Shannon Elliot iz Long islanda je eksplozija pirotehničnega sredstva, ki ga je nekdo odvrgel skozi okno premikajočega se vozila, močno poškodovala palec in še dva prsta leve roke. Rane so bile tako hude, da zdravniki na urgenci niso imeli druge možnosti, kakor da ji amputirajo vse tri prste. Nezgoda ji je bistveno spremenila življenje, kljub temu pa so spretni kirurgi po pol leta našli odlično rešitev za njeno težavo. Amputirali so ji nožni palec in ji ga presadili na roko. “Raje sem ob palec na nogi kakor na roki,“ danes pravi 25-letna Shannon, ki se nikakor ni mogla navaditi na življenje brez prstov.
Operacijo si je zamislil dr. Jason Ganz, ki rad preizkuša nove kirurške posege. Le teden pred tem je namreč uspešno prišil roko delavca, ki si jo je poškodoval med žaganjem lesa. “Ko sem prvič videl Shannon, je bila njena poškodba še sveža. Bila je močno otečena, rane pa so bile še nezaceljene, zato je bila v tistem trenutku rekonstrukcija nemogoča. Pred takšno operacijo je najpomembnejše, da je tkivo popolnoma zaceljeno, zmehčano in ne zatečeno,“ pravi Ganz.
Po pol leta načrtovanja in razmišljanja, se je le odločil, da bo izpeljal operacijo, ki je bila prva tovrstna v bolnišnici. “Opravil sem veliko presaditev in operacij, s katerimi smo prišili prste nazaj na roko. Tehnike operiranja so izjemno podobne. Idealna rešitev za Shannon bi bila presaditev palca darovalca, vendar ga nismo imeli na razpolago, zato je odlična tudi ta alternativa.“
Skupaj s še tremi kirurgi, dvema sestrama in anesteziologom, so tako operacijo, ki so jo poimenovali 'presaditev palec za palec', zaključili v 11 urah. Kirurgi so morali operirati simultano in brezhibno. Medtem, ko je eden operiral roko, je drugi operiral nogo, cel čas operacije pa so morali izjemno dobro komunicirati med sabo in se dogovarjati glede dolžine arterije, ki so jo potrebovali, katere kite so potrebovali in katere so morali ohraniti. “Hkrati pa smo močno upali, da bo prst ostal živ, saj je bil odvisen od ene same arterije, na katero so ga pričvrstili.“
Operacija pa je bila izjemno uspešna in kirurgi naravnost navdušeni. Ko so ji po operaciji odstranili vse zadeve, je namreč kri normalno prekrvavila nov palec, ki je v trenutku postal lepe rožnate barve.
Po Ganzovem mnenju, se bodo Shannonini možgani hitro privadili na nožni palec in ga sprejeli za normalnega, tako pa bo lahko roko povsem normalno uporabljala. “Ko se bo nečesa dotaknila, bo imela sprva občutek, da se je stvari dotaknila s palcem na nogi, kasneje pa bo prst čutila enako kot je prejšnjega. Edina razlika je, da je novi palec nekoliko večji,“ pravi Ganz. “V roku enega do treh let bo tako čutila že cel palec, operacija pa ji bo povrnila tudi kvaliteto življenja.“
Shannon je bila pred operacij psihično na dnu. Najprej se je morala soočati z ogromno izgubo, nato pa pripraviti na to, da bo izgubila popolnoma zdrav palec na nogi. Kljub temu pa je bila, kot pravi Ganz, ves čas pozitivna in pripravljena sodelovati. “Potrebovala bo še nekaj časa, da si popolnoma opomore in se nauči uporabljati prst, a mislim, da bo kmalu vse v redu z njo,“ še dodaja Ganz.
Kljub temu, da je na roki pridobila palec, pa bo Shannon nekaj močno pogrešala. Kot sama pravi, ji bodo sedaj najbolj manjkale 'japonke' in natikači.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV