Ruth Rendell je kap zadela 7. januarja. Francoski založnik njene najnovejše knjige Jean-Claude Berline je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal, da je Rendellova že več dni v komi, njeno stanje pa se zdi nepovratno. Leta 2011 je sicer objavila, da bo nehala pisati, a je lansko leto objavila še eno delo.
Kako prepoznati, da je nekoga zadela kap, da mu lahko čim prej pomagamo?
Možganska kap je hudo bolezensko stanje, pri katerem bolnik potrebuje čimprejšnjo zdravniško pomoč. Društvo za preprečevanje možganskih in žilnih bolezni pojasnjuje, kako lahko prepoznamo, kdaj je treba takoj poklicati reševalno ekipo.
1. Človeku povemo preprost stavek (na primer: Danes je lep dan.) in prosimo, da ga ponovi. Oseba, ki jo je zadela kap, ga ne bo mogla ponoviti. 2. Prosimo ga, da obe roki iztegne v višini ramen. Zdrav človek lahko roke brez težav v takšnem položaju obdrži dlje časa, tistemu, ki ga je prizadela možganska kap bo ena roka pri priči omahnila. 3. Lahko ga tudi prosimo, da se na široko nasmeji. Takoj pokličite reševalno vozilo, če je ena stran ustnic povešena. |
Ko pokličete številko 112, takoj opozorite, da sumite na možgansko kap, saj bo tisti, ki bo odgovoril na vaš klic razumel, kako ključno je, da ekipa prispe v res najkrajšem možnem času, prav tako bo ta pripravljena, da oskrbi bolnika z možgansko kapjo.
Pri hujših oblikah možganske kapi lahko sicer pride tudi do izgube zavesti, kot se je zgodilo pri pisateljici Rendellovi. Znaki možganske kapi so še motnje vida, ohromelost telesa, nerazločen govor ali celo nezmožnost govora, včasih tudi vrtoglavica, slabost z bruhanjem, motnje ravnotežja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV