Znanstveniki newyorške Fakultete za medicino Albert Einstein so objavili rezultate svoje 12-letne raziskave raka na debelem črevesju, v kateri so ugotovili vzrok za nastanek kolorektalnega raka. Čeprav so zdravniki že prej opozarjali, da ga lahko povzroča nezdrav življenjski stil, pa so raziskovalci sedaj dokazali povezanost med povišano količino krvnega sladkorja in pojavom raka na debelem črevesju. Spremljali so kar pet tisoč žensk, ki so bile v obdobju menopavze in ugotovili, da so raku skoraj dvakrat bolj izpostavljene tiste ženske, ki imajo več sladkorja v krvi. Ta namreč poveča možnost nastanka polipov, predrakavih sprememb, ki se lahko razvijejo v rakave. Ker je zdravljenje veliko bolj učinkovito v zgodnjem stadiju, pa je pomembno, da ga odkrijemo hitro. Žal simptomi v zgodnjem obdobju niso izraziti in se bolniki takrat počutijo povsem zdrave. Prav zato je tako pomembno, da sodelujete v programu Svit – državnem programu zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, kjer lahko s preprostim testom odkrijete ali morate na nadaljnja testiranja. Povabilo prejmete na dom.
Sicer pa na nastanek tega raka poleg slabe prehrane vpliva tudi pomanjkanje gibanja, veliko odvečnih kilogramov, pretirano uživanje alkohola, starejša študija pa je pokazala tudi na veliko povezanost kajenja in pojava raka na debelem črevesu. Znanstveniki ameriškega Centra za raziskovanje rakavih obolenj Fred Hutchinson so ugotovili, da imajo kadilci kar 20 odstotkov večje tveganje, da zbolijo za to hudo boleznijo.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV