Pravijo, da se v nesreči pokaže, kdo ima veliko srce in glede na odzive dobrodelnih akcij, ki jih bližnji organizirajo za pomoč bolnim, obubožanim ali kako drugače prizadetim, je tako pri nas kot drugod po svetu veliko dobrosrčnih ljudi. Ena takšnih čudovitih zgodb tokrat prihaja iz Kanade in je še posebej ganljiva zato, ker je denar za nujno potrebno operacijo za sedemletnega Braydena, ki trpi za cerebralno paralizo, zbral njegov vrstnik. Quinn Callender iz Maple Ridgea v Kanadi je po tem, ko je izvedel za bolezen svojega prijatelja, prišel domov in staršem povedal, da bo postavil stojnico z limonado in jo prodajal, ter na ta način zbral dobrih 13.000 evrov, kolikor stane operacija. Kot je povedala njegova mama Heather Rooney, je za začetek naredil stojnico iz kartona, a to še zdaleč ni bilo vse. Njegovo velikodušno potezo so toplo pozdravili tudi na spletni strani You Caring, kjer so začeli z dobrodelno akcijo z naslovom ’Moj prijatelj Bryden’. Quinn je v okviru akcije razložil, da njegov prijatelj zelo težko hodi zaradi preveč napetih mišic, velikokrat ne more slediti vrstnikom, zelo ga boli in vsak dan mora obiskovati boleče terapije. Presunljivo zgodbo sedemletnik zaključi še s srce parajočim pozivom: "Prosim, pomagajte mi zbrati denar, da bom lahko pomagal svojemu prijatelju Braydenu. On je res dober človek," Travis Grozdanich, Brydenov oče, je za medije povedal, da je sicer operacija mogoča v Kanadi, a ker gre za drugačen poseg kot v New Jerseyu, obstaja možnost, da bi njegov sin ostal nepokreten, zato se zanjo niso odločili. Zato je nadvse hvaležen sinovemu prijatelju, da je pomagal zbirati denar. In ga je tudi zbral, pa ne le potrebnih 13.000 evrov, pač pa kar 40.000 evrov, kar kaže na to, da se je ganljiva prošnja sedemletnika resnično dotaknila številnih src.
Kaj je cerebralna paraliza?
Cerebralna paraliza je izraz za skupino trajnih okvar možganskega tkiva, ki nastanejo zgodaj v življenju in onemogočajo popoln nadzor nad gibanjem. Lahko se razvije že v nosečnosti ali pri dolgotrajnem težkem porodu, ko otrok utrpi pomanjkanje kisika, kar trajno poškoduje možgane. Pogostejša je pri nedonošenčkih, kjer je lahko posledica resnih težav z dihanjem, krvavitev v možganih ipd. Povzroči jo lahko tudi huda okužba možganskega tkiva, meningitis ali huda poškodba glave.
Okvaro možganskega tkiva, ki nastane ob rojstvu, je v prvih treh mesecih težje zaznati. Gibalni in govorni centri v zgodnjih mesecih in tudi letih otrokovega življenja še niso povsem razviti oziroma ne prevladajo nad avtomatskim gibanjem, ki ga uravnava možgansko deblo. V prvem letu življenja lahko postanejo okvare bolj vidne, ko opazimo tako imenovani razvojni zaostanek. Otrok lahko zaostaja pri grobih razvojnih mejnikih, kot so nadzor glave, sedenje, stanje ali hoja. Težave so lahko bolj zaznavne pri finih gibih, kot je prijemanje predmetov, ali pa tudi samo na eni strani telesa. Motorika in govor sta pri otrocih s cerebralno paralizo lahko različno prizadeta. Večina otrok s cerebralno paralizo shodi pozneje, redki sploh ne shodijo. V sklopu cerebralne paralize poznamo različne stopnje in tudi vrste okvare. Za spastično obliko je značilno, da so otrokove okončine trde in težje jih nadzorovano premika.
Cerebralna paraliza ni agresivna bolezen, torej z leti ne napreduje. Otroci s cerebralno paralizo imajo običajno povsem normalne umske zmogljivosti in se dobro vključijo v okolje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV