Vizita.si
Virus HPV, ki povzroča raka materničnega vratu, naj bi v sebi nosila kar polovica moških, ta odstotek pa bi bilo s ceplenjem dečkov proti HPV mogoče pomembno zmanjšati.

Novice

Polovica moških prenaša virus HPV

Ni.J.
03. 03. 2011 08.19
4

Zdravniki pozivajo vse dečke, naj se cepijo proti genitalnim bradavicam, saj so raziskave pokazale, da kar polovica moških v sebi nosi virus, ki povzroča raka na materničnem vratu.

Virus HPV, ki povzroča raka materničnega vratu, naj bi v sebi nosila kar polovica moških, ta odstotek pa bi bilo s ceplenjem dečkov proti HPV mogoče pomembno zmanjšati.
Virus HPV, ki povzroča raka materničnega vratu, naj bi v sebi nosila kar polovica moških, ta odstotek pa bi bilo s ceplenjem dečkov proti HPV mogoče pomembno zmanjšati.FOTO: iStockphoto

Določena vrsta humanega papiloma virusa (HPV) naj bi pri ženskah povzročala raka materničnega vratu, poleg tega pa povečuje tudi tveganje za nastanek raka vratu in glave. Študija, ki so jo opravili znanstveniki na raziskovalnem inštitutu Cancer Center na Floridi in jo objavili v reviji The Lancet, je pokazala, da je s tem virusom okuženih kar 50 odstotkov moških, kar 6 odstotkov moških pa naj bi vsako leto prenašalo rakotvorni tip virusa HPV.

Prav zaradi tega strokovnjaki pozivajo dečke k cepljenju proti virusu HPV, na ta način bi preprečili širjenje virusa in razvoj genitalnih bradavic ter analnega raka, ki naj bi bil tudi posledica okužbe s HPV. Povezava med rakom materničnega vratu in virusom HPV je že dobro znana, prav zato pa je v Sloveniji deklicam v 6. razredu osnovne na voljo brezplačno cepljenje.

Cepljenje je pri nas brezplačno za vse deklice v 6. razredu osnovne šole, priporočljivo pa je tudi za dečke.
Cepljenje je pri nas brezplačno za vse deklice v 6. razredu osnovne šole, priporočljivo pa je tudi za dečke. FOTO: iStockphoto

Čeprav je študija nekoliko nejasna glede incidence, potrjuje, da so shranjevalci in prenašalci virusa HPV v glavnem moški,“ pravi profesor Lawrence Young, vodja kolidža za medicinsko in zobno znanost na birminghamski univerzi. “Večja vakcinacija moških ne bi tako pomenila zgolj pomembnega preventivnega ukrepa v boju z rakom na materničnem vratu, temveč bi tudi pomembno prispevala k zmanjševanju pojavnosti raka v ustni votlini, ki strmo narašča, ter raka vratu in glave.“ Od cepljenja moških bi tako imeli korist tako moški kot tudi njihove partnerice, ki bi bile izpostavljene manjšemu tveganju za raka, dodaja klinična specialistka za preventivno medicino dr. Anne Szarewski. “Zanimivo je, da so okužbe s HPV pri moških pogoste tudi v starejših letih, medtem ko ženske obolevajo večinoma v mladosti. Morda se razlog za to skriva tem, da moški težje razvijejo imunost po večkratni izpostavljenosti virusu. Morda pa to kaže na vedenjske razlike med moškimi in ženskami, kar pomeni, da imajo starejši moški pogosto mlajše partnerice, ki so bolj izpostavljene okužbi,“ še pravi.

V študiji so analizirali 1159 moških iz ZDA, Brazilije in Mehike, starih od 18 do 70 let. Odkrili so, da so moški, ki so imeli 50 ali več spolnih partneric, v primerjavi z moškimi, ki so imeli zgolj eno spolno partnerico ali pa nobene, izpostavljeni 2,4-krat večjemu tveganju, da bodo postali prenašalci rakotvornega virusa HPV.

Pretekle raziskave so predvidevale, da se bo enkrat v življenju s HPV okužilo kar 80 odstotkov spolno aktivnih žensk. Okužba s HPV običajno izzveni sama od sebe v roku dveh let, vendar pa so ženske izpostavljene večjemu tveganju za ponovno okužbo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662