Vizita.si
image (28)

Novice

Danes nihče ne bi verjel, kakšen je bil

S.C.
22. 03. 2012 11.30
3

Zaradi redke bolezni je obraz malega Asija iznakazila velika izboklina med očesoma, kar je močno ogrožalo njegov vid, dihanje in tudi zdravje nasploh. S pomočjo dobrih ljudi pa je le prišel do operacije, ki mu je rešila življenje.

Danes 8-letni deček po imenu Asi Heni iz Nove Gvineje se je rodil z redko obrazno anomalijo, imenovano encefalokela, zaradi česar je imel med obema očesoma dve ogromni izboklini, ki sta bili videti kot dva tumorja. “Obrazna deformacija je močno kazila dečkov videz, predvsem pa je ogrožala njegov vid in mu oteževala dihanje,“ pojasni nevrokirurg dr. Patrick Lo iz pediatrične bolnišnice Royal v Melbournu. Ko so predstavniki organizacije ROMAC (Rotary Oceania Medical Aid for Children) slišali za Asijev primer, so brž priskočili na pomoč z zbiranjem sredstev za dečkovo operacijo, ki je stala vrtoglavih 15.000 evrov, kar je bilo za Asijevo družino vsekakor prevelik zalogaj.

Najpomembnejši je pristop k operaciji,“ pravi plastični kirurg dr. Tony Holmes. “Poseg je bil zelo zahteven, predvsem zato, ker se je tvorba nahajala ravno med obema očesoma." Dr. Holmes in dr. Lo sta s pomočjo ostalih nevrokirurgov, anestezistov in medicinskih sester zahtevno operacijo na takrat 20-mesečnem dečku opravila brez posebnih zapletov, rezultat je bil skoraj neverjeten. Morali so biti zelo pazljivi, da so lahko preprečili iztekanje možganske tekočine ter rekonstruirali nos.

Da so lahko popolnoma obnovili obraz, so morali za začetek umakniti sprednji del lobanje. Kljub temu da je obstajala možnost trajnih poškodb, se je operacija končala uspešno, Asiju pa je med očesoma ostala le majhna brazgotina. “Presrečni smo, da se je vse dobro izteklo,“ pove dečkov oče. “Trepetali smo za njegovo življenje, sedaj pa se vsakič, ko ju z bratom gledam, kako uživata v otroških radostih, zahvalim dobrim ljudem, ki so mojemu sinu pomagali, da lahko normalno živi.“

Encefalokela pomeni defekt v lobanji in izbočenje možganov in možganskih ovojev skozi to odprtino. Kaj to pomeni, je odvisno še od pridruženih napak in poškodb zaradi takšne napake v razvoju ter od velikosti te napake. Kirurgi običajno defekt na neki način pokrijejo, kar preprečuje infekcije možganskih ovojev in možganov. Deformacije se pojavijo že zgodaj v embrionalnem razvoju, med 17. in 30. dnevom po oploditvi. Kakšna je prihodnost otroka s takšno napako, pa je zgolj na osnovi diagnoze nemogoče napovedati. Večina novorojenčkov ne preživi, če pa že, pa so lahko mentalno prizadeti.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662