Z mednarodno slavo je življenje 27-letne ekscentrične pevke Amy Winehouse postalo zapolnjeno s škandali, drogami in alkoholom. Ves ta čas ji je ob strani trdno stal oče Mitch Winwhouse, ki jo je skrbno ščitil pred temno stranjo glasbene industrije, ji urejal finance in ji plačeval zdravljenja. 60-letnik pa je očitno preveč časa posvetil hčerki in premalo svojemu zdravju, zaradi česar je za las ušel smrti.
Čeprav so ga kar nekaj časa mučile tope in ponavljajoče se bolečine v trebuhu, je Mitch dolgo odlašal z obiskom pri zdravniku. Do časa, ko se je odločil ukrepati, se je pri njem razvila že sepsa oziroma zastrupitev krvi, zaradi katere bi lahko padel v septični šok in umrl. Mitchu so tako morali odstraniti žolčnik, strah pa mu je popolnoma obrnil življenje. Shujšal je 38 kilogramov, začel je uživati uravnoteženo prehrano, svoje zdravje pa je začel postavljati na prvo mesto.
Mitch priznava, da se je bal obiskati zdravnika, tudi ko ga je vse močno bolelo. “Moj oče je pri 43 letih umrl zaradi raka, moja mama pa je umrla pred štirimi leti, prav tako zaradi raka. Ista bolezen mi je vzela tudi teto, strica in krušnega očeta ter stare starše, zato mi je podzavest ves čas govorila, naj ne stopim v bolnišnico, saj nisem nikoli nikogar videl, da bi še kdaj izstopil iz nje.“ Zato se je torej pretvarjal, da je z njim vse v redu. “Bojim se zdravnikov, zato sem se prepričeval, da so bolečine le posledica slabe prebave, ki pa bi sčasoma izginile.“
Avgusta, ko je bil z novo ženo, 47-letno Jane, in prijatelji na dopustu v Španiji pa je Mitch moral nujno v bolnišnico. “Še nikoli nisem izkusil takšne bolečine,“ pravi. “Popolnoma me je paralizirala in naenkrat se nisem mogel več premikati.“ Eden njegovih prijateljev je takoj prepoznal simptome žolčnih kamnov, zato so nemudoma poklicali rešilca. Mitcha so odpeljali v bolnišnico, kjer je ostal nekaj ur. Bolečina je izginila in izpustili so ga, vendar so mu zdravniki dali jasno vedeti, da je predolgo odlašal z obiskom.
“Naslednji dan nas je čakal povratni let domov. Zjutraj sem bil še v redu, na letališču pa me je zvilo,“ se spominja. “Zgodba preteklega dne se je začela ponavljati. Poklical sem zdravnika, ta pa mi je svetoval naj takoj po pristanku letala oddrvim v bolnišnico.“ Takoj ko se je letalo dotaknilo domačih tal, je Mitch s taksijem, ki si ga je še pred letom naročil, oddrvel na londonsko kliniko. Zdravnik je ugotovil, da se je eden od kamnov zataknil v žolčevodu in ga zamašil, poleg tega pa se mu je tudi vnel žolčnik. Dali so mu antibiotike in hranilna sredstva, tekočine ter protibolečinska zdravila. “Telesna temperatura mi je močno narasla, izvedel pa sem, da bi lahko, če bi prišel le uro pozneje, umrl. Razvila se mi je namreč sepsa, zaradi katere bi lahko padel v septični šok. K sreči so imeli moje zdravje pod nadzorom, a zaradi tega se lahko umre.“
Mitch je po desetih dneh lahko zapustil bolnišnico, septembra pa ga je čakala operacija, s katero so mu odstranili žolčnik. Ker je bil kamen zataknjen globoko v žolčevodu, je bila operacija invazivnejša, Mitcha pa je moral v bolnišnici prestati še dodatnih deset dni. “V bolnišnici sem izgubil 15 kilogramov, teža pa mi je še naprej upadala. V začetku leta sem tako tehtal ¸121 kilogramov, danes pa jih 83.“
Brez žolčnika lahko normalno uživa v hrani, vendar pa pravi, da je spomin na bolečino še vedno tako močan, da je pri izbiri hrane zelo previden. “Uživam zelo raznoliko, manj mastno in zdravo prehrano ter trudim se vzdrževati zdravo telesno težo,“ še zaključuje.
Žolčnik je majhen organ hruškaste oblike, ki leži tik pod jetri. Njegova naloga je koncentrirati žolč, tekočino, ki jo proizvajajo jetra in pomaga pri presnovi maščob. Žolč nato potuje iz jeter prek žolčevoda do žolčnika. Sčasoma se začne žolč zgoščevati v žolčniku, presnavljanje maščob pa postane vedno bolj učinkovito. Ko se žolčnik krči in širi, se kristali, ki nastanejo, običajno izločijo z žolčem, v deset do 15 odstotkih odraslih pa ti kristali obtičijo v telesu in zrastejo v večje žolčne kamne.
Tveganje za razvoj žolčnih kamnov, ki jih običajno gradi holesterol in so na videz podobni kamenčkom, se poveča med nosečnostjo, pri debelih ljudeh, pri osebah, ki na hitro shujšajo, imajo diabetes ali pa jemljejo določena zdravila.
Pri večini ljudi simptomi dolgo časa ostanejo neopazni, v približno petih odstotkih primerov pa se ti kamni zataknejo v žolčevodu. Ko se žolčnik krči, da bi spodrinil nastali kamen, žolč ne more prosto prehajati, kar povzroča ostre bolečine v abdomnu, slabost, bruhanje in zlatenico. Če se kamen ne odstrani in preide v črevesje, se vrat žolčnika lahko zoži, vname in okuži.
Vnetje žolčnika običajno zdravijo tako, da pacient neha jesti, da se žolčnik umiri, nato pa ga nekaj dni pozneje kirurško odstranijo. Zatem lahko pacient spet normalno je, saj žolč prehaja iz jeter naravnost v prebavni trakt.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV