Chloe se je namreč pred kratkim tudi sama zdravila za predrakavimi spremembami na materničnem vratu, kjer pa ji je prav zgodnje odkrivanje sprememb rešilo življenje. ''To je bilo zame težko obdobje, saj me je bilo zelo strah, a sem sedaj vesela, da sem lahko stvari hitro rešila, takoj ko sem izvedela, da se je pojavil problem in so zaznali spremembe na materničnem vratu,'' je za Mail Online povedala Chloe. ''Želim si, da bi se vsi zavedali, kako pomembni so preventivni pregledi (PAP test) in kako pomembno je, da jih ženske opravijo, četudi so izjemno zaposlene. Pregled traja le pet minut, učinek raka na materničnem vratu pa lahko traja vse življenje.''
Rak na materničnem vratu je še vedno druga najpogostejša vrsta raka pri ženskah do 45. leta starosti in za njim v Sloveniji vsako leto zboli okoli 200 žensk. Večinoma zbolevajo ženske, ki se niso odzvale povabilu programa Zora, saj lahko z rednimi presejalnimi pregledi in cepljenju proti HPV danes preprečimo že skoraj vsak nov primer tega raka. Ženske so pri nas program presejalnega testiranja Zora sicer dobro sprejele in več kot 70 odstotkov se jih danes redno udeležuje testiranj, kljub vsemu pa še obstaja odstotek, ki se ne testira.
Zakaj je testiranje pomembno?
Z odvzemom brisa lahko ginekologi zgodaj odkrijejo predrakave spremembe in jih zdravijo, še preden se rak razvije, ali pa odkrijejo raka v začetni fazi, ko je s preprostim operativnim posegom dobro ozdravljiv, ženska pa praviloma ohrani maternico in lahko še vedno zanosi. Če se bojite rezultata, naj vas potolažimo, da je ima večina presejalnih brisov materničnega vratu negativen izvid (v letu 2011 je bilo takšnih nekaj več kot 95 odstotkov), le majhen del pa jih ima patološki izvid, ki še ne pomeni raka. V tem primeru so potrebne nadaljnje raziskave, ki pokažejo, za kaj gre.
Kaj povzroča raka na materničnem vratu?
Rak materničnega vratu je spolno prenosljiva bolezen, za njen nastanek pa je nujna okužba z enim izmed okoli 15 visoko tveganih genotipov HPV. Čeprav je HPV nujen dejavnik za nastanek raka materničnega vratu, pa ni tudi zadosten. V življenju se s HPV okuži večina žensk, a pri 90 odstotkih okužba izzveni sama po sebi in brez posledic v enem do dveh letih. Le pri manjšem deležu žensk okužba vztraja in pri teh se lahko razvije rak materničnega vratu. Od okužbe do razvoja raka materničnega vratu mine navadno več let, najpogosteje od deset do petnajst let. V vmesnem času se na materničnem vratu pojavijo predrakave spremembe, ki se jih lahko med presejalnim pregledom odkrije in zdravi veliko bolj preprosto in uspešno kot raka.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV