Na retuširane podobe smo se že tako navadili, da si malodane niti ne predstavljamo, kakšen bi bil svet, če jih več ne bi bilo; če bi zvezdnike denimo vsak dan občudovali z vsemi slabostmi, ki jih imajo tudi navadni smrtniki. Britanska voditeljica Ulrika Jonsson je ena redkih znanih oseb, ki trdi, da bi sebe raje videla brez kakršnih koli olepšav. To je razlog, da se je odločila presenetiti z razkritjem, kakšna je v resnici in kako je to resnično podobo mogoče povsem spremeniti za objavo v medijih.
"Priznati moram, da sem bila po navadi v življenju vsakemu fotografu, ki je zamahnil s čarobno paličico in me spremenil v veliko bolj privlačno, zelo hvaležna," prične Ulrika, ko o tem spregovori za britanski The Sun. "Toda ko se je znana spletna trgovina odločila, da bodo oblačila kazali na manekenkah in manekenih, ki niso retuširani, sem pričela razmišljati, da računalniško obdelovanje fotografij povzroči, da nihče ne more vedeti, kaj je resnično in kaj je polepšano."
Da bi o tej problematiki sprožila še več diskusij, se je 46-letnica odločila objaviti obe fotografiji, tako tisto, na kateri je retuširana, kot tudi tisto, na kateri ni. "Seveda se mi zdi, da bo večina povedala, da jim je bolj všeč tista, na kateri nisem videti kot 46-letna mamica, ki je dojila štiri otroke," pove. "Toda četudi na resnični fotografiji nisem naličena, nisem se niti počesala, mislim, da sem za svoja leta videti povsem dobro."
"Resnica je, da mi je pravzaprav bolj všeč leva fotografija – tista, ki je resnična," pravi Ulrika. "Seveda bi rada, da svet vzdihuje nad mojim popolnim telesom. Po eni strani bi rada vzdrževala iluzijo, da sem bolj popolna, kot sem v resnici." Toda po drugi strani voditeljica meni, da je ravno zaradi do tolikšne mere popravljenih fotografij, javnost tako lačna posnetkov, ki jih naredijo paparaci. "Resničnost njihovih fotografij povzroči, da se v svoji koži počutimo bolje, saj vidimo, da imajo nepravilnosti tudi drugi."
Zdi se ji, da bi zmanjšanje retuširanja sprožilo bolj pozitiven odnos do tega, da se naša telesa skozi življenje spreminjajo ter da običajno nikoli niso brez napak. "Kot mati dveh hčera se zavedam, da sta nenehno pod vplivom fotografij, ki naj bi predstavljale lepotni ideal. V njunih očeh je to nekaj, čemur se je vredno približati." To pa lahko povzroči veliko nelagodja in celo obupavanja. "Prav to me skrbi. Da svojo polt primerjata s tistimi, ki so retuširane, da s temi podobami primerjata svoji postavi."
Čeprav je po eni strani vesela, kadar jo fotograf spremeni v veliko lepšo, kot je v resnici, se po drugi strani Ulrika zaveda, kako negativno lahko takšne fotografije vplivajo sploh na najstnice, ki še nimajo izdelane trdne samopodobe. To je razlog, da bi sama raje videla, da bi bilo retuširanja čim manj.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV