"Ko nama je zdravnik to povedal, nisem mogla verjeti. Mislila sem, da je možganska kap nekaj, kar se zgodi le starejšim ljudem. Okoli nje so bile aparature in žice in kazala je znake nekakšnega napada," opisuje Lisa. Maddie je ostala v bolnišnični oskrbi pet tednov in pol, ko so jo starši končno lahko odpeljali domov, pa so za deklico pričakovali usodo, kot so jo napovedovali zdravniki. A Maddie je presenetila prav vse in izjemno dobro okrevala. "Nikoli ni tvorila zvokov, kot to počnejo drugi dojenčki, in ni pokazala interesa za igrače. Ko je bila stara sedem mesecev, je prvič samostojno sedela. Od veselja smo jokali in vsem govorili o njenem napredku, ki je bil drugim staršem verjetno povsem samoumeven. Ko je bila stara deset mesecev, se je naučila hoditi, pri dveh letih pa je izgovorila svojo prvo besedo," pripoveduje zadovoljna Lisa. Maddie se je vsega naučila z zdravo polovico možganov in je z leti okrevala toliko, da se je letos tudi odpravila v šolo s sovrstniki. Sicer se malčica še vedno srečuje z anksioznostjo, a zaradi napredka, ki ga je pokazala do sedaj, vsi verjamejo, da zanjo v življenju ni več ovir.
Konkretnih številk o tem, kako pogosta je kap pri otrocih, za zdaj še ni, ameriški zdravniki pa ocenjujejo, da naj bi prizadela enega na 4.000 novorojencev. Ker pri otrocih različno pokaže svoje simptome, jo včasih prepoznajo tudi šele nekaj mesecev pozneje, ko postane opazno, da se otrok ne razvija, kot bi se moral. Njene posledice so vseživljenjske in težave, s katerimi se srečujejo otroci, ki so preživeli možgansko kap, so lahko nevzdržne.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV