Metka Krampf je imela že od otroštva težave z očmi. Prva očala je dobila v vrtcu, dioptrija pa je z leti postajala vse večja. Ko se je enkrat ustalila, se je odločila, da se odpravi do oftalmologa in se pozanima, ali je sploh primerna kandidatka za lasersko operacijo dioptrije. »Prišla sem na pregled in ko mi je oftalmologinja povedala, da sem primerna za operacijo, je tisti dan postal eden najsrečnejših v mojem življenju,« se spominja mlada Primorka. Do operacije jo je tako ločil samo še en pregled. Pred posegom je bila sicer precej živčna, a se, kot pravi, sploh ni zavedala, kdaj je minilo tiste pol urice, ko je bilo vsega konec. Brez bolečin, brez zapletov. »Preprosto gledaš v lučko in nenadoma vidiš. Če bi imela 10 let, bi rekla, da gre za čarovnijo.«
V slovenskem prostoru je ena takih klinik zagotovo Očesni center Morela okulisti, družinsko podjetje z večletno tradicijo, ki velja za enega vodilnih centrov za očesno refraktivno kirurgijo v regiji. So edini center za operacije očesne dioptrije v tem delu Evrope, ki je akreditiran s strani ameriške fundacije 'Joint Commission International', najbolj ugledne akreditacijske ustanove na področju zdravstva in organizatorji edinega slovenskega strokovnega srečanja s področja odprave dioptrije, 'Ljubljana Refractive Surgery Meeting', ki se ga udeležujejo najuglednejši mednarodni strokovnjaki. Njihovi delovni procesi so skrbno nadzorovani, prav to pa skupaj z njihovo strokovnostjo, dolgoletnimi izkušnjami in sodobno tehnologijo pacientom zagotavlja najvišjo stopnjo kakovosti in varnosti storitev.
Z namenom čim bolj odprtega komuniciranja so v Očesnem centru Morela okulisti vzpostavili spletno stran, kjer so dostopni najzanimivejši podatki o rezultatih njihovih posegov za odpravo očesne dioptrije in operacije sive mrene. Na njihovi spletni strani lahko njihovi pacienti objavljajo tudi svoja mnenja in ocene zadovoljstva z opravljenimi storitvami, prebirajo aktualne strokovne vsebine in se naročijo na brezplačno revijo 'Vid in gib'.
Glavni nosilki dejavnosti v tem očesnem centru sta Vesna Morela, dr. med., spec. oftalmologije, ki sodi med najuglednejše oftalmologe v Sloveniji, odlikujejo pa jo dolgoletne izkušnje s področja operacij sive mrene, transplatacije roženice in laserske odprave dioptrije, ter mag. Kristina Mikek, dr. med., spec. oftalmologije, katere ožje področje specializacije so posegi za odpravo dioptrije, operacije sive mrene ter zdravljenje keratokonusa roženice. Prav dr. Mikek smo poprosili za odgovore na nekaj najpogostejših vprašanj, ki mučijo vse, ki razmišljajo o možnostih laserske odprave dioptrije.
V našem centru smo specializirani za posege za trajno odpravo dioptrije in operacije sive mrene, zato je pacientov s tovrstnimi težavami največ. Pri mlajši populaciji gre predvsem za različne oblike kratkovidnosti, daljnovidnosti in astigmatizma ter za paciente s keratokonusom roženice. Pri starejših prevladujejo težave s slabim vidom zaradi razvoja sive mrene.
Je vsakdo primeren za lasersko operacijo oči?
Seveda ne, omejitev je kar nekaj in če želimo pacientu zagotoviti dolgoročno stabilno vidno ostrino, je zelo pomembno, da jih upoštevamo. Najpomembnejša omejitev pri laserskih operacijah je stopnja dioptrije. Dober rezultat in trajno stabilno vidno ostrino lahko z lasersko operacijo dosežemo pri pacientih z daljnovidnostjo do +4 ter kratkovidnostjo nekje do –9, glede stopnje astigmatizma teh omejitev ni. Pri izbiri pacientov, ki so primerni za operacijo je potrebno upoštevati še debelino roženice ter njeno površinsko ukrivljenost.
Kako poteka sama operacija?
Za pacienta je to kratek in povsem neboleč poseg. Izvedemo ga ambulantno s kapljično anestezijo. To pomeni da s kapljicami zdravila naredimo površino roženice neobčutljivo za dotik. Tako poseg izvedemo ne da bi pacient kaj čutil. Sam laser spremlja naravno gibanje očesa, ki je vsaj v majhnih odmikih vedno prisotno ter temu primerno usmerja laserske impulze na roženico. Ni torej nevarnosti, da bi med posegom pogledali vstran ter zaradi tega operacija ne bi uspela.
Je operacija boleča?
Ne, operacija je povsem neboleča. Pri klasični površinski t.i. PRK laserski operaciji po samem posegu lahko nastopijo bolečine, ki trajajo do en dan, zatem izzvenijo.
Večinoma so stranski učinki le prehodne narave, mednje sodi občutek suhega očesa, lahko bleščanje. Te težave v nekaj dneh izzvenijo.
Kako poteka samo zdravljenje po sami operaciji?
Po laserski operaciji priporočamo nekaj dni počitka, v tem času odsvetujemo intenzivno delo z računalnikom ali dolgotrajno gledanje televizije. Prve dni po operaciji si pacient sam nekajkrat dnevno vkapava v oči zdravila, ki so potrebna za pravilno celjenje roženice. Po operaciji sta običajno potrebna dva kontrolna pregleda.
Kakšne pa so druge možnosti poleg laserja za odpravo dioptrije in v katerih primerih oziroma za koga so primerne?
Tistim z višjo dioptrijo ali zelo tanko roženico lahko dioptrijo trajno odpravimo z vstavitvijo znotrajočesne kontaktne leče. Gre za drobno fleksibilno kontaktno lečo, ki jo vstavimo v oko skozi dva milimetra veliko odprtino. Ta kontaktna leča se namesti na naravno očesno lečo ter tako korigira dioptrijo. Pri starejših, ki so že izgubili sposobnost akomodacije, torej prilagajanja vidne ostrine pri gledanju na daleč in blizu pa dioptrijo in tudi starostno daljnovidnost odpravimo z multifokalno lečo. Te operacije so še posebej priljubljene saj se pacienti poleg očal za daljavo hkrati znebijo tudi bralnih očal.