Poškodbe glave na smučišču so najpogosteje posledica padca in udarca z glavo v sneg ali led. Poškodba je še posebej pogosta med smučarji in deskarji začetniki. Pri smučarjih se poškodbe pojavljajo ob straneh glave, medtem ko deskarji v ledeno podlago največkrat priletijo z zadnjim delom glave.
- se v čim večji meri izogibate nevarnim situacijam in posledično poškodbam na smučišču;
- uporabljate zaščitno čelado;
- se naučite prepoznati simptome in pravilnih ukrepov ob morebitni poškodbi glave.
Smučajte odgovorno
Če bi radi poskrbeli za lastno varnost na smučišču, morate tako predvsem usvojiti veščine odgovornega smučanja. To pomeni, da morate vedno smučati v okviru svojih sposobnosti, s prilagojeno hitrostjo in mislijo, da na smučišču niste sami. Ko se zaustavite, se prepričajte, da ste postanek naredili na takem delu proge, kjer vas lahko vsakdo vidi, torej ne tik pod prelomnico, poleg tega vedno smučajte na urejenih progah in ne preizkušajte svoje sreče zunaj urejenih smučišč – še posebej, če vaše znanje ni dovolj veliko.
Čelade so moderne!
Varni in odgovorni smuki seveda sledi nošnja čelade. V primeru padca bo ta namreč pomembno zmanjšala posledice udarca ali vas popolnoma zaščitila pred poškodbami. Kot so pokazale raziskave, čelada zmanjša tveganje za poškodbo glave za od 20 do 50 odstotkov. A pazite! Pri velikih hitrostih vam čelada ne bo prav veliko v pomoč. Povprečna smučarska čelada je namreč oblikovana tako, da zagotavlja zaščito pri hitrosti smučanja, ki je manjša od 25 kilometrov na uro. Ker smučarji in deskarji velikokrat smučajo veliko hitreje, se morate zavedati, da vam pri taki hitrosti čelada ne bo zagotavljala popolne zaščite. A to še ne pomeni, da vam zaradi tega čelade ni treba nositi – čeprav čelade ne zagotavljajo popolne zaščite, lahko bistveno zmanjšajo poškodbe glave!
Prepoznajte resnost poškodbe
Če se boste naučili prepoznati resnost poškodbe glave, boste znali v primeru nesreče pravilno in predvsem pravočasno ukrepati. Simptomi poškodbe glave, ki zahtevajo obisk pri zdravniku, so torej nezavest, zmedenost, zaspanost, nejasen govor, težave pri hoji, bruhanje ali glavobol. Ti simptomi se lahko pojavijo takoj ali šele nekaj ur po nesreči.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV