Pomoč na domu, njeno izvajanje in sam obseg se prilagodi potrebam posameznega upravičenca. Lahko in navadno obsega naslednje vrste pomoči:
– Pomoč pri temeljnih dnevnih opravilih; oblačenju, slačenju, pomoč pri umivanju, hranjenju, opravljanju osnovnih življenjskih potreb, vzdrževanju in negi osebnih pripomočkov.
– Gospodinjsko pomoč; prinašanje enega pripravljenega obroka, nabava živil in priprava enega obroka hrane, pomivanje posode, osnovno čiščenje bivalnega dela prostorov z odnašanjem smeti, postiljanje in osnovno vzdrževanje spalnega prostora.
– Pomoč pri ohranjanju socialnih stikov; vzpostavljanje socialne mreže z okoljem, s prostovoljci in sorodstvom, spremljanje upravičenca pri opravljanju nujnih obveznosti, informiranju ustanov o stanju in potrebah upravičenca ter priprava upravičenca na institucionalno varstvo.
Kdo izvaja pomoč na domu?
Pomoč na domu izvajajo zasebniki in pravne osebe, ki imajo dovoljenje za tovrstno delo. Seznam zasebnikov in pravnih oseb z dovoljenji za delo pomoč na domu najdete TUKAJ.
Kako je (so)financirana pomoč na domu?
Pomoč na domu je v pristojnosti občine. Slednja izbere izvajalca, ki storitev izvaja v okviru mreže javne službe. Izvajalec storitev je lahko bodisi javni zavod bodisi koncesionar. Občine pomoč na domu tudi sofinancirajo, najmanj v višini 50 odstotkov, v povprečju pa krijejo prek 70 odstotkov celotnih stroškov. Povprečna cena storitev pomoči na domu znaša 5–6 evrov na uro.
Kam se obrniti, če potrebujete pomoč na domu?
Če menite, da potrebujete vi ali kdo od vaših to vrsto pomoči, se obrnite na izvajalca pomoči na domu, ki izvaja storitev v vaši občini. Informacije v povezavi s tem lahko pridobite tudi na najbližjem centru za socialno delo, ki je včasih tudi sam izvajalec te oskrbe.
Vizita e-novice
Vir: gov.si
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV