Celo njegova žena Michelle je začela s kampanjo, da bi njen mož prenehal kaditi, vendar ni kadil le osem dni. Potem je poskušal kaditi le občasno. Zdaj se je dokončno odločil in prenehal. Tako je javnosti sporočil filipinski predsednik Benigno Aquino, ki trdi, da mu je Obama to sporočil po telefonu. Povedal naj bi mu še, da je njegova odločitev trdna in da je dokončno opravil s kajenjem.
Obama je velikokrat želel prenehati kaditi, vendar mu nikoli ni uspelo. Največ je brez kajenja zdržal osem dni. Ob strani sta mu stala družina in ameriška javnost, pred katero mu je neprijetno, da daje slab zgled. Vendar se je očitno odločil in prenehal kar čez noč, tako vsaj trdi filipinski predsednik, ki naj bi mu Obama v telefonskem pogovoru povedal, da je dokončno nehal kaditi in da mu lahko da kakšen nasvet, kako naj se od kajenja poslovi tudi on.
Mnogo kadilcev pozna to dilemo in si želi prenehati kaditi, vendar so pri tem bolj ali manj neuspešni. Na voljo so različni obliži in zdravila, ki zmanjšajo željo po nikotinu, pa tudi vaje za odpravljanje odvisnosti in skupinske terapije. Odvajanje od kajenja je prav tako težko kot odvajanje od alkohola. Gre za odvisnost, ki napolnjuje manjkajoči del posameznika, mu nudi občasno sprostitev, dolgoročno pa hudo odvisnost.
Če želite prenehati kaditi, se boste kmalu začeli bolje počutiti. Na EU Health so zapisali:
- Če prenehate kaditi, se vam bosta vonj in okus vrnila po nekaj dneh.
- Če prenehate kaditi, boste imeli več sape, ki bo tudi bolj naravnega vonja.
- Če prenehate kaditi, boste pridobili mirnejši ritem življenja in pravi, osvežujoči spanec.
- Če prenehate kaditi, boste zopet odkrili vedrino in pozabljeno voljo do življenja: stresa, zaskrbljenosti in razdražljivosti, do katerih lahko pride med odvajanjem, bo hitro konec (v pomoč so lahko terapevtske metode) in prednosti abstinence bodo hitro prevladale nad nevšečnostmi.
- Če prenehate kaditi, boste porabili manj denarja, nekaj pa celo prihranili. Dobra motivacija je dajanje denarja, ki ste ga prej porabili za tobak, "na stran" za projekt, ki si ga že od nekdaj želite izvesti.
- Povečana telesna teža, do katere pride med odvajanjem, se vrne v normalno stanje povprečno v treh mesecih.
- Če prenehate kaditi, bodo vaši lasje in vaša koža izgledali bolj zdravi, pa tudi vaši prsti, zobje in zadah, saj ne bodo več izdajali vaše razvade.
- Če prenehate kaditi, boste ponovno pridobili svoje mesto v družbi; pojavljanje vedno večjega števila prostorov, kjer je prepovedano kaditi, vam omogoča, da živite zdravo in normalno življenje, pri tem pa se izogibate stalni skušnjavi tobaka.
- Ne glede na to, ali ste redni, občasni, mlajši ali starejši kadilec, vedno je čas, da prenehate kaditi, tudi če morate poskusiti večkrat.
Znano je, da vsebuje cigaretni dim preko 4.000 kemičnih spojin, vključujoč preko 50 znanih kancerogenih in metaboličnih strupov. Ti se nalagajo v pljučih, prehajajo v kri ter se po krvnem obtoku prenesejo v druge dele telesa. Omenjene spojine torej ne okvarjajo samo pljuč in dihalnega aparata, temveč tako rekoč vsako celico človeškega telesa.
Kajenje ima toliko negativnih učinkov, da jih težko vse naštejemo, med najpogostejšimi pa so:
- škodljivi učinki na dihala;
- kronična obstruktivna pljučna bolezen;
- pljučni rak;
- ostale vrste raka;
- učinki na srčno-žilni sistem;
- koronarno obolenje;
- možganska kap;
- učinki na spolne organe.
Bolje je niti ne začeti s kajenjem, kot se pozneje dolga leta ukvarjati s tem, kako prenehati.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV