Vizita.si
Zasvojenost

Novice

Dovolj je bilo!

STA/N.J.
26. 06. 2014 08.24
19

Danes obeležujemo mednarodni dan proti zlorabi in nezakonitemu prometu z drogami, ki letos poteka pod geslom "Zasvojenost lahko preprečimo, lahko pa jo tudi zdravimo". Kot so sporočili z Inštituta za javno zdravje (NIJZ), tokratna kampanja poudarja tako pomen preventive kot tudi pomen zdravljenja in rehabilitacije.

Priljubljena pevka Amy Winehouse je le ena od mnogih žrtev zlorabe opojnih substanc. Zvezdnica, ki bi letos septembra praznovala svoj 31. rojstni dan, je zaradi svojega nezdravega življenjskega sloga, zlorabe drog, alkohola in zdravil postala živ dokaz, kako nevarne so droge in da pred njihovim škodljivim učinkom nihče ni varen, pa naj bo še tako slaven in bogat. Čeprav je večkrat poiskala pomoč, zanjo ni bilo rešitve. Zapadla je pregloboko v odvisnost in julija 2011 umrla. Kljub temu, da vzrok smrti niso bile droge, je njen brat tedaj dejal, da Amy v nobenem primeru ne bi dočakala visoke starosti. "Zagotovo bi umrla zaradi načina življenja, kakršnega je živela. A sam ne izključujem bulimije, s katero se je borila od svojega 17. leta. Večina njenih prijateljev je imela motnje hranjenja, a se jim je uspelo izvleči. Če ne bi imela bulimije, bi bila telesno močnejša in bolj odporna, a sama ni hotela govoriti o tem problemu," je tedaj razkril Alex.

A Amy še zdaleč ni edina, ki so jo pokopale droge. Te povzročajo hudo zasvojenost, iz primeža katere se je vse prej kot enostavno rešiti. Ne le to, odvisnost vsako leto terja ogromno življenj, predvsem mladih, ki enkrat, ko zapadejo v odvisnost, iz nje ne najdejo izhoda. 

Z namenom ozaveščati o težavah, ki jih povzroča zloraba drog, je Urad za droge in kriminal pri Združenih narodih (UNDCP – United Nations Drug Control Programe) 26. junij razglasil za mednarodni dan proti zlorabi drog in nezakonitemu prometu z drogami. Urad v tej luči poudarja manjšanje ponudbe in povpraševanja po drogah, preprečevanje in zdravljenje odvisnosti, rehabilitacijo in socialno kohezijo, ključno vlogo v celotnem procesu pa pripisuje znanosti.

Kot navaja NIJZ, se v Sloveniji že izvajajo številni preventivni programi, kot najpogostejšo pomanjkljivost pa omenja odsotnost spremljanja in ocenjevanja njihove učinkovitosti.

V tovrstne programe je letno vključenih preko 8000 ljudi, NIJZ pa ob tem poudarja, da lahko zasvojeni v programe vstopajo takrat, ko potrebujejo pomoč, saj v Sloveniji na tem področju nimamo čakalnih dob.

Po podatkih NIJZ je v Sloveniji katero koli nedovoljeno substanco že uporabilo 16,1 odstotka ljudi, starih med 15 in 64 let. Pri tem jih je 15,8 odstotka poskusilo marihuano, 2,1 odstotka kokain in ekstazi, en odstotek LSD, 0,9 odstotka amfetamine, 0,5 odstotka pa heroin in nove droge.

Zasvojenost
ZasvojenostFOTO: Thinkstock

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650