Izurjeno oko zdravnika bo znalo že po nekaj vaših korakih, načinu hoje, tempu in drži oceniti, kakšno je vaše splošno zdravje in počutje. “Mnogi zdravniki lahko že na podlagi tega, ko nekoga opazujejo med hojo po ulici predvidijo, ali je zdravstveno stanje te osebe dobro ali slabo, in predvideti, kaj bi lahko bilo narobe," pravi Charles Blitzer, ortopedski kirurg iz klinike Somersworth v New Hampshiru in predstavnik ameriške akademije ortopedskih kirurgov.
Počasna hoja – krajše življenje
Hitrost hoje je zanesljiv pokazatelj, kako dolgo bo nekdo živel, je pokazala raziskava, ki so jo opravili na pittsburški univerzi. V njej so opazovali 36 tisoč starejših od 65 let. Povprečna hitrost hoje je bila 3,2 km/h. Tisti, ki so hodili počasneje od 2,1 km/h, so bili izpostavljeni večjemu tveganje za prezgodnjo smrt, medtem ko so tisti, ki so hodili s hitrostjo 3,6 km/h ali hitreje, živeli veliko dlje. Če boste pospešili korak, pa to še ne pomeni, da boste živeli dlje, saj prenagljenje poveča tveganje za poškodbe. Počasnejša hoja je le pokazatelj, da imate morda kakšne prikrite zdravstvene težave, ki krajšajo življenjsko dobo.
“Zares neverjetno je, kako smo ljudje ustvarjeni,“ pravi fizioterapevt Steve Bailey iz Tennesseeja. Ko levo nogo premaknemo naprej, se hrbtenica obrne v desno, desna roka pa pomakne naprej, kar daje oporo spodnjemu delu hrbtenice. “Če nekdo med hojo ne premika rok, je to rdeč alarm, ki opozarja na to, da njegova hrbtenica ni ustrezno podprta in da je v njegovi hrbtenici prišlo do neke omejitve, ki omejuje normalno gibanje. Gibanje je odličen indikator zdravja hrbtenice,“ še pravi.
Vlečenje ene noge – poškodba hrbtenice, mogoča je tudi kap
Če eno nogo vlečete za seboj, je to posledica šibkosti sprednje golenske ali mečne mišice, pravi pediatrinja Jane E. Andersen iz Severne Karoline. Pri zdravih osebah mišice nadzirajo spust noge na tla med korakom, če je mišica šibka, pa stopalo dobesedno trešči ob tla. “To je lahko znak kapi ali nevromuskularne motnje ali pa ukleščenega živca,“ pojasnjuje Andersenova. Poškodovana medvretenčna ploščica je tudi pogost vzrok, saj lahko stisne živec, ki potuje po nogi.
Samozavesten ženski korak – spolna zadovoljenost
Hoja ni vedno pokazatelj slabih stvari. Študija, ki so jo opravili v Belgiji in na Škotskem, je namreč pokazala, da hoja razkriva sposobnost doživljanja orgazma ženske. Ženske, katerih korak je tekoč in energetsko nabit, naj bi lažje doživljale vaginalni orgazem. Orgazem naj bi namreč mišice naredil manj mlahave in jih hkrati ne zategoval. In rezultat? Svobodnejši, lahkotnejši in bolj energičen korak ter večja seksualna samozavest.
Osebe, katerih kolena so razmaknjena in hodijo na 'o', naj bi trpele za artritisom, pojasnjuje dr. Blitzer. “Kar 85 odstotkov oseb z osteoartritisom ima rahlo ukrivljene noge navzven. Noge se ukrivijo zaradi tega, ker kolena ne morejo ustrezno podpirati teže telesa.“ Ukrivljenost nog na 'o' je sicer lahko tudi prirojena in v tem primeru ne kaže na osteoartirtis..
Kratek korak – degeneracija kolka ali kolena
Ko peta udari ob tla, bi moralo bi koleno vzravnano. Če ni, je korak osebe običajno krajši, kar lahko kaže na degenerativno spremembo v kolenu. Kratek korak pa je lahko tudi posledica slabše gibljivosti kolka, saj osebi s krajšim korakom noge ni potrebno iztegniti daleč naprej. “Na žalost ta kompenzacija povzroči večji pritisk na hrbet ter nevrološke težave,“ pojasnjuje Bailey in dodaja, da se tovrstne težave zaradi problemov s kolki pojavljajo predvsem pri starejših osebah.
Hoja na 'x' – revmatoidni artritis
Revmatoidni artritis je oblika vnetne bolezni in lahko povzroči razvoj hoje na 'x'. To pomeni, da imajo osebe z revmatoidnim artritisom običajno kolena tesno skupaj, gležnje pa razmaknjene. Ta oblika hoje se sicer lahko pojavlja tudi pri osebah z osteoartritisom, odvisno od tega, kateri sklepi so prizadeti.
Težak korak – Parkinsonova bolezen
Težak korak, pri katerem se oseba nagiba naprej in ima težave z dvigovanjem nog, je nedvomno znak staranja, ki pa lahko kaže na Parkinsonovo bolezen. Korak prizadetih oseb je lahko tudi krajši in neodločen. Težak korak je eden najpogostejših znakov Parkinsonove bolezni, ki prizadene nevromotorične in nevromuskularne sposobnosti človeka. Osebe z napredovalo demenco, ki jo povzroča Alzheimerjeva bolezen, imajo lahko tudi težji korak.
Hoja po prstih – cerebralna paraliza ali poškodba hrbtenjače
Hoja po prstih obeh nog, kar pomeni, da prsti dosežejo tla pred peto, je lahko povezana s prekomerno aktivnostjo mišičnega tonusa, ki ga povzroči nepravilno delovanje možganov, lahko pa gre za posledico poškodbe v zgornjem delu hrbtenice ali možganih, cerebralne paralize ali poškodbe hrbtenjače. Večina otrok, ko se uči hoditi, najprej hodi po prstih, a to nikakor ne pomeni, da imajo cerebralno paralizo.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV