Vizita.si
Hilary se je na letališču pojavila z grdo opeklino na roki, ki je videti sveža in še kako boleča.

Novice

Je to punčka za milijon dolarjev?

Nataša Jurca
08. 05. 2012 09.51
10

Čeprav je mediji kar nekaj časa niso omenjali in se je tudi sama v zadnjem letu odločila umakniti s televizijskih ekranov, Hilary le ne more ostati neopažena – še posebej s takšno opeklino na roki.

Hilary se je na letališču pojavila z grdo opeklino na roki, ki je videti sveža in še kako boleča.
Hilary se je na letališču pojavila z grdo opeklino na roki, ki je videti sveža in še kako boleča.FOTO: Fame
Filmska igralka Hilary Swank, ki jo večina pozna po vlogi v filmu Punčka za milijon dolarjev, se je včeraj pojavila na newyorškem letališču JFK, le redki pa na njeni levi roki niso opazili grozljive opekline.

37-letnica je nosila pulover z dolgimi rokavi, zato ni jasno, ali je opečena le na hrbtni strani dlani ali se opeklina razteza še više po roki. Rana je videti sveža in vsekakor tudi boleča, kaj jo je povzročilo, pa ni jasno.

Ker je nosila dolge rokave, ni znano, ali opeklina sega više po roki ali ima opečeno zgolj hrbtno stran dlani.
Ker je nosila dolge rokave, ni znano, ali opeklina sega više po roki ali ima opečeno zgolj hrbtno stran dlani. FOTO: Fame
Kako čim prej pozdraviti opekline?

Opekline običajno nastanejo zaradi prevelike izpostavljenosti vročini, ognju, sevanju, sončnim žarkom, elektriki, kemikalijam ali vroči vodi. Ločimo jih na tri stopnje. Opekline prve stopnje prepoznamo po tem, da se na koži pojavi rdečica, rana pa je boleča. Prizadeto mesto lahko malo oteče, ob pritisku na kožo pa rana postane bele barve. Po dnevu ali dveh se opečena koža olušči. Za opekline druge stopnje je značilno, da so debelejše, zelo boleče in običajno se na prizadetem mestu pojavijo mehurji. Koža je močno pordela in običajno otekla. Pri opeklinah tretje stopnje pa je poškodovanih več slojev kože. Opečena koža je bela ali počrnela. Ker je velikokrat poškodovano tudi živčevje in tkivo pod kožo, ta vrsta opeklin velikokrat ne povzroča veliko bolečine.

Zdravnika vedno obiščite, če je opeklina prve ali druge stopnje v premeru večja od 5–8 centimetrov, če imate opeklino na obrazu, večjem delu katerega od sklepov, še posebej na kolenu ali rami, na rokah, stopalih ali genitalijah, ter če imate opeklino tretje stopnje, ki vedno zahteva strokovno zdravniško pomoč.

Opekline prve stopnje

Ta vrsta opeklin se običajno popolnoma pozdravi v roku treh do šestih dni. Pri celjenju pomaga, če opečeno mesto namočite v hladno vodo za vsaj pet minut, saj bo hlad zmanjšal oteklino. Opečeno mesto nato negujte s hranilno in vlažilno kremo ali antibiotično kremo za opekline, ki jo dobite v lekarni, lahko pa na prizadeto mesto nanesete gel aloje vere, ki prav tako pospešuje celjenje.

Opekline druge stopnje

Te opekline se celijo od dva do tri tedne. Opečeno mesto v hladno vodo namočite za 15 minut. Če je prizadeto mesto majhno, vsak dan nanj za nekaj minut položite v hladni vodi namočeno krpo. Prizadeto mesto zatem namažite z antibiotično kremo ali drugim mazilom, ki ga vam bo predpisal zdravnik. Opeklino prekrijte s posebnim slojem, na katerega se koža ne bo prilepila, ter ga pričvrstite z gazo ali trakom. Obvezo menjujte vsak dan, pri tem pa imejte vedno čiste roke, da se rana ne bo okužila, kar bi povzročilo infekcijo in večje težave. Prav tako ne prebadajte morebitnih mehurjev, saj je tako tveganje za infekcijo večje. Rano prav tako spremljajte vsak dan, če zasledite infekcijo, kar pomeni, da rana postane še bolj boleča, pordela, dodatno oteče in na njej opazite izcedek, pa obiščite zdravnika. Opeklina bo med celjenjem začela srbeti, kljub temu se nikar ne praskajte. Ker bo prizadeto mesto občutljivo na sončno svetlobo še kakšno leto, ga vedno zaščitite pred škodljivim vplivom sončnih žarkov.

Opekline tretje stopnje

Opekline tretje stopnje se zelo dolgo celijo. Ob pojavu le-teh nemudoma obiščite zdravnika. Z rane ne odstranjujte ničesar, niti oblačila, ki bi se utegnilo prilepiti na rano, ne namakajte je v vodi in ničesar ne nanašajte nanjo. Če je mogoče, prizadeto mesto dvignite nad nivo srca in pustite zdravniku naj on pregleda, očisti in začne zdraviti opeklino.

Pri nobeni opeklini nikoli ne nanašajte na prizadeto mesto olja ali masla, prizadetega mesta prav tako nikoli ne hladite s kockami ledu ali curkom ledene vode, še posebej, če gre za opekline druge in tretje stopnje. Prav tako nikoli ne prebadajte mehurjev.

Če je opeklina posledica delovanja elektrike ali stika s kemikalijami, nikoli ne počnite ničesar na lastno pest – nemudoma obiščite zdravnika! Električna napetost namreč lahko poškoduje tudi notranje organe. Kemične opekline lahko sperete s hladno vodo. S sebe nemudoma odstranite ves nakit in oblačila, ki so prišla v stik s kemikalijo, na prizadeto mesto pa ne nanašajte ničesar – nobenih mazil ali krem, niti antibiotikov. To namreč lahko povzroči kemično reakcijo, ki bo stanje še dodatno poslabšala.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662