Vizita.si
Pri sladkorni bolezni sta zgodnje odkritje in takojšnji začetek zdravljenja ključnega pomena za preprečevanje zapletov bolezni.

Novice

Ob odkritju diabetesa ukrepajte takoj!

Nataša Jurca
14. 11. 2010 07.57
0

Pri sladkorni bolezni je pomembno, da bolniki čim bolje poznajo bolezen in jo znajo nadzorovati. V Sloveniji imajo na voljo kar nekaj institucij, na katere se lahko obrnejo, poleg tega pa jim je na razpolago tudi DIA-FON, svetovalni telefon za vse diabetike.

Pri sladkorni bolezni sta zgodnje odkritje in takojšnji začetek zdravljenja ključnega pomena za preprečevanje zapletov bolezni.
Pri sladkorni bolezni sta zgodnje odkritje in takojšnji začetek zdravljenja ključnega pomena za preprečevanje zapletov bolezni.FOTO: iStockphoto
Za sladkorno boleznijo v Sloveniji trpi približno 125 tisoč ljudi, torej skoraj sedem odstotkov prebivalstva, v svetu pa je število bolnikov naraslo že na 250 milijonov. Da bi pri nas omejili oziroma zmanjšali pojavnost sladkorne bolezni tipa 2, izboljšali zgodnje odkrivanje in zdravljenje ter zmanjšali smrtnost zaradi zapletov pri tej bolezni, je Ministrstvo za zdravje v sodelovanju s stroko in uporabniki izdalo Nacionalni program za obvladovanje sladkorne bolezni 2010–2020, ki ga je letos spomladi sprejela vlada Republike Slovenije.

Vesna Kerstin Petrič, predsednica delovne skupine za izvajanje nacionalnega programa za obvladovanje sladkorne bolezni pa je ob tem povedala, da je bila pri Ministrstvu za zdravje ustanovljena tudi koordinativna skupina za nadzor nad izvajanjem programa. "V njo so vključeni predstavniki vseh ključnih partnerjev, ki so pripravljali program, ti pa naj bi skrbeli za to, da se bodo aktivnosti, ki so bile začrtane tudi z dvoletnim akcijskim načrtom za izvajanje programa, uspešno izvajale," še pravi.

S programom pa so zadovoljni tudi bolniki. "Po mnogih letih pričakovanja smo sladkorni bolniki le prišli do nacionalnega programa. Še posebej zadovoljni pa smo, da smo bili bolniki že od samega začetka vključeni v skupino, ki je pripravljala nacionalni program," je o zadovoljstvu s programom dejal Janko Kušar, predsednik Zveze društev diabetikov Slovenije, katere temeljni cilji so uspešno izvajanje nacionalnega programa, povečati število bolnikov vključenih v društva, ki bi lahko tako lažje in predvsem bolj aktivno spremljali bolezen ter povečati število šol, ki se vključujejo v program izobraževanja mladih. "Letos je bilo v program izobraževanja mladih v znanju o sladkorni bolezni vključenih že 330, torej več kot polovica slovenskih osnovnih in srednjih šol, na tekmovanjih iz znanja pa je sodelovalo približno 9000 udeležencev," je še izrazil svoje zadovoljstvo.

Izbruh sladkorne bolezni tipa 2, za katero trpi največ obolelih, je mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom.
Izbruh sladkorne bolezni tipa 2, za katero trpi največ obolelih, je mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom. FOTO: iStockphoto
Ena od aktivnosti zveze, ki dejansko seže v bolnikov dom pa je posebna telefonska linija DIA-FON. Povprečna starost bolnikov s sladkorno boleznijo se po besedah dr. Jelke Zaletel Vrtovec, predsednice Diabetološkega združenja Slovenije, namreč giblje med 65 in 70 leti, zato je težko pričakovati, da bi ti ljudje segali po računalnikih in internetu, saj jim je telefon veliko bližji. "Namen telefona pa ni le svetovati klicateljem, temveč zaznati, kako bi lahko bolnikom prinesli pomoč v dom." Z njo pa se strinja tudi asis. dr. Draženka Pongrac Barlovič: "Eden poglavitnih ciljev DIA-FON je resnično ujeti dvome, želje, probleme, strahove, morebitna nezadovoljstva in pripombe bolnikov s sladkorno boleznijo, ki bi si jih upali na anonimen in sproščen način sporočiti nekomu, ki jim bo prisluhnil in je prav zaradi tega tam."

Drugi nameni telefona so izobraževanje in podajanje informacij vsakomur, ki pokliče, omogočanje dostopnosti in enakovrednosti vsem bolnikom, saj telefon deluje v vseh delih Slovenije, hkrati pa naj bi prek telefona dobljene informacije služile tudi pri načrtovanje nadaljnjih aktivnosti. Ena od teh je ugotoviti, katera so urgentna področja, ki bi jih bilo treba urediti na področju oskrbe bolnikov, druga pa je želja izoblikovati profil laičnih oseb s sladkorno boleznijo, ki imajo dodatna znanja in so lahko vključeni v svetovanje po telefonu in v aktivno edukacijo bolnikov.

DIA-FON trenutno deluje ob sredah med 18. in 22. uro na brezplačni telefonski številki 080 14 20.

Telefon trenutno deluje ob sredah med 18. in 22. uro na brezplačni telefonski številki 080 14 20. Poskusna doba delovanja telefona se bo končala predvidoma konec letošnjega decembra, končno poročilo pa bo pokazalo, ali bodo z njim še nadaljevali ali ne. »Že sedaj lahko povem, da je odziv odličen. Kličejo raznovrstni ljudje, mlajši in starejši. Med klicatelji je veliko takih, ki si želijo odgovore na specifična in zasebna vprašanja, ki jim jih je nerodno ali pa jih nimajo časa zastaviti svojemu zdravniku, kličejo pa tudi svojci bolnikov, ki jih zanima, na kakšen način lahko pomagajo bolniku, ter osebe, ki imajo prediabetes in jih zanima večinoma preventiva ter sprašujejo, kaj lahko storijo, da ne bodo zboleli," še pravi Pongrac Barlovičeva.

Vsekakor pa strokovnjaki svetujejo bolnikom, naj se v čim večjem številu vključijo v društva diabetikov, saj bodo tako lahko bolj aktivno spremljali in nadzorovali bolezen ter zmanjšali tveganje za nastanek zapletov pri sladkorni bolezni, kot so možganska kap, srčna kap, odpoved ledvic, slepota in amputacija. Člani društev so namreč, kot pravi Silva Žontar, predsednica Društva diabetikov Škofja Loka, deležni pregledov, izobraževanja, udeležujejo se telesnih aktivnosti v obliki pohodov, plavanja in drugih oblik telovadbe, dobivajo se na srečanjih in piknikih, poleg tega pa so starejši ljudje deležni tudi obiskov na domu oziroma v domovih starejših občanov, kjer patronažne sestre izvajajo brezplačne meritve.

Brezplačne meritve krvnega sladkorja pa bodo prav vsem ljudem na voljo v ponedeljek 15. 11. med 9. in 14. uro v avli UKC Ljubljana, kjer bodo medicinske sestre – edukatorke – svetovale tudi o pomenu zgodnjega odkrivanja bolezni in zdravega vedenjskega sloga za preprečevanje nastanka sladkorne bolezni tipa 2.

Več o sladkorni bolezni si lahko preberete v intervjuju z endokrinologinjo dr. Jelko Zaletel Vrtovec.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 643