Vizita.si
Znanstveniki se že več desetletij trudijo najti učinkovito sredstvo proti raku. Še posebej jih bega rak na možganih, saj je ta organ najmanj raziskan.

Novice

Nova metoda, kako se uspešno zoperstaviti raku

M.K.
20. 06. 2014 10.10
5

Za rakom vsako leto zboli več ljudi, zato ne čudi, da se je te zahrbtne bolezni že prijel vzdevek 'kuga sodobnega časa'. Znanstveniki se že več desetletih vztrajno trudijo najti metodo in razviti zdravilo, ki bo obolelim omogočalo popolno ozdravitev. Jim je morda že uspelo?

Znanstveniki se že več desetletij trudijo najti učinkovito sredstvo proti raku. Še posebej jih bega rak na možganih, saj je ta organ najmanj raziskan.
Znanstveniki se že več desetletij trudijo najti učinkovito sredstvo proti raku. Še posebej jih bega rak na možganih, saj je ta organ najmanj raziskan. FOTO: Profimedia
Fredu Barkerju so zdravniki pred tremi leti diagnosticirali redko, a zelo agresivno obliko raka na nadledvični žlezi. Večini pacientov s tovrstno diagnozo onkologi običajno napovejo največ šest mesecev življenja, Fred pa je z njo živel skoraj tri leta, zahvaljujoč zelo zahtevnim genskim testom, ki naj bi pomenili revolucijo v uspešnem zdravljenju rakavih obolenj. Uspeh naj bi se skrival v zdravilih, s pomočjo katerih bi lahko napadli točno določene mutirane gene, ki bi jih prepoznali na posebnih testiranjih.

Nova metoda izvira iz ZDA

Genska testiranja, na podlagi katerih določijo zdravila, ki bi jih naj prejemal pacient z rakavim obolenjem, prihajajo iz Združenih držav Amerike, kjer bi naj po podatkih tamkajšnjega združenja onkologov doslej že več kot 80 odstotkov zdravnikov zamenjalo tradicionalni načrt zdravljenja z enotnimi zdravili za zdravljenje s posebnimi zdravili, določenimi po genskih testiranjih. Njihova odločitev naj bi v dobršni meri temeljila na študiji, ki so jo opravili pri pacientkah z rakom na jajčnikih, ki so jih razdelili v dve skupini in ene zdravili po tradicionalni, druge pa po novi metodi, ki temelji na genskih testih. Tveganje za izgubo boja s to kugo sodobnega časa naj bi bilo pri tistih, ki so jim zdravila predpisali po testiranju kar za 26 odstotkov manjše kot pri tistih, ki so jih zdravili po tradicionalni metodi.

Fred je imel srečo

Podobne genske teste so pred kratkim ponudili tudi na ameriškem državnem zdravstvenem inštitutu in le v nekaj dneh se jih je udeležilo več kot tisoč bolnikov z rakom. A o teh testiranjih se v globalnem svetu skorajda ne govori in zato veliko pacientov niti ne ve, da so jim na voljo. Fred je imel srečo. Ko je izvedel za strašljivo diagnozo, je namreč živel v avstralskem Perthu, ne v domači Angliji, kjer veliko onkologov ne podpira tovrstnih genskih testiranj. Ko je izvedel za možnost testiranj je sicer že imel za sabo operacijo in kemoterapije, a je njegov rak še vedno naraščal in se širil na hrbtenico, rebra ter lopatice.

Genska testiranja, na podlagi katerih določijo zdravila, ki bi jih naj prejemal pacient z rakavim obolenjem, prihajajo iz Združenih držav Amerike.
Genska testiranja, na podlagi katerih določijo zdravila, ki bi jih naj prejemal pacient z rakavim obolenjem, prihajajo iz Združenih držav Amerike.FOTO: Profimedia
Tumor je postajal vse manjši

Dr. Andrew Dean, onkolog v bolnišnici v Perthu, je Fredove vzorce rakavega tkiva poslal v laboratorije v ZDA , kjer so jih testirali za približno 70 genov, za katere je znano, da mutirajo pri raku. »To ni orakelj, vendar pa vam daje privilegirane informacije o zdravilih, ki lahko izboljšajo vaše možnosti, da premagate raka,« pravi dr. Dean. Fredovi rezultati so pokazali, da ima njegov rak spremembe v treh genih in v poročilu so bila navedena tri različna zdravila, ki bi lahko bila učinkovita. Prvega je Fred jemal približno šest mesecev in v tem času se je tumor resnično vidno zmanjšal. Ko zdravilo ni več učinkovalo, je nekaj mesecev jemal preostali dve, zapisani v poročilu in tumor je postajal vse manjši. Potem, ko so mu zdravniki leta 2012 napovedali le dva meseca življenja, je Fred uspešno kljuboval raku vse do začetka letošnjega leta, ko je boj dokončno izgubil – njegova bolezen je v času pred začetkom terapije namreč že preveč napredovala, da bi jo lahko povsem ozdravili.

Potrebnih je še veliko testiranj

Rak se pojavi, ki geni v celicah mutirajo ter postanejo preveč ali premalo aktivni in tako celicam omogočajo, da začnejo nekontrolirano rasti. A onkologi po svetu so do tovrstnih genskih testiranj precej skeptični. Sicer priznavajo, da dajanje enakih zdravil vsem, ki imajo raka na določenem organu dejansko koristi le slabi tretjini obolelih, a vendarle še niso povsem prepričani, da so novi genski testi resnično koristni in dejansko učinkoviti, čeprav naj bi po raziskavah sodeč v povprečju koristili kar 85 odstotkom pacientov. Opozarjajo, da je potrebno še veliko dodatnih testiranj, da bodo res lahko prepričani v koristi zdravljenja po metodi genskih testov.

Rak se pojavi, ki geni v celicah mutirajo ter postanejo preveč ali premalo aktivni in tako celicam omogočajo, da začnejo nekontrolirano rasti.
Rak se pojavi, ki geni v celicah mutirajo ter postanejo preveč ali premalo aktivni in tako celicam omogočajo, da začnejo nekontrolirano rasti.FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859