Vizita.si
Slovenija bo tako druga izmed devetih evropskih držav, ki bo v začetku septembra gostila mednarodno odpravo specialnih športnikov in prostovoljcev.

Novice

Prihod olimpijskega ognja specialne olimpiade v Ljubljano

K.B.
25. 08. 2010 14.00
0

V torek, 7. septembra, bo kot napoved letošnjih evropskih iger specialne olimpiade, ki se jih bo udeležila tudi slovenska ekipa, v Ljubljano pripotoval olimpijski ogenj. Tega bo prižgal telovadec Mitja Petkovšek.

Slovenija bo tako druga izmed devetih evropskih držav, ki bo v začetku septembra gostila mednarodno odpravo specialnih športnikov in prostovoljcev.
Slovenija bo tako druga izmed devetih evropskih držav, ki bo v začetku septembra gostila mednarodno odpravo specialnih športnikov in prostovoljcev.FOTO: Specijalna olimpijada
Evropske igre bodo potekale med 18. do 24. septembrom v Varšavi. Udeležila se jih bo tudi slovenska ekipa 13 specialnih olimpijcev, ki se bodo pomerili v atletiki in namiznem tenisu.

Specialna olimpiada Slovenije vabi vse, ki želijo podpreti športni duh oseb z motnjami v duševnem razvoju, da se udeležijo slavnostnega dogodka v Tivoliju in spremljajo tek olimpijskega ognja skozi središče Ljubljane. 

Slovenija bo tako druga izmed devetih evropskih držav, ki bo v začetku septembra gostila mednarodno odpravo specialnih športnikov in prostovoljcev. Svojo pot bo olimpijska bakla tradicionalno začela v domovini olimpijskega gibanja, v Grčiji, in bo v Slovenijo pripotovala iz Turčije. Svojo pot bo olimpijski ogenj nadaljeval prek Gibraltarja, Velike Britanije, Francije, Luksemburga in Belgije do končnega cilja na Poljskem.

Olimpijski ogenj bo prižgal telovadec Mitja Petkovšek.
Olimpijski ogenj bo prižgal telovadec Mitja Petkovšek. FOTO: Reuters

Na evropskih igrah v Varšavi bodo v slovenskih dresih tekmovali: Mateja Bizjak, namizni tenis, Alenka Markelj, tek na 100 in 200 metrov ter štafeta 4 x 100 metrov, Lucija Meško, tek na 200 in 400 metrov ter štafeta 4 x 100 metrov, Aleš Masten, tek na 100 in 200 metrov ter štafeta 4 x 100 metrov, Uroš Požar, suvanje krogle, Franja Pšeničnik, namizni tenis, Debora Rojc, tek na 100 in 200 metrov ter štafeta 4 x 100 metrov, Robert Vlah, tek na 100 metrov in štafeta 4 x 100 metrov, Elviana Zulič, tek na 100 in 200 metrov ter štafeta 4 x 100 metrov, Miha Zupan, namizni tenis, Albin Šenveter, tek na 400 metrov, skok v daljino in štafeta 4 x 100 metrov, Aleš Capuder, tek na 200 in 800 metrov in štafeta 4 x 100 metrov ter Petja Vrbnjak, namizni tenis.

Slovensko ekipo specialnih olimpijcev je predstavil Jure Franko, prvi slovenski olimpijec z medaljo na zimskih olimpijskih igrah in prvi športnik, ki je nosil olimpijsko plamenico specialne olimpiade v Sloveniji. ˝Specialni olimpijci so lahko naši učitelji, saj s svojo vztrajnostjo pri treningih, s športnim duhom in predanostjo svoji disciplini dvigujejo raven tekmovalnega športa. Tu športni rezultat res ni edina vrednota. Specialna olimpiada razbija stereotipe in je učilnica spoštovanja, enakosti in sprejemanja,˝ je dejal Jure Franko.

Prihod olimpijskega ognja v Ljubljano bo spremljal pester program v organizaciji Specialne olimpiade Slovenije (SOS). Začel se bo ob 13. uri v parku Tivoli, Jakopičevo sprehajališče, s SOS tekom. Sledil bo kulturno-zabavni festival v organizaciji šol in zavodov za osebe z motnjami v duševnem razvoju. Vrhunec dogajanja pa bo med 15. in 17. uro, ko bodo znani slovenski športniki skupaj s specialnimi olimpijci sprva prenesli olimpijsko baklo iz Jakopičevega sprehajališča čez Slovensko cesto do Čopove ulice in naprej na Prešernov trg do magistrata. Tu bo olimpijski ogenj in njegove nosilce sprejel ljubljanski župan Zoran Janković. Nato pa se bo olimpijski ogenj po isti poti vrnil nazaj do Jakopičevega sprehajališča, kjer bo med svečano prisego specialnih olimpijcev ogenj prižgal Mitja Petkovšek.

V letu 2009 je v različnih športih tekmovalo prek 2.500 slovenskih športnikov, ki so vključeni v program specialne olimpiade.
V letu 2009 je v različnih športih tekmovalo prek 2.500 slovenskih športnikov, ki so vključeni v program specialne olimpiade.FOTO: Specijalna olimpijada

Predsednik Specialne olimpiade Slovenije in koordinator ekipe, ki potuje na evropske igre v Varšavo, Ljubo Miličević, je ob prihodu olimpijskega ognja v Slovenijo dejal: ''Za večino sodelujočih športnikov predstavlja specialna olimpiada edino prizorišče za vključevanje v družbeno okolje ter za razvoj zaupanja vase in v svoje sposobnosti. Skozi šport želimo pokazati, da ljudje z motnjami v duševnem razvoju lahko dosežejo uspeh, in ga tudi bodo, če jim le ponudimo priložnost. Zato je to svet zmagovalcev.''

V letu 2009 je v različnih športih tekmovalo prek 2.500 slovenskih športnikov, ki so vključeni v program specialne olimpiade. ˝Do leta 2014 želimo v naše gibanje vključiti vsaj 300 novih športnikov. Poleg tega se naslednje leto nameravamo udeležiti svetovnih poletnih iger v Atenah, prizadevamo pa si še, da bi Slovenija gostila evropsko tekmovanje specialne olimpiade, ˝ je o načrtih Specialne olimpiade Slovenije dejal Miličević, sicer dolgoletni profesor športne vzgoje.

Na dogodku bo možno kupiti tudi specialne rdeče vezalke po ceni 2 evra, vsa tako zbrana sredstva pa bo SOS namenil specialnim olimpijcem oz. projektom Specialne olimpiade Slovenije. Vezalke so del osveščevalne kampanje 'Zavežimo vezalke', ki poteka v evro-azijski regiji, kamor spada tudi Slovenija. Kampanja želi opozoriti na moč športa pri spreminjanju življenja in učenju socialnih veščin ljudi z motnjami v duševnem zdravju.

Specialna olimpiada je svetovno gibanje, namenjeno osebam z motnjami v duševnem razvoju. Poteka pod sloganom »Pustite mi zmagati, če pa ne morem zmagati, naj bom pogumen v svojem poskusu«, saj je njen poudarek na ohranjanju psihofizičnih sposobnosti in vsesplošni socializaciji oseb z motnjami v duševnem razvoju. Po tem jo razlikujemo od paraolimpijskih iger, ki so namenjene osebam s telesnimi hibami in z motnjami v telesnem razvoju.

Slovenski specialni športniki so se gibanju in idejam specialne olimpiade prvič priključili leta 1990, formalno pa je bila organizacija Specialne olimpiade Slovenije priključena v svetovno mrežo tri leta kasneje. Med 26 poletnimi in zimskimi športi, ki jih vključuje program specialne olimpiade, se jih v Sloveniji trenutno izvaja 12: plavanje, kolesarstvo, atletika, košarka, nogomet, namizni tenis, balinanje in judo, med zimskimi športi pa alpsko smučanje, smučarski tek in krpljanje.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662