"Rdeče srbeče lise prekrivajo moje celo telo, grozno je," pripoveduje Chloe Muir. "Moja koža se levi kot kačja. Nenehno moram sesati sobo." Psoriaza se je pri njej pojavila pred sedmimi leti, po počitnicah na Cipru. To je vnetna kronična kožna bolezen, ki vedno znova in znova bruha na plan in takrat povzroča, da je koža srbeča, rdeča, razdražena, se lušči. Študentka grafičnega oblikovanja je poskusila vse mogoče, da bi vsaj malo izboljšala precej hude izbruhe. "Skozi leta sem poskusila vse mogoče – steroide, injekcije, kreme – nič ni delovalo. Na žalost je edino, kar mi je pomagalo solarij."
Da, prav ste prebrali. Chloe je še sami žal, da je povsem po naključju odkrila, da se pri njej bolezensko stanje izboljša, če uporablja solarij v soseski. Psoriazo se sicer zdravi tudi s fototerapijo, kar ni isto kot solarij. To so posebne svetilke, pri katerih lahko zdravnik določa, kakšno svetlobo prejme pacient, na kakšni valovni dolžini. A Chloe ni pomagala. Po drugi strani se zelo dobro zaveda, kako škodljiv je solarij. A ker je to edino, kar ji je do sedaj pomagalo, kar ji je izboljšalo kakovost življenja, si ne more kaj, da se k njemu ne bi vedno znova vračala. Kavelj 22, pravi, je njena situacija. To je izraz, ki po znani knjigi Josepha Hellerja označuje takšne paradoksalne situacije, v katere je človek dobesedno ujet.
"Dobro vem, da je solarij zelo slab za mojo kožo. Paradoksalno je, da je v tem trenutku edino, kar mi pomaga. Želim si, da mi ga ne bi bilo treba uporabljati." Grozno ji je, ker ve, da je dokazana neposredna povezava med solarijem in kožnim rakom. "Vsak dan živim z grenkim priokusom. Redno si pregledujem kožo, da bi opazila, če bi se pojavil kožni rak. Tudi pri dermatologu, ki ga prav tako redno obiskujem v tem trenutku bolj zaradi strahu pred rakom kot zaradi psoriaze. Ampak ne vem, kako bi si drugače pomagala. Težko je, ko ljudje vate strmijo, kot bi bil kužen. Ni lepo, ampak ljudje ne vedo, kaj je psoriaza. Sedaj pa lahko končno bolj normalno hodim naokrog. Nekaj tednov nazaj sem celo oblekla krilo za poroko." Takšno bolj normalno življenje ji veliko pomeni.
Sicer pa tistim, ki imajo ravno tako psoriazo, če jim le pomaga kar koli drugega, močno odsvetuje, da kot ona preizkusijo solarij. Svetuje, da res najprej dajo priložnost vsem ostalim možnostim. Sicer se lahko kot ona ujamejo v takšen "kavelj 22." Psoriaza je avtoimunska bolezen, vnetna kožna bolezen, ki se ponavlja, je torej kronična. Ni nalezljiva. Mnogi psoriatiki imajo denimo težave na kopališčih, ker ljudje napačno mislijo, da se lahko okužijo. Nagnjenost se podeduje. Nato bolezen sproži nek sprožilni dejavnik.
Zdravniki sicer pri zdravljenju psoriaze močno odsvetujejo solarij. Čeprav dermatologi pri zdravljenju uporabljajo fototerapijo, se ta odvija v bolnišnici, pod posebnimi pogoji. Zdravnik lahko določi, kakšno svetlobo bo prejel pacient, na kateri valovni dolžini. V solariju pa ni mogoče vedeti, kakšni UV svetlobi se izpostavljamo in koliko je prejmemo. Predvsem pa je absolutno že zelo dobro dokazano, da solarij poveča tveganje za raka kože, sploh za melanom, ki je smrtonosen in ga je zelo težko pravočasno odkriti. Študije so pokazale, da se tveganje za melanom, če uporabljaš solarij, podvoji. So pa tudi pri dolgotrajni fototerapiji so ugotovili, da lahko povzroči rjave pege, pospešeno staranje kože in prav tako poveča tveganje za kožnega raka. Pri psoriazi ne obstaja eno zdravljenje, ki bi pomagalo vsem. Veliko več bi morali vložiti v raziskovanje načinov, na katere bi lahko pomagali pacientom s takšno tegobo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV