S stresno urinsko inkontinenco se sooča približno tretjina žensk, s starostjo pa se stanje slabša, kar seveda pomembno vpliva na kakovost življenja. Vzrok uhajanja urina je v slabosti podpornega tkiva sečnice in spremenjene lege sečnice. Slabost tkiva je lahko genetsko pogojena, lahko pa je tudi posledica porodov, dvigovanja bremen in čezmerne telesne teže.
Načini zdravljenja
Možnosti zdravljenja so različne. Na začetku svetujemo vaje za krepitev mišic medeničnega dna. Mišice lahko spodbujamo z elektrostimulacijo ali magnetoterapijo. Bolj učinkovite pa so operativne metode - klasična sprednja plastika s podpornimi šivi pod sečnico in vstavljanje trakov pod sečnico imenovanih TVT.
Najnovejše zdravljenje je lasersko zdravljenje. Laser s toplotnim učinkom povzroča krčenje kolagena in njegovo ponovno rast, s tem pa se okrepi podpora sečnici
Sam postopek laserskega zdravljenja je podoben ginekološkemu pregledu. Ginekolog v nožnico vstavi tulec z lasersko sondo in z laserskim snopom osvetljuje sprednjo steno nožnice, nato pa s posebno sondo osvetljuje še vhod v nožnico. Postopek traja približno pol ure. Pacientka po posegu odide domov in lahko opravlja vsakodnevne dejavnosti. En teden odsvetujemo spolne odnose, tri tedne pa izogibanje dviganju težjih bremen.
Laserska metoda je varna in je v primerjavi z operativnim zdravljenjem manj invazivna, ne poškoduje tkiv in organov, je neboleča in zato anestezija ni potrebna. Posebno primerna je za starejše bolnice s kroničnimi boleznimi.
Uspešnost laserskega zdravljenja ugotavljamo po enem mesecu, in sicer na kontrolnem pregledu. Kolagen se na novo tvori ves mesec. Velika večina oziroma kar 95 odstotkov pacientk navaja bistveno izboljšanje urinske inkontinence, 70 odstotkov pacientk pa po štirih mesecih ni imelo več težav.
Sindrom ohlapne nožnice pomeni oslabitev stene nožnice kot posledica porodov, staranja in genetske slabosti tkiva. Večja ohlapnost nožnice vpliva na manjše trenje pri spolnem odnosu, posledično pa na manj zadovoljivo spolnost obeh partnerjev. Pri večjem spuščanju, zniževanju nožnice, ženska čuti nelagoden občutek v nožnici. To pa lahko privede tudi do urinske inkontinence ter nelagodja pri športnih dejavnostih, kar pomembno vpliva na kakovost življenja.
Prvih trideset minut do rešitve
Ohlapno nožnico zdravimo z laserjem. Laser spodbudi preoblikovanje kolagena in posledično zoženje in večjo prožnost nožnice. Zdravljenje z laserjem je podobno ginekološkemu pregledu. Ginekolog
vstavi v nožnico tulec z lasersko sondo in z laserskim snopom osvetljuje steno nožnice. Nato s posebno sondo osvetljuje še vhod v nožnico.
Postopek traja 30 minut in po posegu se lahko ženska vrne k vsakodnevnim aktivnostim. En teden odsvetujemo spolne odnose. Po enem mesecu na kontrolnem pregledu ugotavljamo uspešnost zdravljenja. Študije kažejo, da se nožnica zoži za petino. Velika večina, natančno 94 odstotkov žensk občuti zožitev nožnice in navaja bolj zadovoljivo spolnost.
AVTOR: Matija Urh dr. med., specialist ginekologije in porodništva