Da bi spodbudili odgovorno ravnanje z zdravili in zmanjšanje količine teh odpadkov, so lekarne in Lekarniška zbornica Slovenije v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije pripravile akcijo, v okviru katere še dodatno spodbujajo bolnike, naj se dosledno držijo predpisanih terapij in navodil za jemanje zdravil.
S pravilno in odgovorno uporabo zdravil bodo bolniki zagotovili boljše učinke zdravljenja, zmanjšali tveganja za nastanek neželenih učinkov zdravil in prispevali k zmanjšanju količine zdravil, ki končajo med odpadki. V lekarnah namreč ocenjujejo, da vsaj deloma velike količine odpadnih zdravil lahko pripišemo dejstvu, da ljudje doma kopičijo zdravila na zalogo – torej za vsak primer, če jih bodo morda kdaj potrebovali.
Kot pojasnjuje v. d. predsednika Lekarniške zbornice Slovenije doc. dr. Aleš Mlinarič, mag. farm., je velika količina odpadnih zdravil deloma verjetno povezana tudi z napačno uporabo zdravil: "Lekarniški farmacevti iz izkušenj vemo, pa tudi raziskave potrjujejo, da je eden od večjih problemov pri zdravljenju z zdravili spreminjanje odmerkov, ne da bi se bolniki pri tem posvetovali z zdravnikom, ali pa celo opustitev zdravljenja. To ni dobro za bolnike, saj z napačno uporabo zdravil za svoje zdravje lahko naredijo celo več škode kot koristi." Seveda je pri tem, kot še pravi Mlinarič, izjemno pomemben tudi ekonomski vidik. "Denarja v zdravstveni blagajni primanjkuje. Denar, ki je bil namenjen tem zdravilom, ki so končali med odpadki, bi bil lahko porabljen za kakšna druga potrebna zdravila ali pa preiskave in druge terapije. Ob tem pa po nepotrebnem obremenjujemo tudi okolje. Čeprav je poskrbljeno za varno uničenje, zdravila niso tako imenovani uporabni odpadki."
Tokratni akciji lekarn in Lekarniške zbornice Slovenija se je pridružil tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, pri katerem so v preteklih letih že opozarjali na problem odpadnih zdravil. Kot je povedala strokovna sodelavka na Oddelku za zdravila pri omenjenem zavodu, Majda Povše, mag. farm., spec., spodbujajo tako odgovorno predpisovanje na strani zdravnikov kot tudi odgovorno uporabo zdravil. "Po naših ocenah iz leta 2009 bi bilo na letni ravni lahko do 28 milijonov evrov prihrankov iz naslova hospitalizacij, ki so bile posledica zapletov pri zdravljenju z zdravili. Stroški zdravil, ki so končali med odpadki, pa so po ocenah znašali dobrih šest milijonov evrov. Podatki kažejo, da poraba zdravil iz leta v leto narašča. Sicer stroški za zdravila naraščajo nekoliko počasneje zaradi zniževanja cen zdravil, vseeno pa predvidevamo, da je verjetno vrednost sedaj zbranih odpadnih zdravil še večja kot pred dvema letoma."
Odgovorna raba zdravil ključna za učinkovitejše zdravljenje
Lekarniški farmacevti opozarjajo, da pravilna uporaba zdravil odločilno vpliva na učinkovitost in varnost zdravljenja z zdravili: "Čeprav zdravnik postavi pravilno diagnozo in predpiše ustrezno zdravilo, zdravljenje ne more biti uspešno, če bolnik predpisanih zdravil ne jemlje ob predpisanem času in v predpisanih odmerkih," je povedal koordinator projekta "Farmacevtska skrb Vprašaj o svojem zdravilu" pri Lekarniški zbornici Slovenije Bojan Madjar, mag. farm. "Upoštevati moramo navodila za pravilno odmerjanje zdravil, pomembna pa sta tudi čas jemanja in pa vpliv hrane na zdravila. Pri nekaterih tabletah ali kapsulah je na primer pomembno, da jih zaužijemo z zadostno količino vode, ne pa na primer s sadnimi sokovi ali mlekom. Ti namreč lahko spremenijo delovanje zdravila v telesu. Še posebej to velja na primer za antibiotike in mleko ali pa kombinacijo zdravil s sokom grenivke, brusnice in tudi pomaranč." Kot še priporoča Madjar, se pred začetkom jemanja zdravil pozanimajte še o morebitnih neželenih učinkih in medsebojnem delovanju zdravil, pri čemer je lahko učinek enega zdravila spremenjen zaradi prisotnosti drugega.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV