Vizita.si
image (28)

Novice

Razkrite nove intimne podrobnosti

L.E.
30. 08. 2013 13.41
6

'Njeni odločitvi ni botroval strah,' je povedala v intervjuju za Extra TV kirurginja dr. Kristi Funk, ki je razkrila še več podrobnosti o zdravstvenem stanju svoje slavne pacientke.

Ko je Angelina Jolie javnosti sporočila, da se je, čeravno se ne sooča z rakom dojk, odločila za mastektomijo (odstranitev dojk), so bili odzivi mešani. Marsikdo je bil šokiran, saj se večina žensk, četudi naj bi imele genetsko povečano tveganje za pojav rakavega obolenja, za tako drastičen poseg verjetno ne bi odločila. O tem, zakaj je takšno obliko preventive sprejela slavna igralka, je zdaj za Extra TV spregovorila njena kirurginja dr. Kristi Funk.
Znaki raka dojk: zatrdlina, ugreznjena bradavica, krvav izcedek, koža postane bolj pomarančasta in pordela, bezgavke pod pazduho so povečane.

"Te odločitve ni sprejela čez noč," je povedala priznana ameriška kirurginja, ki se je specializirala za rakava obolenja dojk ter zdravila tudi pevko Sheryl Crow. "Mislim, da je zaradi svoje družinske zgodovine vedela, da je mastektomija možnost, o kateri mora razmisliti." Angelina je namreč leta 2007 zaradi raka dojk izgubila svojo mater. To je bil razlog, da je vedela, da ima za takšno obolenje tudi sama povečano tveganje – njen sum je potrdilo genetsko testiranje, ki je odkrilo, da nosi okvarjen gen BRCA1, ki dokazano poveča tveganje za pojav raka dojk in jajčnikov, čeprav je tu treba poudariti, da okvarjen gen še ne pomeni, da se bo rakavo obolenje tudi v resnici razvilo. "Njeni odločitvi ni botroval strah," dodaja zdravnica, ki se je pred posegom z zvezdnico večkrat pogovorila. "Ni šlo za reakcijo. Bila je dobro premišljena odločitev."

Dr. Funk je nadalje razkrila še, da Angelina po operaciji zelo dobro okreva ter da ji Brad pri tem nenehno stoji ob strani. Vsi trije so vedeli, da Angelina posega, za katerega se je odločila, ne bo skrivala – četudi bi to lahko storila – saj si je želela tudi na ta način izpostaviti nevarnost, ki jo predstavlja rak dojk za ženske, ter rešitve, ki jih te, da bi se zavarovale, lahko sprejmejo. Kirurginja je sicer pojasnila še, da mastektomija, četudi imate okvarjen gen BRCA1, ni nujna. "Mastektomija je vedno izbira, tudi če raka dojk že imate. Gre za poseg, ki ima svoje prednosti in slabosti. Sicer je dovolj bolj pogosto spremljanje svojih dojk tako z magnetno resonanco kot z mamografom ali ultrazvokom. Vse te možnosti prerazporedite skozi celo leto, tako da so vaše dojke pregledane na mesec dni ali dva." Četudi niste opravili genetsko testiranje, v primeru, da je zaradi raka dojk zbolela bližnja sorodnica, dr. Funk poleg tega svetuje, da ste bolj pozorni na morebitne zatrdline, ki bi lahko razkrivale začetek bolezni.

Kako se soočiti z diagnozo, da imate raka dojk, pa si preberite v intervjuju z zdravnico in nekdanjo bolnico, prof. Mojco Senčar, dr. med.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650