Prva asociacija, ki se pojavi ob misli na pomaranče, je vitamin C, ki je pomemben vodotopni vitamin in antioksidant. Za antioksidante pa vemo, da lovijo proste radikale in jim preprečujejo, da bi uničili naše celice.
Telo ga potrebuje predvsem za boljšo odpornost. Hkrati pa ščiti tudi pred pojavom različnih kroničnih bolezni (bolezni srca, visok krvni tlak, sladkorna bolezen). Pomaranča telo varuje tudi pred bakterijskimi okužbami in pred določenimi vrstami raka.
Zmanjšuje možnost artritisa
Britanski znanstveniki so ugotovili, da kozarec pomarančnega soka dnevno lahko prepreči nastanek artritisa. Kot kaže, so za to odgovorni karotenoidi, ki jih je mogoče najti v nekaterih vrstah sadja in zelenjave, so sporočili z univerze v Manchestru. Prejšnje raziskave so že pokazale, da so kemične sestavine tiste, ki dajejo oranžno oziroma rumeno barvo sadju in zelenjavi in ki z antioksidantnimi lastnostmi lahko lajšajo vnetja.
Raziskovalci, ki jih je vodil dr. Alan J. Silman z univerze v Manchestru, so analizirali podatke iz študije, pri kateri je od leta 1993 do 2001 sodelovalo 25.000 ljudi. Pri vseh so ugotavljali povezavo med karotenoidi in možnostjo artritisa. Tisti, pri katerih se je v osmih letih pojavil artritis, so užili od 20 do 40 odstotkov manj karotenoidov – beta-cryptoxantina in zeaxsanthina, od tistih, ki niso oboleli za artritisom.
Hkrati pa je študija pokazala, da druga dva zelo znana karotenoida, lutein in lycopen, ne delujeta zaščitno proti artritisu. Tisti, ki so užili največje količine prvih dveh karotenoidov, so imeli kar 50 odstotkov manj možnosti, da zbolijo za vnetnim poliartritisom od tistih, ki so teh dveh antioksidantov užili manj.
Najpomembnejša snov v pomaranči: molekule hesperidina
Najbolj revolucionarno je bilo odkritje, ki so ga proglasili za najpomembnejšo rastlinsko kemično snov v pomaranči. Za hesperidin se je izkazalo, da znižuje visok krvni pritisk in da ima močne protivnetne lastnosti. Hesperidin se nahaja v lupini in v belih notranjih membranah pomarančne pulpe, ki pa se pri iztiskanju soka odstrani.
Pomaranče pa uporabljajo tudi v zdravilstvu. Predvsem gre tu za uporabo lupine nezrelega ploda, listje in cvetje grenke pomaranče. Nezreli plod je najbolj primeren za izdelovanje galenskih preparatov, ki pospešujejo tek. To so na primer sirupi, čaji, tinkture in praški. Iz cvetov pomarančevca destilirajo posebno vodo, ki se uporablja kot dodatek in redčilo za razne preparate, iz listov pa pridobivajo aromatični kis, ki je podlaga za dezinfekcijska sredstva za ustno votlino in grlo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV