Zakaj ustvarjati svojo lastno kozmetiko?
S staranjem naša koža izgublja čvrstost, prožnost in vlago. Koža postane izsušena, bolj groba, na njej se pojavijo tudi pigmentni madeži in gube. Zelo veliko škodo naši koži povzroči tudi UV sevanje, ki ima za nas nepopravljive posledice. Če želimo, da bo naša koža prožna, nahranjena in napeta, je potrebno v tej smeri delovati preventivno, takrat ko naše “težave” komajda pokukajo na dan. Na delavnicah v Naravnem Kotičku vas naučijo formuliranja svoje lastne individualno prilagojene kozmetike. Pridobite obsežno in dragoceno znanje, s katerim si lahko ustvarite izdelke, ki vam bodo »pisani na kožo«.
Največja prednost kozmetike, ki si jo izdelamo same, je da je popolnoma prilagojena vsaki posameznici. Univerzalen kupljen izdelek, namenjen stotinam žensk, se ne da primerjati z individualno prilagojenim, ki ga izdelamo glede na stanje in posebnosti naše kože. Izberemo lahko najboljše ekološke sestavine, olja in masla so hladno stiskana in nerafinirana (kar v izdelkih, ki stojijo na policah nekaj let, ni mogoče), aktivne sestavine pa prilagojene vašim letom, stanju kože in morebitnim težavam. Če si same izdelate personalizirano kozmetiko, lahko določate katere in kako kvalitetne sestavine boste uporabile in na ta način nadzorujete cenovni razpon. Večina izdelkov, ki jih naredimo sami, je cenejših kot kupljeni (če izpustimo nizkocenovne). Seveda je tudi kakšna izjema. Vendar pa tudi v tem primeru vemo, da je cena nekoliko višja na račun zares kvalitetnih sestavin in ne na račun oglaševanja ali zaslužkov velikih kozmetičnih podjetij.
Za mnenje smo povprašali tudi strokovnjakinjo na področju naravne kozmetike in mednarodno certificirano aromaterapevtko, Inko Plauštajner Gerkšič. »Za razliko od konvencionalne kozmetike, naravna ne vsebuje nevarnih sestavin, ki bi škodovale naši koži. Sestavine, ki jih uporabljamo, so pridobljene izključno iz naravnih virov, so zdravju neškodljive in biorazgradljive. Poleg tega naravne sestavine podpirajo delovanje naše kože in povečajo njene prirojene sposobnosti obnavljanja in samozdravljenja. V naravni kozmetiki se uporabljamo pretežno hladno stiskana in nerafinirana olja, namesto navadne (kozmetične) vode uporabljamo hidrolate ali aloe vera sok, v izdelke pa dodajamo številne rastlinske ekstrakte. Prav iz tega razloga so izdelki zelo »bogati« z aktivnimi učinkovinami, ki naši koži dajejo tisto, kar potrebuje in česar ji prične z leti primanjkovati. Hkrati naravne sestavine podpirajo delovanje naše kože in ne ustvarjajo »umetnega stanja«, s katerim bi povzročile, da bi naša koža od izdelka postala »odvisna«.
Gladilec gubic – laški smilj
Za anti-age nego lahko posežemo po številnih učinkovitih naravnih sestavinah. Najpogosteje uporabljamo tiste, ki intenzivno vlažijo ali delujejo kot okluzivi in emolienti ter regenerirajo kožo. Prav tako pogosto posegamo po sestavinah, ki svetlijo kožo (v primeru neenakomerne pigmentacije, kožnih madežev, starostnih peg ipd), luščilih (ki zagotavljajo bolj enakomeren ten in gladko površino kože), nepogrešljivi pa so seveda tudi antioksidanti, ki zavirajo staranje.
Ena izmed anti-age sestavin je laški smilj (Helichrysum italicum), ki ga lahko najdete tudi pod imenom immortelle, suhocvetnica ali nesmrtnica. Gre za divjerastočo rastlino, rožo, ki jo najdemo predvsem na hrvaških otokih in Korziki. Iz smilja s pomočjo destilacije pridobivamo eterično olje in hidrolat (rožno vodo), lahko pa cvetove namakamo v rastlinskem olju in tako izdelamo macerat. Laški smilj ima izjemne regenerativne sposobnosti, odličen je v boju proti gubicam in je zato ena najboljših sestavin proti staranju. Njegove izvlečke lahko dodajamo v kreme, iz njih izdelujemo tonike in z njimi potenciramo delovanje naših serumov. Ker krči žile in tkivo, odpravlja razširjene vene in popokane kapilare, učinkovit je tudi pri razstrupljanju in se zato uporablja pri masažah in za limfno drenažo. Pospešuje celjenje kožnih poškodb, prav tako je učinkovit tudi pri kožnih alergijah, luskavici, rozacei, dermatitisu in problematični aknasti koži. Ker odlično obnavlja kožo, je nepogrešljiv pri negi opeklin, po operacijah blaži brazgotine, celi rane in odrgnine, zmanjšuje videz strij, hkrati pa preprečuje vnetje kožnih poškodb.
Različni tipi izvlečkov (vodni, alkoholni, oljni, eterično olje) imajo različno učinkovanje, zato ni vseeno katerega izberemo. Še več informacij o laškem smilju lahko pridobite na:
https://www.naravni-koticek.si/delavnice/prestizni-izdelki-immortelle-laski-smilj/
Inka P. Gerkšič nam je zaupala enostavno recepturo za izdelavo pomlajevalnega obraznega tonika. Na njenih delavnicah v Naravnem Kotičku izdelujejo izdelke, ki kožo regenerirajo, navlažijo in ji povrnejo izgubljeni sijaj. Z narejenimi izdelki lahko poskrbimo za prožnost, preprečevanje starostnih madežev, odpravljanje gubic ter za blaženje rdečice in vnete kože.
Receptura: Smiljeva meglica za obraz 40 ml smiljevega hidrolata 9 ml aloe vera soka 1 ml rastlinskega glicerina Izdelava: V temno 50 ml stekleničko s pršilko natočite sestavine in pomanite med rokama. Opremite z etiketo in shranite na hladno in temno mesto. Uporaba: Tonik uporabimo po tem, ko smo obraz očistili z neagresivnim naravnim čistilom. Tonik popršite po obrazu in počakate, da se posuši. Nato nanesite naravno hidratantno smiljevo kremo ali obraz nahranite s smiljevim serumom. |
Več nasvetov in receptur za vašo kožo najdete na: https://www.facebook.com/NaravniKoticek/
Naročnik oglasa je Naravni kotiček.