskega ježka, vendar zaradi tega niste doživeli hujših posledic. Toda sploh če je vbodov več in so ti globoki, lahko pride do simptomov, kot so utrujenost, občutek šibkosti, bolečine v mišicah, paraliza in dihalna odpoved. Rana lahko oteče. Takrat potrebujete zdravniško pomoč. Če so se bodice zadrle bolj globoko, je tu koža običajno bolj modrikasta. Včasih jih je v tem primeru treba odstraniti tudi s kirurškim rezom.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV