Medtem ko so kraljeve družine včasih vladale in po želji celo sekale glave, se danes ukvarjajo z delom, ki je bolj humanitarne narave. Da bi opozoril na pomembnost razvoja zdravljenja raka, je princ William tako nedavno obiskal londonsko bolnišnico Royal Marsden ter celo stopil v operacijsko dvorano. Prisostvoval je dvema za tamkajšnje kirurško osebje zelo pomembnima posegoma: rekonstrukciji dojke pri bolnici stari okoli šestdeset let in odstranitvi tumorja na mehurju pri bolniku staremu okoli osemdeset let. Novopečeni očka ni omedlel. Nasprotno. Vse kirurge je večkrat pohvalil, ker se tako pogumno lotevajo tega težkega dela.
Bolnica se je sicer za rekonstrukcijo dojke odločila po mastektomiji. To je operacija, ki je tudi pri nas na voljo vsem ženskam, ki so se bile prisiljene soočiti z odstranitvijo ene ali obeh dojk; zdravstveno zavarovanje jo vsaj v tem trenutku še krije v celoti. Kako poteka pri nas, nam je v intervjuju zaupal kirurg prof. dr. Uroš Ahčan z ljubljanskega univerzitetnega kliničnega centra. Tu si lahko preberete le del intervjuja:
Med katerimi metodami lahko bolnica izbira?
Imamo več različnih tehnik in možnosti, in sicer od kombinacij, da kjer eno dojko reduciramo, izrežemo kožo, preoblikujemo žlezo in napravimo novo obliko dojke ob enaki prostornini, lahko jo zmanjšamo, lahko samo izrežemo kožo, preoblikujemo dojko in uporabimo vsadek, lahko uporabimo lipofiling, skratka množica različnih metod je na voljo.
Kdaj se odločite za zdravljenje s telesu lastnim tkivom in kdaj z vsadkom?
Kirurgi največkrat svetujemo rekonstrukcijo s telesu lastnim tkivom, ker lahko ustvarimo zelo podobno dojko drugi dojki. Ta se redi, hujša skupaj z bolnico, ima enako telesno temperaturo in vse ostalo, se pravi ima veliko prednosti. Zanjo se pri nas odločamo pogosto, a seveda če telesne danosti to omogočajo. Če ne, pa je druga možnost z vsadkom oziroma če ima ženska majhne dojke in si želi vsadka, potem ga dobi, saj je tehnično bolj enostavna metoda. Pri nas je razmerje približno 70 proti 30 v korist telesu lastnim tkivom, v drugih državah je pa to zelo različno, saj je lahko celo obratno, torej 70 proti 30 v korist vsadka, kajti vsi ne izvajajo mikrokirurških tehnik.
Kako dolgo traja okrevanje po rekonstrukciji?
To je predvsem individualno, bistveno pa je, da je bolnica pred posegom dobro pripravljena, da v tej fazi ni presenečenj. Pri nas imamo zelo dobro organizirano društvo bolnic po rekonstrukciji dojke, ki nam je tu v veliko pomoč. To pomeni, da ima vsaka bolnica pred posegom možnost, da se pogovori z bolnico, ki je rekonstrukcijo že prestala. To tudi bistveno prispeva k zdravljenju brez presenečenj. In tudi na osnovi teh podatkov se ženske lahko odločijo za način rekonstrukcije. Je pa okrevanje zelo različno, po rekonstrukciji z mikrokirurško tehniko je bila ena od mojih bolnic na primer po dveh mesecih že na Triglavu.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV