Kot večina nevest je tudi 41-letna Mary Catchpole na svoji poroki želela biti videti popolno. Mati dveh otrok je zato najprej izgubila kar 16 kilogramov, nato pa se je odločila svoj denar vložiti še v kozmetični poseg, ki naj bi njen obraz osvežil in ga spremenil v mladostnejšega.
Grozovite posledice
Odločila se je, da se bo polepšala z dermalnimi polnili, ki so ji jih vbrizgali v lica. Toda niti predstavljati si ni mogla, kakšne grozote bo to povzročilo. Odziv njenega telesa je bil na žalost uničujoč. To ni pokvarilo le njenega poročnega dne, temveč je povzročilo posledice, ki jih čuti še danes. Spopadati se mora s poškodovanimi živci, zamegljenim vidom, nespečnostjo, depresijo in čedalje večjimi računi za storitve zasebnih specialistov.
Kot večina ljudi je bila tudi Mary prepričana, da so dermalna polnila izbira, ki je povsem varna. Gre za vbrizganje substance v obliki gela, ki kožo nekoliko napne. Najprej so jih zdravniki uporabljali za popravljanje nekaterih nepravilnosti, nato so ugotovili, da izboljšajo videz na splošno. Zdaj so poleg povečanja prsi in botoksa eden najbolj priljubljenih estetskih posegov. V nasprotju z botoksom, ki mišice paralizira, polnila, kot pove že samo ime, kožo, ki se je zaradi staranja stanjšala, nekoliko podložijo, zato obraz deluje mladostnejše. Dolgo časa so bili vsi prepričani, da nimajo stranskih učinkov, toda izkazalo se je, da se ti lahko pojavijo. Britanski časopis Daily Mail poroča, da je britansko združenje estetskih in plastičnih kirurgov prejšnji mesec objavilo raziskavo, s katero so ugotovili, da je lani kar sedem od desetih kirurgov doživelo, da so imeli njihovi pacienti zaradi dermalnih polnil težave. Kar 98 odstotkov se jih je zato strinjalo, da bi dermalna polnila zakonsko morali začeti obravnavati kot zdravilo.
Težave so se začele takoj
Mary še nikoli ni imela nobenega estetskega posega, dermalna polnila pa si je dala prvič vbrizgati dva tedna pred poroko. "Botoksa nisem izbrala, ker v svoj obraz nisem želela vbrizgati strupa," pripoveduje. "Dermalna polnila so se mi po drugi strani zdela bolj varna in nekako bolj naravna. Vbrizgali so mi hialuronsko kislino." To lahko v človeškem telesu res najdemo tudi po naravni poti, poleg tega 41-letna Britanka trdi, da je kliniko, kjer so poseg izvedli, izbrala pazljivo in da je imela ta dober sloves. Polnila so ji vbrizgali v čelo, gube okoli oči in predel med nosom ter ustnicami. Težave so se začele takoj. "Ko so mi polnilo vbrizgali ob desnem očesu, sem razumela, da so z iglo zadeli veno, zato naj bi imela malo večjo oteklino," pravi. Takrat je še ni skrbelo, toda naslednji dan se je zbudila zaradi bolečin. "Moj obraz je kar gorel, imela sem občutek, kot bi me nekdo polil s kislino. V naslednjih 48 urah sem dobila tudi simptome gripe, bruhala sem in se mučila zaradi driske, počutila sem se zmedeno, moj obraz in vrat sta bila rdeča." Zgrožena je klicala na kliniko, na kateri so ji vbrizgali polnila. Njihov odgovor je bil, da gre najverjetneje za alergično reakcijo. Dobila je primerna zdravila, vendar simptomi niso izginili.
Teden dni pred poroko je njen vid na desnem očesu postal zamegljen, zato je obiskala svojega splošnega zdravnika. Ta je menil, da bi to lahko izginilo, ko bo v naslednjih petih dneh pojedla vse tablete proti alergiji, ki jih je prejela. Toda po petih dneh se ni spremenilo prav nič. Že plačana zelo draga poroka je bila uničena. "Za poročno noč nama je moja sestra podarila nočitev v prekrasnem hotelu, toda z možem sva bila namesto tega na urgenci, ker se je moj vid še poslabšal." Ker ni bilo izboljšanja, jo je osebni zdravnik napotil tudi k specialistu, ki je menil, da so polnila nekako našla pot v njen krvni obtok. Dva dni je ostala v bolnišnici, saj so se simptomi še poslabšali. Zdravniki so bili prepričani, da je to zato, ker se telo poskuša znebiti strupov, ki so zašli v kri. Iz svojega žepa je plačala tudi obisk pri nevrologu, ki je ugotovil, da so se poškodovali obrazni živci. To je po njegovem mnenju vplivalo tudi na nekatere živce v možganih. Do danes je za zdravniško pomoč zapravila kar 12 tisoč evrov. "Če bi me kdo opozoril, da se lahko zgodi kaj takega, se za poseg ne bi nikoli odločila," je prepričana danes.
Tudi zdravniki svetujejo previdnost
Klinika, na kateri so ji dermalna polnila vbrizgali, zanika, da bi se lahko takšni simptomi pojavili zaradi njihove napake. Njihov vodja dr. Patrick Bowler je izjavil: "Naši strokovni direktorji in neodvisni strokovnjaki se strinjajo, da je malo verjetno, da so takšni simptomi povezani s posegom, ki je bil opravljen v naši ustanovi." Se je pa hkrati strinjal, da bi bili lahko zakoni v primeru dermalnih polnil na Otoku strožji. Roke so si oprali tudi pri izdelovalcu polnil, ki so bila uporabljena. "Pri vsakem posegu lahko pride do neželenih stranskih učinkov. Toda stranski učinki uporabe hialuronske kisline po navadi hitro minejo in so bolj povezani s samim procesom vbrizgavanja kot s polnilom." Catchpolova bi jih rada tožila, vendar je to izredno težko, ker je znanstveno upravičeno, da lahko pri uporabi polnil nastane alergična reakcija. Vsaka uporaba dermalnega polnila pomeni neko tveganje. "Vsa dermalna polnila lahko povzročijo posledice, ki so resne in morda trajajo dolgo," opozarja dr. Erin Gilbert, profesorica dermatologije na newyorški univerzi. "O vsakem posegu, ki naj bi spremenil vaš videz, morate dobro premisliti," poudarja dr. Alex Clarke z oddelka za plastično in rekonstruktivno kirurgijo britanske kraljeve bolnišnice. Temeljit razmislek ni nikoli odveč.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV