Prav zato je preiskal vse spletne strani o najrazličnejših mogočih zdravljenih in v medicinskem dnevniku našel članek gastroenetrologa dr. Joela Weinstocka z medicinske univerze Tufts, ki je zapisal, da je nekaterim bolnikom z ulceroznim kolitisom pomagalo zdravljenje s parazitskimi črvi. Obupani moški je stopil v kontakt z dr. Weinstockom in ga prosil, naj poskusi ta postopek pri njem, a ga je zdravnik zavrnil, češ da to zdravljenje v Združenih državah ni odobreno. A pacient ni obupal in za pomoč prosil še druge zdravnike. A vsi so ga zavrnili. ''Zelo znani parazitolog v New Yorku mi je povedal, da je imel paciente, ki so bili imigranti, in da bi lahko dobil jajčeca teh parazitov iz njihovega črevesja, a se je bal izpeljati postopek, saj se je bal posledic, ki bi ga lahko doletele, če zdravljenje ne bi bilo uspešno. Če bi umrl, bi bil on odgovoren in povsem sem razumel njegove razloge, a to zame ni bilo dovolj.''
Postal je vse bolj prepričan, da so črvi njegova edina možnost za dostojno življenje. Prepričalo ga je tudi dejstvo, da so črevesne bolezni precej pogoste v razvitem, a redke v nerazvitem svetu. Nekateri strokovnjaki verjamejo, da je vzrok prav v parazitskih črvih. ''V državah, kot so Združene države Amerike, nismo izpostavljeni tem črvom in verjetno lahko vzrok za to, da je v razvitem svetu več črevesnih bolezni, iščemo tudi tu. Skušamo se ločiti od naravnega okolja s sterilno vodo in sterilno hrano in čeprav nam to lahko kdaj reši življenje, ima tudi negativne posledice,'' razloži dr. Weinstock. Pacient je imel tako na voljo dve grozljivi izbiri, kirurška odstranitev črevesja ali zdravljenje s parazitskimi črvi, ki ga v Združenih državah niso želeli izvesti. In odločil se je za drugo možnost. Poiskal je zdravilko na Tajskem, ki mu je bila pripravljena pomagati. Ko je svojemu zdravniku sporočil svojo odločitev, se je ta zgrozil in mu odsvetoval pot na Tajsko. Kljub temu je bil pacient odločen, da poskusi vse, preden mu kirurško odstranijo črevo, četudi bi ga to stalo življenja.
Ko je prispel na Tajsko, je njegova zdravilka zbrala jajčeca parazitskih zajedavcev iz blata 11-letne deklice. Te je bilo najprej treba prečistiti, da se pacient ne bi okužil s hepatitisom ali katero drugo infekcijsko boleznijo, ki bi jo lahko imela deklica. Prvič je tako zaužil 500 jajčec, naslednjič pa 1000 jajčec zajedavskih črvov. V blatu je imel vse manj krvi in čez tri mesece je bilo to že normalno, njegovo počutje pa dobro. Vsakič, ko se je njegovo stanje poslabšalo, je nato iz svojega blata vzel jajčeca, jih prečistil in ponovno zaužil, tako je bilo počutje ponovno dobro.
Ker je zdravljenje s parazitskimi črvi pacientu pomagalo, si je želel, da bi nekdo raziskal vzroke za njegovo boljše počutje, saj bi v prihodnosti ta način lahko pomagal še komu. Na spletu je našel mladega raziskovalca P'nga Lokeja z univerze v San Franciscu in ga prosil za pomoč: ''Pošiljal mi je elektronska sporočila in sprva sem jih ignoriral, saj sem bil skeptičen. Čez čas me je prepričal, da sem šel z njim na kosilo,'' se spominja. Pacient mu je med njunim sestankom povedal svojo zgodbo in Loke je bil nad njo navdušen. ''Bila je neverjetna zgodba in mogoče je, da je on eden najpametnejših ljudi, ki jih poznam,'' je navdušeno povedal Loke. Do konca sestanka sta že zasnovala skupni načrt: Loke bi s svojo ekipo na pacientu izvajal kolonoskopije in tako opazoval njegovo črevo ter delovanje črvov v njem. Danes asistent profesorja na medicinski univerzi na oddelku za parazitologijo P'ng Loke in njegova ekipa sta tako opravila številne preiskave, ki so pokazale, da je v pacientovem črevesju v resnici ogromno črvov in da ni več znakov ulceroznega kolitisa. Kolonoskopija je pokazala, da je bilo v črevesju v resnici manj črvov, ko se mu je stanje poslabšalo, in da se je z dodajanjem jajčec njegovo počutje ponovno izboljšalo. Študijo so nato objavili v medicinskem mesečniku Science Translational Medicine.
Zakaj bi črvi lahko delovali?
Pomembna naloga raziskovalcev je bila tudi, da so ugotovili, zakaj bi črvi sploh lahko delovali. Loke in njegova ekipa strokovnjakov sta tako natančno opazovala pacientov imunski sistem, medtem ko je zaužil dodatna jajčeca. Pokazalo se je, da je imel po zaužitju jajčec črvov povečano vrednost beljakovin, imenovanih interleukin-22, ki so pomembne za zdravo sluznico črevesja. ''Naša glavna ugotovitev je bila, da so ti črvi pomagali obnoviti sluznico v pacientovem črevesju, ki je pomembna, da črevo varuje pred škodljivimi bakterijami,'' pove Loke.
A z njim se ne strinja gastroenerolog Dr. Stephen Hanauer z medicinske univerze v Chicagu, ki opozarja, da ne moremo narediti zaključka na podlagi le enega primera: ''Tega zdravljenja ne moremo predpisovati, dokler je preiskan le en primer zdravljenja. Menim, da je newyorška univerza ravnala neodgovorno, ko je na podlagi le enega primera za CNN razkrila to zdravljenje. S tem lahko povzročimo, da bodo ljudje preko interneta kupovali črve, ki lahko škodijo organizmu in povzročijo infekcijo.'' Loke v svoj zagovor pove, da je njegova ekipa v sporočilu za javnost poudarila, da ti črvi v večini primerov ljudem bolj škodijo kot pomagajo, in se strinja s tem, da na podlagi tega sporočila za javnost ljudje ne smejo spreminjati svojega zdravljenja. Tudi pacient ga ne bi, če ne bi imel občutka, da je bila to njegova edina možnost: ''Vem, da sem veliko tvegal, ko sem od mlade deklice, ki bi lahko bila okužena s kakšno infekcijsko boleznijo, prejel jajčeca črvov, a to je bila zame boljša možnost kot zdravljenje s hudimi stranskimi učinki in odstranitev črevesja.''
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV