Vizita.si
image (28)
Novice

Otroka vrnili v materino maternico, preden so ju pokopali

K.B.
08. 06. 2016 15.07
10

V Južnem Walesu so po tragični smrti 18-letne mamice Scarlett Holyoake in njenega sina dojenčka vrnili v materino maternico in ju pokopali skupaj. Čeprav gre za redek primer, je šlo za izredno situacijo.

Najstnica Scarlett Holyoake je bila noseča šest mesecev, ko je doma nenadno izgubila zavest. Ko je rešilec prišel na njen dom, ni več dihala in v bolnišnici je umrla. S carskim rezom so želeli rešiti vsaj njenega sina, a jim ni uspelo. Da bi ju lahko pokopali skupaj, so otroka vrnili v njeno maternico. ''Res je, da je to redko, a smo že slišali za take primere,'' je povedala porodničarka in ginekologinja Leila Hanna iz The Sloane bolnišnice. Pravzaprav so zdravniki dojenčka vrnili v materino telo na željo njenih staršev. Njena mati De-Lacy Holyoake je za The Sun povedala: ''Rocco je bil premlad, da bi ga legalno pokopali, zato so me vprašali, ali želim, da ga vrnejo nazaj v njeno telo. Vedela sem, da bi Scarlett to želela, saj bi si želela, da ostaneta za vedno skupaj. Njen dojenček je bil vrnjen tja, kamor je spadal.''

18-letnica je bila še dan pred smrtjo na pregledu, kjer so ji povedali, da bo deček zdrav in so izključili možnost, da bi se rodil z Downovim sindromom. Nato pa je doma povsem nepričakovano kolabirala. Poklicali so rešilca, a ko je prišel,  ni več dihala. Ko so prispeli v Royal Gwent bolnišnico v Newportu, ji je odpovedalo tudi srce. Zdravniki so skušali rešiti vsaj njenega dojenčka, zato so izvedli urgentni carski rez. Kmalu so morali njenemu partnerju in materi sporočiti, da sta umrla oba. Deček, ki ga je Scarlett želela poimenovati Rocco, je umrl le nekaj ur za njegovo materjo. Scarlett je umrla zaradi globoke venske tromboze, krvnega strdka, ki je ustavil njeno srce. ''Ko je mati izgubila zavest, ji je krvni tlak padel in ker krvni pritisk pomaga otroku zagotoviti snovi, ki jih potrebuje prek posteljice, je to imelo uničujoč učinek,'' je pojasnila porodničarka. Na žalost je prepozno prispela v bolnišnico, da bi lahko rešili tudi malega Rocca.

Scarlett in njen sin sta umrla januarja, njen fant 20-letni Sam je po njeni smrti povedal: ''Še dan pred njeno smrtjo sva dobila rezultate preiskav, ki so pokazali, da dojenček nima Downovega sindroma. Rekli so, da je dojenček zdrav. Scarlett je bila presrečna pred smrtjo. Komaj je čakala, da bo postala mati.''

Testi so pokazali, da je umrla zaradi globoke venske tromboze (GVT) – krvnega strdka v eni izmed globokih ven v telesu, običajno velike vene v nogah. Globoka venska tromboza lahko povzroči oteklino in bolečino v nogah ali vodi do zapleta, kot je pljučna embolija – delček krvnega strdka se odtrga in pride v krvni obtok. Ta je lahko usoden, če zapre katero od krvnih žil v pljučih.

V bolj tvegani skupini so ljudje, ki se spopadajo z debelostjo, starostniki, neaktivni ljudje in tisti, ki se spopadajo z rakom ali boleznijo srca. S povečanim tveganjem se soočajo tudi nosečnice – krvni strdek se lahko oblikuje v kateri koli fazi nosečnosti in šest tednov po porodu. V 80 odstotkih se pojavi v levi nogi.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
JosipBrozDrugi 10. 06. 2016 06.54
Po vsej verjetnosti so nesojeno mamico obducirali, da so lahko ugotovili vzrok smrti. Po raztelešenju so vsebino trebušne votline in možgane ter nerojenega otroka nabasali v trebuh in slednjega zašili.
JosipBrozDrugi 10. 06. 2016 11.10
Nasvet tistim, ki mi dajete minuse, pozanimajte se o postopkih z obduciranci. Tudi na YuTu se najde kakšen poučen filmček.
Logic Popeye 10. 06. 2016 00.57
zakaj so preiskovali downon sindrom? a vsaki to preiščejo? zgodbi nekaj manjka novinarčki...
Ja, mislim da ima vsaka nosečnica podrobni UZ, kjer pogledajo če se otrok pravilno razvija. Mnogo se jih pa še pred tem odloči za (plačniški) pregled, kjer gledajo predvsem možnost genskih napak. Ne vem pa, zakaj v članku to tako poudarjajo.
To so hude stvari ob katerih pridejo solze na oči!Ampak mami in sine želim vama vse naj naj in čimbolj mirno v novem svetu!!
Kolapsirala, ne kolabirala
ja mislim da res ni kolaborilala
Kaj so spregledali en dan prej? Kakšna preiskava primera ne bi bila odveč.
Mamica in mali princ naj počivata v miru :(
Mamica in mali princ naj počivata v miru :(
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1310