Vizita.si
V nekaj dneh so se na rokah pojavili ogromni mehurji.

Novice

Posledica rastline, ki raste tudi pri nas

K.B.
13. 07. 2015 14.36
3

10-letna deklica Lauren Fuller iz Bristola je na počitnicah na Škotskem natrgala liste orjaškega dežena – nevarne rastline, ki so jo odkrili tudi v Sloveniji. Nekaj dni kasneje so njene roke prekrili ogromni mehurji, deklica pa bo sedaj morda potrebovala celo presaditev kože.

V nekaj dneh so se na rokah pojavili ogromni mehurji.
V nekaj dneh so se na rokah pojavili ogromni mehurji.FOTO: Facebook
10-letna Lauren Fuller je utrpela opekline tretje stopnje, po tem ko je šla z očetom na ribolov in med tem natrgala liste orjaškega dežena. Z družino so počitnice preživljali ob jezeru Loch Lomond na Škotskem, starša pa sta bila šokirana, ko so roke deklice nekaj dni po ribolovu prekrili ogromni mehurji. ''Do nedelje je bila povsem v redu, v ponedeljek pa so bile njene roke povsem rdeče. V torek je že imela ogromne mehurje,'' je za britanski Mail Online povedal njen oče Russell Fuller. ''Videti je bilo res grozljivo.''
10-letna Lauren Fuller je utrpela grozljive opekline rok, po tem ko je bila v stiku z orjaškim deženom.
10-letna Lauren Fuller je utrpela grozljive opekline rok, po tem ko je bila v stiku z orjaškim deženom. FOTO: Facebook

Starša sta na takoj na spletu preverila, kaj bi lahko povzročilo takšne simptome in odkrila, da so opekline najverjetneje posledica orjaškega dežena. Vzrok so potrdili tudi v bolnišnici blizu jezera, kjer so jih takoj napotili v večjo bolnišnico v Glasgowu. ''Tam so ji na roke nataknili majhne rokavičke, da so prekrili mehurje. Ko so jih nekaj ur kasneje odstranili, je zgledalo, kot da se ji je koža popolnoma stopila,'' pripoveduje 32-letni oče. ''Lauren je močan mali piškotek, ampak vseeno je veliko jokala. Zelo jo je bolelo in skrbelo jo je, kaj bo z njenimi rokicami.'' Tudi zdravnica je priznala, da česa takšnega v svoji 20-letni karieri še ni videla. ''Mislim, da bi morala biti tam opozorilna tabla, kjer bi pisalo, da je v okolici nevarna rastlina. Obstajajo oznake, kjer ljudi opozarjajo, naj se ne kopajo na tem področju, zakaj torej ne bi bilo oznake, da v bližini raste orjaški dežen,'' se sprašuje oče.

Deklici so zdravniki oskrbeli rane, v prihodnosti pa bo verjetno potrebovala presaditev kože. Globoke brazgotine na rokah bodo ostale za vedno.

Deklica bo v prihodnosti verjetno potrebovala presaditev kože.
Deklica bo v prihodnosti verjetno potrebovala presaditev kože.FOTO: Facebook

Orjaški dežen v Sloveniji

Orjaški dežen so odkrili tudi pri nas, a tako hudih primerov še ni bilo, saj je orjaški dežen v Sloveniji kljub vsemu redek. Poleg tega so takšne opekline splet več različnih nesrečnih okoliščin. "Če se te rastline samo dotaknete ne bo nič, priti morate v stik z njenim sokom," pojasnjuje vodja Centra za zastrupitve na ljubljanskem UKC, doc. dr. Miran Brvar. "Tako, da se pretrga steblo – ko recimo kosijo – ali da mečkate liste. Da koža strup vsrka, mora biti vlažna oziroma prepotena. Takrat se ne pokaže še nobena reakcija. Če pa kožo nato izpostavite soncu oziroma ultravijolični svetlobi – lahko tudi čez dan ali dva – pa se na tem mestu sproži reakcija. Najprej se pokaže srbenje, nato rdečina in oteklina. Čez dan, dva, tri se lahko razvijejo še mehurji."

Podobno se zgodi, če pride sok v stik z očmi. "Nekateri nato začasno slabše vidijo, če je stanje hudo, če smo prišli v stik z več soka, lahko celo oslepimo." Ker je rastlina na srečo pri nas še redka, na Centru za zastrupitve ni veliko primerov. "Lani tri, leto pred tem dva, a ne v tako hudi obliki," pove.

Kako ravnati, če pridemo v stik z orjaškim deženom?

Če ste prišli v stik z orjaškim deženom, kožo dobro sperite z vodo ali milom. Če vam je sok brizgnil v oči, pa jih čim prej izperite z vodo. Če ste prizadeto mesto hitro dobro sprali in ga nato še dva, tri dneve skrbno ščitili pred soncem s sončno kremo in se izogibali soncu, do opekline morda sploh ne bo prišlo. V primeru, da pride, jo zdravniki zdravijo s kortikosteroidi. "V ekstremnih primerih, ko so velike bule, se še te odstrani. Ti mehurji lahko sicer trajajo več dni ali tednov," pojasnjuje Brvar. "Če počijo, se slabo celijo. Ko izginejo, je lahko tam koža temnejše barve še več let. Lahko pa se tudi zgodi, da izginejo; ko se pacient spet izpostavi soncu, pa se ponovijo. In se to tako dogaja več let."


 

Opekline - 2
Opekline - 2 FOTO: Facebook
Opekline - 4
Opekline - 4 FOTO: Facebook
Levo nevarni orjaški dežen, desno domorodni navadni dežen.
Levo nevarni orjaški dežen, desno domorodni navadni dežen.FOTO: Zavod Symbiosis
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662