Vizita.si
Za izboljšanje stanja se mora aktivno vklučiti država. V Sloveniji so bili prvi koraki že storjeni. Vsaj tako pravijo na Ministrstvu za zdravje.

Novice

Razlik v zdravju med socialnimi sloji je vedno več

M.K.
27. 05. 2009 14.28
0

Zdravje celotne populacije v svetu in tudi v Sloveniji se izboljšuje, vendar se pri tem zdravje nekaterih skupin iz višjih socioekonomskih skupin izboljšuje hitreje. Zaskrbljujoče je, da se razlike na področju zdravja še naprej povečujejo.

Neenakosti v zdravju privedejo do opaznih gospodarskih posledic, zato bi snovalci zdravstvenih in ekonomskih politik morali še posebej razmisliti o vlaganju v vzajemne politike ustvarjanja enakih možnosti v zdravju kot o možnosti doseganja gospodarskih in razvojnih ciljev.
Neenakosti v zdravju privedejo do opaznih gospodarskih posledic, zato bi snovalci zdravstvenih in ekonomskih politik morali še posebej razmisliti o vlaganju v vzajemne politike ustvarjanja enakih možnosti v zdravju kot o možnosti doseganja gospodarskih in razvojnih ciljev.FOTO: iStockphoto
Zdravje in razvoj sta med seboj neposredno povezana. Čeprav sta se v zadnjih 20 letih v Evropi izboljšala BNP in pričakovano trajanje življenja, pa možnosti in koristi, ki se s tem ponujajo, niso enakomerno razporejene. V številnih državah beležimo celo 7- do 12-letno razliko v pričakovanem trajanju življenja med osebami, ki živijo v istem mestu ali kraju.

Razlike so neupravičene, treba se jim je aktivno zoperstaviti

Na obseg in pojavnost različnih bolezni pomembno vplivajo socialna država in z njo urejenost izobraževanja, zaposlovanja, nastanitve in dostopnosti do zdravstvenega varstva. Razlike nastajajo zaradi različne stopnje gospodarske razvitosti posameznih območij, geografskih in kulturnih značilnosti, pa tudi zaradi zgodovinskih in drugih razlogov. »Toda v številnih primerih so neupravičene in naša naloga je, da se jim aktivno zoperstavimo,« opozarja dr. Ivan Eržen z Ministrstva za zdravje. Pri tem je pomembno poročanje tako o dobrih kot slabih praksah, saj je prav dobro poznavanje razmer in vzrokov zanje nekakšen predpogoj za oblikovanje ustreznih politik in strategij, s katerimi bomo razlike zmanjšali. Potrebno pa je tudi izobraževanje in usposabljanje tako strokovnjakov kot nosilcev odločitev.

Da bo na področju zdravstva čim manj neenakosti mora poskrbeti tudi država s svojimi mehanizmi.
Da bo na področju zdravstva čim manj neenakosti mora poskrbeti tudi država s svojimi mehanizmi.FOTO: Reuters

Zaradi razlik v zdravju je potrebno medsektorsko sodelovanje za zmanjševanje neenakosti

Za izboljšanje stanja se mora aktivno vklučiti država. V Sloveniji so bili prvi koraki že storjeni. Vsaj tako pravijo na Ministrstvu za zdravje.
Za izboljšanje stanja se mora aktivno vklučiti država. V Sloveniji so bili prvi koraki že storjeni. Vsaj tako pravijo na Ministrstvu za zdravje. FOTO: iStockphoto

»Zaskrbljujoče je, da je razlik na področju zdravja vse več,« poudarja Evita Leskovšek z Inštituta za varovanje zdravja. »Zato je nujno, da se sprejmejo naloge, ki bodo mobilizirale partnerje za zdravje v različnih sektorjih. Z njimi bomo poskušali te razlike zmanjšati.«

Dr. Eržen je še zatrdil, da si bo Ministrstvo za zdravje prizadevalo, da bo k zmanjševanju razlik v zdravju pristopilo medsektorsko in da bodo odločitve temeljile na podatkih. Sodelovanje pa bo tudi mednarodno. »Pomemben del pogodbe, ki jo je Republika Slovenija sklenila s Svetovno zdravstveno organizacijo za leti 2010 in 2011, predstavlja prav delo na področju neenakosti,« je povedala Chris Brown.

Slovenija naredila prve korake

Sicer pa smo v Sloveniji v preteklih letih že začeli promocijo zdravja med ogroženimi in ranljivimi skupinami. Slovenija se je vključila tudi v nekatere iniciative in programe na tem področju. Spoznanja, ki jih bomo s tem dobili, pa bodo pomembno vplivala na zmanjševanje neenakosti v zdravju v prihodnje.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650