V Nacionalni tajvanski univerzitetni bolnišnici (NTUH) v Tajpeju so petim pacientom presadili organe umrlega, ki je bil okužen z virusom HIV. Do napake naj bi prišlo, ker je eden od članov osebja po pregledu in testiranju trupla za HIV besedo 'reactive', ki pomeni pozitiven, zamenjal za 'non-reactive', ki pomeni negativen. Predstavniki bolnišnice so sporočili, da so bili rezultati testa sporočeni prek telefona in niso bili dvakrat preverjeni, kot zahteva standardni operativni postopek. “Za napako se globoko opravičujemo,“ so še izjavili.
Shih Chung-liang, predstavnik iz ministrstva za zdravstvo, je za medije povedal, da morajo napako še proučiti in določiti, kakšna kazen bo doletela NTUH. Če bodo ugotovili, da je do napake prišlo zaradi malomarnosti, bo morala bolnišnica opustiti transplantacijski oddelek za eno leto in plačati zaenkrat še neznano vsoto kazni.
Okuženi darovalec je bil 37-letni moški, ki je 24. avgusta padel v komo in zatem umrl. Po smrti so mu odstranili srce, pljuča, jetra in obe ledvici ter organe v istem dnevu presadili petim različnim pacientom. Presaditev srca je potekala v neki drugi bolnišnici, medtem ko so štiri organe presadili v NTUH.
Darovalčeva mama je za medije izjavila, da ni vedela za sinovo okužbo in da ji je grozno žal za to, kar se je zgodilo. Povedala je tudi, da je sin umrl zaradi padca z višine, podrobnosti pa ni izdala.
Yao Ke-wu, vodja zdravstvenega doma, v kraju, kjer je živel darovalec, pravi, da bi se zdravniki lahko izognili napaki že, če bi poklicali v njihov zdravstveni dom in prosili za darovalčev zdravniški karton. Yao tudi pravi, da bodo prejemniki organov po vse verjetnosti prej ali slej zboleli za virusom HIV, kljub jemanju zdravil proti aidsu, saj bo to zdravljenje zapleteno zaradi jemanja zdravil proti zavrnitvi prejetih organov.
NTUH spada med 12 najbolje opremljenih in visoko cenjenih bolnišnic v Tajvanu, ki imajo oddelek za presaditev organov. Vodstvo bolnišnice pa sedaj ni v skrbeh le zaradi napake, temveč tudi zaradi nevarnosti, da so se z virusom HIV okužili tudi zdravniki in medicinske sestre, ki so sodelovali pri presaditvah. Kljub temu da je osebje med posegi zaščiteno pred stikom s telesnimi tekočinami, strokovnjaki namreč opozarjajo, da lahko pride do stika z njimi zaradi morebitnih nesreč, ureznin in vbodov osebja med samim izvajanjem posega.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV