Vizita.si
Pravočasno prepoznajte simptome depresije!

Novice

Priljubljeni zvezdnik poskušal storiti samomor

S.P.
18. 10. 2013 15.35
3

V tujih medijih je odjeknila novica, da je Jason Wahler pred nekaj leti poskušal storiti samomor. V to naj bi ga vodili depresija ter huda odvisnost od drog in alkohola.

Pravočasno prepoznajte simptome depresije!
Pravočasno prepoznajte simptome depresije!FOTO: iStockphoto

V tujih medijih je odjeknila novica, da življenje Jasona Wahlerja, zvezdnika resničnostnega šova Hollywoodski griči, ni bilo vedno tako popolno, kot se je zdelo pred televizijskimi ekrani. Pred nekaj leti je namreč zaradi depresije, v katero ga je vodila odvisnost od drog in alkohola, poskušal storiti samomor.

Za kamerami me je odvisnost peljala v najtemnejše kotičke, iz katerih nisem več našel drugega izhoda. Najprej sem postal nasilen, nato depresiven, nakar sem si nazadnje poskusil še vzeti življenje. K sreči neuspešno,“ je povedal 26-letnik, medtem ko strokovnjaki svarijo, da je kar 90 odstotkov samomorov povezanih prav z duševnimi motnjami, kot sta alkoholizem in depresija.

Kako je to storil, ni bilo razkrito, nezavestnega pa bi ga naj našli prijatelji, ki so nemudoma poiskali zdravniško pomoč. “Odpeljali so me v bolnišnico, kjer so me začeli agresivno zdraviti. Ko sem čez nekaj dni okreval, sem spoznal, koliko hudega bi s tem storil svojim najbližjim, kar me je streznilo.“ Po nasvetu dr. Drewa, ki mu je rešil življenje, se je pridružil Anonimnim alkoholikom, s pomočjo dodeljenega sponzorja pa je začel živeti novo, boljše življenje. “Od takrat so minila 4 leta, trezen pa sem zadnja 3. Vse, ki so slišali mojo zgodbo, pa naj opozorim samo še na to, kako izjemnega pomena je pravočasno prepoznati znake, ki lahko posameznika vodijo v tako drastično odločitev.“

Kdaj govorimo o depresiji?

O depresiji lahko govorimo v primeru, ko so pri osebi simptomi, tipični za depresijo, prisotni več kot dva tedna skorajda vsak dan in ko depresivna čustva niso posledica kakšne zlorabe alkohola, drog ali česa podobnega. Prisotnih pa mora biti večina naslednjih znakov:

- Depresivno razpoloženje;
- nezadovoljstvo in pomanjkanje volje, zagona, interesa;
- težave s koncentracijo in učinkovitostjo;
- nespečnost ali ravno obratno, pretirana želja po spanju;
- vzkipljivost ali ravno nasprotno, popolna brezbrižnost;
- občutki manjvrednosti;
- misli o smrti.
Depresija torej ni le občasna potrtost, žalost, otožnost, temveč duševna motnja, ki pomembno moti funkcioniranje obolelega.

Kam po strokovno pomoč?

Če opazite simptome depresije ali druge duševne težave, ki vas ovirajo pri vsakodnevnem življenju (prisotnost strahov, vsiljivih misli in tako naprej), ali če razmišljate o samomoru, vsekakor čim prej poiščite strokovno pomoč. Najprej vam lahko pomaga že vaš osebni zdravnik, ki vam bo predpisal zdravljenje ali vas napotil k specialistu oziroma k drugim oblikam pomoči. Če je vaša stiska zelo huda, vaš osebni zdravnik pa ni dosegljiv, se obrnite na dežurnega zdravnika ali najbližjo splošno oziroma psihiatrično bolnišnico, lahko pa tudi na reševalno službo (112). Za informacije o ustreznih oblikah pomoči, za podporo ali pogovor pa se obrnite na telefone za pomoč v stiski:

- 01 520 99 00 Klic v duševni stiski (med 19.00 in 7.00 zjutraj)
116 123 Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik (skupna številka; klic je brezplačen in mogoč 24 ur dnevno)

- 01 422 33 70 Gerontološko društvo Slovenije (telefon za starejše ljudi in njihove svojce, deluje vsako delovno sredo od 9.00 do 14.00)

- 01 528 39 95 Spominčica - Slovensko združenje za pomoč pri demenci (deluje vsak delovni ponedeljek, sredo in četrtek od 15.00 do 17.00)

Naučite se prepoznati depresijo, ki lahko vodi v samomor!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662