Vizita.si
Osebna zgodba Srečko

Novice

/ Oglas

Osebna zgodba: Zdravila jemljem vsak dan in živim polno življenje.

PR
21. 05. 2025 04.00
0

Visok krvni tlak ali arterijska hipertenzija prizadene vsakega tretjega odraslega Slovenca. Številni se z njo srečajo že v aktivnih, delovno najproduktivnejših letih. Pri hipertenziji pogosto nimamo izrazitih simptomov in niti ne vemo, da jo imamo, dokler ne pride do zapletov, kot so srčni infarkt, možganska kap ali odpoved ledvic. Svojo izkušnjo je z nami delil Srečko, ki so mu hipertenzijo odkrili že pri 30 letih.

O visokem krvnem tlaku govorimo, ko vrednosti presežejo 140/90 mm Hg. Zvišan je lahko sistolični tlak (zgornji), diastolični (spodnji) ali oba. Stanje se velikokrat odkrije povsem naključno – pri rutinskem pregledu ali samomeritvah, kar kaže na pomembnost rednega spremljanja in poznavanja svojih vrednosti.

Ko diagnozo dobiš mlad: Srečkova zgodba

Visok krvni tlak pogosto povezujemo s starostjo, vendar je v zadnjih letih vse več primerov med mlajšimi odraslimi, tudi med mlajšimi od 40 let, veliko pa jih je še vedno neodkritih. Vzroki so pogosto povezani z nezdravim življenjskim slogom – čezmernim sedenjem, pomanjkanjem gibanja, kroničnim stresom, prevelikimi količinami soli, alkohola in predelane hrane. Pri nekaterih gre tudi za genetsko nagnjenost ali pridružene dejavnike, kot so povečana telesna masa, sladkorna bolezen in zvišan holesterol. Redno merjenje krvnega tlaka in pravočasno ukrepanje sta zato pomembna že v mladosti.

Prisluhnite Srečkovi zgodbi, ki se je s hipertenzijo soočil že pri 30 letih:

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kaj lahko naredimo, če so naše vrednosti krvnega tlaka zvišane?

Doc. dr. Jana Brguljan Hitij, predstojnica Kliničnega oddelka za hipertenzijo v UKC Ljubljana in podpredsednica Združenja za arterijsko hipertenzijo, poudarja, da je ključnega pomena pravočasno odkriti zvišan krvni tlak in ga čim prej zdraviti.

Veliko lahko naredimo že s spremembo življenjskega sloga.

- Prenehamo kaditi.

-Smo redno telesno dejavni.

-Jemo uravnoteženo, dovolj sadja in zelenjave.

-Jemo manj predelane in hitro pripravljene hrane, omejimo uživanje soli in sladkorja.

-Omejimo pitje alkohola.

-Obvladujemo stres.

 Če je krvni tlak po 3 do 6 mesecih upoštevanja priporočil za zdravo življenje še vedno nad 140/90 mm Hg, se zdravnik lahko odloči za uvedbo zdravil. Doc. dr. Jana Brguljan Hitij poudarja, da je redno jemanje zdravil za znižanje krvnega tlaka varen in učinkovit način, ki prinaša številne koristi ter ohranja kakovost življenja. Srečkova zgodba pa dokazuje, da zdravljenje z zdravili ne pomeni omejitev, ampak je priložnost za boljše, daljše in kakovostnejše življenje.

Merite si krvni tlak. Pogovorite se z zdravnikom. Ukrepajte pravočasno.

Več na www.zakajtibijesrce.si

Naročnik oglasne vsebine je Združenje za arterijsko hipertenzijo.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 944