Tamkajšnji zdravniki so namreč v sodelovanju s skupino znanstvenikov razvili nov invalidski voziček, ki deluje s pomočjo kot riževo zrno velikega čipa, ki ga gibalno oviranemu človeku namestijo na jezik. Jezik je namreč za razliko od mnogih drugih telesnih delov neposredno povezan z možgani in ukazi za njegovo premikanje ne pridejo prek hrbtenice. To prednost so izkoristili pri izdelavi tega novega, revolucionarnega invalidskega vozička, katerega delovanje je povsem preprosto. Ko oseba premika jezik naprej in nazaj, levo in desno, se prek brezžičnega signala, ki ga šestim sprejemnikom na vozičku pošilja čip na jeziku, v želeno smer premika tudi voziček. ''Ta novi prototip vozička je uporabnikom všeč predvsem zato, ker za razliko od drugih vozičkov ne deluje na sistem pihanja v cevko ali uporabe posebne tipkovnice,'' pojasnjuje vodja projekta, profesor Maysam Ghovanloo. ''Uporabniki se zaradi te posebne jezične tehnike ne počutijo še bolj izpostavljene in drugačne, ko sedijo v vozičku.'' Pravi še, da ta novi voziček ni namenjen le tistim, ki so povsem paralizirani od vratu navzdol in ne morejo uporabljati ne nog ne rok, ampak vsem, ki so kakor koli gibalno ovirani.
Mladi Cruise, ki je bil 12. bolnik, ki je preizkusil ta novi voziček, je rabil kar nekaj časa, da se je naučil, kako do potankosti obvladovati premike jezika in tako spretno krmariti z vozičkom. A ko je enkrat osvojil tehniko, je bilo njegovo življenje veliko lažje. Zaradi tega novega tipa vozička je bil namreč veliko bolj samostojen kot prej. ''Voziček je neverjeten!'' navdušeno pripoveduje. ''Najprej je bilo nekoliko čudno krmariti voziček s pomočjo jezika, a sčasoma je postajalo vedno lažje. Tehnologija, ki je za to napravo, je res neverjetna. In le predstavljamo si lahko, kaj bodo znanstveniki v prihodnjih letih s pomočjo dodatnih raziskav in izboljšav naredili iz tega vozička.''
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV