Vizita.si
image (28)

Novice

Njena kontroverzna želja je razdelila svet

L.E.
03. 10. 2013 08.59
0

45-letna Andrea Sloan si želi samo eno: preživeti. A njena zadnja možnost se zdi čedalje bolj nedosegljiva. V ZDA sedaj poteka razprava, kdaj je pacient upravičen do zdravila, ki je še zelo slabo preizkušeno.

Andrea Sloan je 45-letna pravnica, ki v tem trenutku umira zaradi raka jajčnikov. Zdravniki so pri njej preizkusili vse trenutno priznane načine zdravljenja, a nič ni pomagalo. Sedaj pa si Američanka želi, da bi dobila še eno možnost. Preizkusiti želi zdravilo, ki je šele v fazi testiranja. A njena želja je razdelila svet.

Njen zdravnik se strinja, da bi njegovi pacientki lahko pomagalo novo zdravilo, ki se trenutno razvija pod imenom BMN 673 in naj bi uničilo raka dojk in jajčnikov. Začetna testiranja kažejo, da bi bilo zdravilo lahko zelo učinkovito, vendar je potrebnih še kar nekaj preizkusov. Andrea bi sicer teoretično lahko postala del eksperimentalne skupine, a je težava, da podjetje, ki namerava zdravilo proizvajati, trenutno tega testira samo na pacientkah z rakom dojk. Sloanova torej ne bi mogla enostavno postati del eksperimenta, zdravilo bi morala prejeti posebej. To ameriška zakonodaja trenutno ureja s tako imenovanim aktom usmiljenja. A to podjetja, ki zdravilo testira, ne more v nič prisiliti. Dejanje usmiljenja jim dovoli le, brez da bi nosili posledice, če nepreizkušeno zdravilo pacientki nato škodi.

Toda podjetje ne želi tvegati, saj je po njihovem mnenju zdravilo, ki ga želi Andrea Sloan, trenutno še veliko preveč nepreizkušeno. Do sedaj naj bi ga prejelo manj kot 30 pacientk z rakom jajčnikom. "Bilo bi neetično in nepremišljeno, če bi v tako zgodnji fazi razvoja zdravila tega odmerili še nekomu, ki ni del kliničnega testiranja," je povedala predstavnica odnosov z javnostmi kalifornijskega farmacevtskega podjetja, Debra Charlesworth. "Če bi začeli s takšno prakso, bi zdravilo, ki je v eksperimentalni fazi, nenadoma izpostavili veliko večji skupini, kot je predvideno, ne da bi prej njegove učinke dovolj dobro preizkusili. V preteklosti so se zaradi tega že pojavile posledice, ki so bile hujše od same bolezni."

Toda mnogi razumejo tudi pogled Andree Sloan, ki je na smrtni postelji. Druge možnosti nima. Zakaj torej ne bi preizkusila zdravila, četudi to povzroči še hujše stranske učinke? Konec koncev je že prestala vrsto operacij, več ciklov kemoterapije, veliko radioterapije. Koliko huje je še lahko? Pri tem jo podpira njen zdravnik, onkolog dr. Charles Levenback. "Eden od razlogov, da je odlična kandidatka za to zdravilo, je dejstvo, da gre pri njej za raka, ki ga je povzročila mutacija gena BRCA." Zdravilo BMN 673 je že pokazalo, da je posebej učinkovito v takih primerih. Toda profesor bioetike Art Caplan je bolj skeptičen. Glede na to, da je zdravilo tako slabo preizkušeno, bi prav lahko Sloanovo ubilo hitreje ali bolj boleče. Težavno se mu zdi tudi, da imajo dostop do eksperimentalnih zdravil tisti, ki znajo zlorabiti dejstvo, da pri tem še ni vzpostavljenega učinkovitega sistema. "Eksperimentalna zdravila dobijo tisti, ki znajo uporabljati družabne medije, ki znajo uporabljati PR," je povedal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662