Vizita.si
Okužbam dihal so še posebej izpostavljeni otroci, stari od enega do treh let.

Novice

Pravočasno prepoznajte otroške okužbe dihal!

Ni.J.
21. 12. 2011 13.55
0

Pozimi je tveganje za virusne okužbe dihal močno povečano. V nevarnosti so zlasti otroci v starostni skupini od enega do treh let, v UKC Ljubljana pa že sedaj opažajo porast števila obolelih.

Okužbam dihal so še posebej izpostavljeni otroci, stari od enega do treh let.
Okužbam dihal so še posebej izpostavljeni otroci, stari od enega do treh let.FOTO: iStockphoto

Tveganje za virusne okužbe dihal je v zimskih mesecih povečano, še posebej pa so v nevarnosti majhni otroci, zato je smotrno poskrbeti za preventivo in sprejeti ukrepe, s katerimi bo širjenje okužb zmanjšano. Katere bolezni so najpogostejše in kako jih prepoznamo?

Pediatri s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja ter iz Službe za pljučne bolezni Pediatrične klinike UKC Ljubljana opozarjajo, da so pri otrocih najpogostejše okužbe zgornjih dihal, torej prehladi, za katere so značilni izcedek iz nosu, kašelj in povišana telesna temperatura. Težave običajno izzvenijo po nekaj dneh. Gripa običajno poteka s težjo klinično sliko. Telesna temperatura je po navadi močno povišana, poleg prehladnih znakov so lahko prisotne še bolečine v mišicah in sklepih.

Pri rotavirozah se pojavljata bruhanje in driska, zato je povečana nevarnost dehidracije. Otrok naj pije pogosto, in sicer po požirkih.
Pri rotavirozah se pojavljata bruhanje in driska, zato je povečana nevarnost dehidracije. Otrok naj pije pogosto, in sicer po požirkih. FOTO: iStockphoto

V jesensko-zimskih mesecih so pogoste tudi črevesne okužbe, ki jih najpogosteje povzroča rotavirus. Pojavljata se bruhanje in driska, zaradi česar je zlasti pri mlajših otrocih povečana nevarnost dehidracije, zato moramo otrokom ponujati pogosto male količine tekočine. Potrebna je poostrena higiena, kot je prezračevanje, razkuževanje rok, igrač … Priporočljivo je cepljenje otrok do tretjega leta s cepivom proti rotavirusu.

Virusne okužbe dihal zdravimo simptomatsko. Skrbimo za zadosten vnos tekočine, čistimo nos s fiziološko raztopino, znižujemo povišano telesno temperaturo in predvsem opazujemo otrokovo dihanje. Antibiotiki pri zdravljenju virusnih okužb dihal niso učinkoviti, razen izjemoma, ko pride do dodatne bakterijske okužbe.

Virusna okužba se iz zgornjih dihal lahko prenese v spodnja dihala. Pride do bronhiolitisa ali pljučnice. Pomembno je, da ti dve bolezni pravočasno prepoznamo in obiščemo zdravnika. Ta bo glede na otrokovo klinično stanje in druge pokazatelje teže okužbe (odstotek zasičenosti hemoglobina s kisikom, načina in hitrosti dihanja ter ocene hidracije) ocenil, ali otrok potrebuje bolnišnično zdravljenje. Če pa bo otrok iz ambulante odšel domov, bo dal zdravnik staršem natančna navodila, kdaj se je potrebno znova oglasiti na kontrolni pregled ter kateri so tisti simptomi in znaki, ki zahtevajo takojšnji vnovični pregled pri zdravniku, če je treba, tudi v dežurni službi.

Še posebej moramo biti previdni pri otrocih, pri katerih lahko okužbe dihal potekajo v težji obliki. To so prezgodaj rojeni otroci, otroci z bronhopulmonalno displazijo, drugimi kroničnimi boleznimi pljuč, nekaterimi boleznimi srca, imunskimi pomanjkljivostmi ter dojenčki, zlasti tisti, ki so mlajši od treh mesecev.

Otroci in dojenčki naj se izogibajo nakupovalnih centrov in krajev, kjer se zadržuje veliko ljudi.
Otroci in dojenčki naj se izogibajo nakupovalnih centrov in krajev, kjer se zadržuje veliko ljudi.FOTO: iStockphoto

Dojenčki še nimajo dobro razvite obrambe proti virusnim okužbam oziroma prva okužba pri njih praviloma poteka v težji obliki. Zaradi tega je zelo pomembno, da v družinah z dojenčki starejšega sorojenca v času virusnih okužb začasno izpišejo iz vrtca, saj lahko prenese okužbo na mlajšega bratca ali sestrico, tudi če sam nima vidne okužbe dihal. Starejši otroci lahko okužbe dihal prebolijo v bistveno blažji obliki kot dojenčki. Močno je odsvetovano tudi obiskovanje nakupovalnih središč z dojenčki in drugih krajev, kjer se zadržuje veliko ljudi.

Če zbolite sami, ostanite doma, dokler ne minejo znaki okužbe. Če bomo vsi ravnali tako, bomo zmanjšali prenos okužbe na sodelavce in druge ljudi, s katerimi prihajamo v stik. Pomembno je tudi pravočasno cepljenje proti gripi. Zelo pomembna v preprečevanju različnih respiratornih okužb pa je preventiva. Zato je pomembna pravilna, uravnotežena in vitaminsko bogata prehrana. Poostriti je potrebno tudi osebno higieno in higieno prostorov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662