Rakavo obolenje se res pojavlja veliko pogosteje po petintridesetem letu, še pogosteje po petdesetem. A tudi mlajše ženske niso povsem varne. Tudi podatki našega onkološkega inštituta kažejo, da so pri ženskah med dvajsetih in petintridesetim letom starosti najpogostejši trije raki: rak kože, rak na materničnem vratu in ... prav rak dojk.
Rak odkrili šest mesecev prepozno
Ashley si je najprej oddahnila. A šest mesecev kasneje je sledil šok. "Nekega jutra sem stopila izpod prhe, in ko sem se pogledala v ogledalo, sem obstala z odprtimi usti. Bulica je postala tako velika, da je moja dojka povsem spremenila obliko." Takoj je poklicala zdravnika. Naredili so biopsijo in ugotovili, da je bulica rakava. Na žalost je bil rak že v tretjem stadiju. To pomeni, da ni bil več lokaliziran, ko ga je veliko lažje odstraniti. Razširil se je na bezgavke.
"Razočarana sem, da so me takrat na začetku, ko bi mi lahko zelo učinkovito pomagali, odpravili zaradi moje starosti. Če bi že takrat naredili biopsijo, bi videli, da je bulica rakava," pravi. Danes je zdravljenje veliko bolj mučno, zdravniki niti še ne vedo, ali ji bodo lahko pomagali.
Vzrok je lahko genetski pa tudi posledica nezdravega življenjskega stila
Pri mlajših ženskah se rak dojk še posebej pogosto pojavi pri ženskah, ki imajo bolezen v družini. Pri Ashley je imela babica raka jajčnikov, ki ga povzroča mutacija istega gena. Ameriška študija dr. Rebecce Johnson pa je pokazala, da je poleg genetskih dejavnikov raka med čedalje mlajšimi ženskami dvakrat več tudi zaradi tega, ker jih ima več težav s prekomerno težo, pretiranim uživanjem alkohola, ker se premalo gibajo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV