Annie Clark je na tekmovanju iz lepopisja osvojila prvo mesto, kar je zanjo izjemen dosežek, saj se je rodila brez dela rok. Čeprav Anniejine roke nimajo dlani in se končajo pri zapestju, pa je sedemletnica povsem samostojna. Svoja štrclja se je namreč naučila uporabljati. Tako lahko sama drži pribor v roki, piše, se prehranjuje in oblači. “Zna se tudi voziti s kolesom in plavati. Je izjemno odločna in praktično je ni stvari, ki se je ne bi lotila. Še nohte na nogah si zna lakirati sama,“ pravi njen oče Tom.
Annie je po rodu Kitajka, Tom in njegova žena Mary pa sta njena posvojitelja. Skupaj z njo imata zakonca devet otrok, od katerih so trije biološki, šest pa sta jih posvojila iz Kitajske. Kar štirje posvojeni otroci so rojeni z invalidnostmi rok, medtem ko imata dve hčerki, ena je posvojena in ena biološka, Downov sindrom. Mary upa, da bo nagrada Annie in druge otroke spodbudila k temu, da bodo verjeli vase in v svoje sposobnosti ter spoznali, da lahko kljub telesnim hibam počnejo dobesedno kar koli.
Brez cele okončine ali z manjkajočim delom telesa se rodi približno en otrok na 2000. V tem primeru govorimo o prirojenih oziroma kongenitalnih amputacijah, do katerih pride običajno v času nosečnosti in so posledica pretrganja notranje fetalne membrane, ki se lahko ovije okoli dela ploda, še posebej okončin, in povzroči odmrtje tega dela. Tovrstne defekte pa naj bi v manjšem obsegu povzročala tudi izpostavljenost določenim okoljskim kemikalijam, včasih pa so prirojene amputacija povzročala tudi pomirjevala, ki so vsebovala talidomid in so jih predpisovali nosečnicam. Čeprav se nekateri otroci s to motnjo rodijo le z manjšimi amputacijami, na primer manjkajočim prstom, imajo drugi še veliko manj sreče. Kljub napredovanju medicinske znanosti, načina, kako preprečiti tovrstno motnjo, ni. Otroci imajo na razpolago le proteze in fizioterapije. Kakor koli že, pa je pozitivno vsaj to, da se otroci veliko lažje privadijo na življenje brez manjkajočega dela telesa kakor osebe, ki jih amputacija doleti pozneje v življenju.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV