Vizita.si
Si želite živeti v čisti naravi?

Novice

S čistim okoljem do zdravja

Katja Benčina
16. 04. 2010 09.09
0

Si želite živeti v čistem okolju in še dolgo piti vodo iz pipe in ne iz plastenk? Potem se jutri pridružite prostovoljcem, ki bodo po vsej Sloveniji zavihali rokave in čistili divja odlagališča, ki zastrupljajo podtalnico.

Si želite živeti v čisti naravi?
Si želite živeti v čisti naravi?FOTO: iStockphoto
Že z majhnimi spremembami lahko vsak od nas naredi veliko za okolje, s tem pa tudi za svoje zdravje. Ena od njih je na primer, da za nakupe ne uporabite na tisoče plastičnih vrečk, ampak si raje omislite platneno vrečko ali pleteno košaro, ki jo lahko uporabljate večkrat. Tudi privarčevali boste na ta način. Lahko pa tudi tako, da se jutri pridružite akciji Očistimo Slovenijo v enem dnevu, ki jo organizira Društvo ekologi brez meja. Zakaj moramo na okolje paziti prav vsi in kako bo akcija potekala smo se pogovarjali s Polonco Stritof, predstavnico za odnose z javnostmi akcije Očistimo Slovenijo v enem dnevu.
Divja odlagališča predstavljajo resno grožnjo za okolje in ljudi, saj se jih velik delež nahaja na vodovarstvenih območjih.
Divja odlagališča predstavljajo resno grožnjo za okolje in ljudi, saj se jih velik delež nahaja na vodovarstvenih območjih. FOTO: M.K.

Kaj želite doseči z akcijo Očistimo Slovenijo?

Če stopimo skupaj, smo zares močni in lahko naredimo ogromno dobrega za naše okolje, zase in za zanamce. Če bi pobiral odpadke le en človek, bi jih lahko pobral le nekaj vreč, če pa nas odpadke pobira 200.000, jih ne bomo pobrali samo 200.000-krat toliko, ampak še veliko več! To je zakon sinergije. S tem bomo skupaj naredili ogromno spremembo. Prizadevanje vsakogar od nas šteje, pa ne le v tej čistilni akciji, ampak tudi v vsakodnevnem življenju. Če bi vsi vsak dan naredili nekaj dobrega za okolje (npr. s tem, da bi ločevali odpadke), bi s tem na ravni celotne države uporabili precej manj naravnih virov, ki jih je na Zemlji omejeno, potrebovali bi mnogo manj kemikalij, ki so tako močno zastopane v proizvodnji izdelkov, potrebovali bi manj energije za proizvodnjo in bi s tem v ozračje spustili manj toplogrednih plinov, ki povzročajo klimatske spremembe.

Ljudem želimo sporočiti, da je čas, da prevzamemo odgovornost za svoja dejanja; da je pomemben naš vsakodnevni odnos do okolja. In če stopimo skupaj, lahko naredimo ogromno dobrega za nas in za generacije, ki prihajajo.

Kako divja odlagališča vplivajo na okolje in posledično na naše zdravje?

Divja odlagališča predstavljajo resno grožnjo za okolje in ljudi, saj se jih velik delež nahaja na vodovarstvenih območjih. Neurejena odlagališča odpadkov s svojo strukturo predstavljajo stalno tveganje za podtalnico, ki je glavni vir pitne vode v Sloveniji. Onesnaženje podzemnih vod je ocenjeno kot eden glavnih možnih pokrajinskih vplivov odlagališč odpadkov, zato jih je treba sanirati. Ocene kažejo, da je na divjih odlagališčih v Sloveniji okoli 40.000 ton komunalnih odpadkov, kar je količina, ki jo Slovenci proizvedemo v 25 dneh. Divja odlagališča tako povzročajo onesnaževanje okolja in naravnih habitatov, onesnaževanje podtalnice, saj kemične snovi pronicajo vanjo, onesnaženje prsti, vizualno onesnaženje okolja, negativno javno podobo države.

Kaj se najpogosteje znajde na odlagališčih?

Najpogostejši so gradbeni odpadki, ki predstavljajo kar 85 odstotkov vseh odpadkov na divjih odlagališčih. Komunalnih odpadkov, ki jih bomo čistili jutri, je približno 11 odstotkov. V popisu, ki je potekal od novembra do marca, smo ugotovili, da je na 10.400 ugotovljenih divjih odlagališčih okoli 100.000 m3 odpadkov – torej več kot dovolj dela za 200.000 prostovoljcev.

Si želite še naprej piti vodo iz pipe?
Si želite še naprej piti vodo iz pipe?FOTO: iStockphoto

Kateri odpadki na odlagališčih so najbolj problematični?

Vsi odpadki, ki končajo na takšnih ali drugačnih odlagališčih in ne na centrih za predelavo, so problematični. Z vidika količine in odstranjevanja so najbolj problematični gradbeni, saj je za njihovo učinkovito odstranitev potrebna mehanizacija. Z vidika ogrožanja zdravja so seveda najbolj problematični nevarni odpadki. V okviru akcije čiščenja divjih odlagališč bodo namreč udeleženci naleteli tudi na nevarne snovi in odpadke, ki lahko ob nepravilnem ravnanju ogrozijo njihovo zdravje in okolje. Nevarne snovi so tiste snovi, ki imajo eno ali več nevarnih lastnosti: strupenost, jedkost, oksidativnost, dražljivost, rakotvornost, mutagenost, radioaktivnost, eksplozivnost, vnetljivost in nevarnost za okolje. Nevarne snovi se nahajajo v različnih nevarnih odpadkih, kot so: baterije, akumulatorji, barve, laki, premazi, odpadna motorna olja, zdravila, pesticidi in druga zaščitna sredstva, kisline in številne druge kemikalije. Na divjih odlagališčih bodo nevarni odpadki odvrženi v originalni, označeni embalaži. V mnogih primerih pa bodo nevarne snovi odložene v improvizirani embalaži, sodih, vrečah, jeklenkah in drugih posodah, v razsutem stanju ali razliti po tleh. Ob tovrstnih najdbah nevarnih odpadkov naj ljudje ravnajo samozaščitno, s priročnim orodjem in sredstvi (pesek, zemlja) preprečijo nadaljnjo iztekanje ali stresanje nevarne snovi, evidentirajo najdbo in o njej obvestijo koordinatorja akcije. Za odstranjevanje nevarnih odpadkov bodo poskrbele ustrezne specializirane ekipe komunalnih služb ali Ministrstva za okolje in prostor. O nevarnih najdbah odpadkov lahko obvestijo tudi Ekološki laboratorij z mobilno enoto (T: 031 426 706), ki bo z okrepljeno ekipo posredoval na terenu. Če v primeru velikega števila klicev mobilni laboratorij ne bo mogel povsod posredovati isti dan, bomo posamezne evidentirane primere reševali v naslednjih dneh. Potem lahko omenimo tudi organske odpadke, s katerimi se premešajo drugi komunalni odpadki in povzročijo, da posledično plastenke, pločevinke in ostala embalaža pridobi na 'pikantnosti' in se ne more vrniti v predelavo. Zato je ključnega pomena, da ločimo vsaj organske odpadke od ostalih, če že drugega ne.

Jutri bodo čistili tudi otroci.
Jutri bodo čistili tudi otroci.FOTO: iStockphoto

Kako ljudje sami poskrbimo za čisto okolje?

Vsak od nas lahko naredi ogromno za okolje. Kupujmo le tisto, kar res potrebujemo, ločujmo odpadke, pijmo vodo iz vodovoda, čim več se vozimo s kolesom in javnimi prevoznimi sredstvi, ugašajmo luči, jejmo manj mesa, v gospodinjstvu uporabljajmo čim manj kemikalij ... vrnimo se k uporabi naravnih čistil, ki so jih uporabljale že naše babice, pa je bilo njihovo stanovanje vseeno čisto (za kopalnice npr. alkoholnega kisa, ki dobro odstranjuje vodni kamen). Uredimo si greznice, da ne bodo izpuščale in onesnaževale podtalnice, pridelujmo na okolju prijazen način in spodbujajmo takšno pridelavo z nakupom bio živil. Vsak dan sproti se nenehno odločamo za to, kako bomo živeli, in prav je, da je naše bivanje naravnano na način, da bomo lahko naš planet predali zanamcem v stanju, da bodo lahko tudi prihodnje generacije živele na njem. Zemljo imamo le na izposojo ... prav bi bilo, da bi ga predali našim zanamcem takega, ko smo ga dobili.

Zakaj moramo po vašem mnenju za okolje skrbeti prav vsi?

Življenje na tem planetu ni ekskluzivna pravica, podeljena za 3000 let (recimo). Vsi si želimo, da bi varno, udobno in brez maske na obrazu lahko živeli tudi naši otroci in vnuki. Menim, da nimamo nobene pravice uničevati nekaj, kar že v principu ni naše. Od nastanka do danes je človeštvo ustvarilo toliko znanja in prišlo do fascinantnih odkritij. Še vedno pa nismo dojeli, da s takim načinom življenja, kot ga družba vsiljuje sedaj, kopljemo sami sebi grob. Čas je, da se zavemo odgovornosti do okolja, ki jo nosimo kot posamezniki in da jo prevzamemo. Brez izgovorov na soseda, občino ali državo.

Akciji Očistimo Slovenijo v enem dnevu se lahko pridružite tudi vi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662